خرابی دینام خودرو | دلیل خراب شدن دینام خودرو چیست و چه کنیم خراب نشود؟

خرابی دینام خودرو | دلیل خراب شدن دینام خودرو چیست و چه کنیم خراب نشود؟

خراب شدن دینام خودرو باعث از کار افتادن خودرو می شود و علائمی مانند بوی بد و کم نور شدن چراغ جلو و لرزیدن آمپر از نشانه های خراب شدن دینام خودرو هستند.

دلیل خرابی دینام خودرو و پیشگیری از خراب شدن دینام خودرو

یکی از مشکلات رایج برقی خودروها، خراب شدن و یا سوختن دینام خودرو است که با خراب شدن آن، خودرو در زمان کمی متوقف می شود و نمی تواند برق به قسمت های مختف خودرو برساند. در این مطلب دلیل خرابی دینام را به شما می گوییم.

 

دلایل خراب شدن دینام خودرو

بعضی از مواقع با مشکلاتی مانند روشن شدن چراغ روی داشبورد، کم نور شدن چراغ های جلو، لرزش آمپرها، صدای غرغر زیر کاپوت و بوی بد در ماشین روبرو می شویم که تمام اینها علائم خراب شدن دینام خودرو هستند و نشان دهنده وجود مشکلی است که نباید به آن بی توجهی کنیم زیرا باعث بروز مشکلات جدی، از استارت نخوردن تا از کار افتادن کامل خودرو می شود.

دینام دستگاهی نسبتا ساده است که از چند بخش کوچک تشکیل شده است ولی نقشی حیاتی دارد و باعث شارژ باطری و تامین برق خودرو می شود. بیشتر خرابی دینام به دلیل سوختن دیود و یا سیم پیچی آرمیچر و یا استاتور می باشد.

 

عوامل مختلفی باعث خرابی و یا سوختن دینام می شوند که عبارتند از :

گرمی هوا باعث بالا رفتن درجه موتور می شود و باعث به مدار آمدن دور فن ثاونیه با حداکثر دور می شود، همچنین استفاده از کولر خودرو و قرار دادن دورفن کولر در دور حداکثر و ترافیک سنگین شهرها باعث کاهش سرعت خودرو و کاهش دور موتور می شود، در نتیجه قدرت تولید برق دینام پایین می آید.

وسایل برقی که با حداکثر ظرفیت خود کارمی کنند موجب می شوند ذخیره برق باطری به مصرف برسد و این کمبود برق با دینام جبران گردد.

هنگامی که دور موتور پایین می آید دینام نمی تواند به طور دائم باطری را شارژ کند و برق وسایل توسط دینام تامین می گردد ، در نتیجه بر دینام فشار زیادی وارد می شود که این فشار در طولانی مدت موجب سوختن دینام می شود.

اما برای پیشیگری از دینام خودرو چه باید کرد؟

استفاده از باطری هایی که دارای ظرفیت بیشتری هستند (آمپر ساعت حداقل 65 آمپر)

قرار دادن دور فن کولر در پایین ترین درجه

بازدید مرتب وضعیت شل و یا سفت بودن تسمه دینام خودرو

خودداری از روشن کردن چراغ ها در زمان های غیر ضرور

فشار دادن پدال گاز و بالا بردن دور موتور تا حدود 2000 دور در دقیقه در مدت زمان توقف طولانی

مطالب مشابه را ببینید!