نارضایتی کارگردان “خانه سبز” از صدا و سیما

بیژن بیرنگ

بیژن بیرنگ در واکنش به بازپخش سریال “خانه سبز” از شبکه IFILM ضمن ابراز خوشحالی از تماشای مجدد این مجموعه از سوی مخاطبان، گفت: به عنوان یکی از کارگردان های این سریال به دلیل نادیده گرفتن حقوق مادی و معنوی ام از تلویزیون گله دارم.

 

بیژن بیرنگ برنامه ساز و یکی از کارگردان های سریال به یادماندنی “خانه سبز” در توضیح دلایل عدم رضایتش از بازپخش این سریال گفت: در ابتدا باید بگویم از اینکه مردم بار دیگر این سریال را می بینند خشنود و راضی هستم و از صمیم قلب خوشحالم اما از لحاظ مادی و معنوی از صداوسیما به عنوان رسانه ملی گله مندم چراکه حقوق مادی و معنوی صاحب اثر در پخش مجدد نادیده گرفته شده است.

 

 

 

یکی از کارگردان های سریال به یادماندنی “خانه سبز” در ادامه با اشاره به این مطلب که بارها از این موضوع گله کرده است گفت: هنگام پخش سریال همسران به شیوه های مختلف از بازپخش این سریال بدون درنظر گرفتن حقوق مادی، از طریق رسانه های مختلف شکایت کردم اما این شکایت ها به جایی نرسید.

 

وی در ادامه افزود: متأسفانه این گله مندی ها به نتیجه ای نرسید و هم اکنون شاهد هستم که سریال خانه سبز هم از یک شبکه ماهواره ای و “مجید دلبندم” از شبکه دوم سیما با همان رویکرد در حال بازپخش است.

 

خانه سبز را با دقیقه ای ۸۰ هزار تومان ساختیم

 

بیژن بیرنگ در ادامه صحبت های خود به هزینه صرف شده برای تولید این مجموعه اشاره کرد و گفت: زمانی که سریال خانه سبز را ساختم طبق تعرفه ساخت سریال، من و مسعود رسام با دقیقه ای ۸۰ هزارتومان این اثر را که هنوز پس از گذشت این همه سال ویترین تلویزیون است، ساختیم.

 

 

 

وی افزود: به خوبی به یاد دارم که این سریال قرار بود در ۲۶ قسمت ساخته شود اما من و رسام تصمیم گرفتیم در ۲۱ قسمت بسازیم چون به این نتیجه رسیده بودیم بیش از این کیفیت کار را پایین می آوردیم در حالی که در آن زمان می توانستیم پنج قسمت اضافه تر بسازیم و به تبع، دستمزد بیشتری بگیریم اما این کار را نکردیم.

 

این برنامه ساز تلویزیونی در ادامه افزود: سریال مجید دلبندم هم همین شرایط را داشت. خوب یادم هست پنج قسمت از این سریال را ساختیم و با رسام به این نتیجه رسیدیم که اگر دست های عروسک درازتر باشد قطعا زیباتر خواهد بود، از همین رو تمام آن پنج قسمت را با هزینه شخصی خود دور ریختیم و دست عروسک را درازتر کردیم تا کار بهتر شود.

 

هزینه ای جداگانه برای بازپخش مجموعه ها باید پرداخت شود

 

وی در ادامه افزود: با وجود همه این مشکلات سریال ساختیم و در آن زمان مسئولان با یک قیمت توافقی این اثر تلویزیونی را از ما خریدند. حال پس از گذشت این همه سال نمی توانند بگویند که چون این اثر را براساس مختصات آن دوران خریده اند پس صاحب مادی و معنوی اثر هستند. به همین دلیل است که معتقدم برای بازپخش این مجموعه ها باید هزینه ای جداگانه به صاحبان حقوق مادی و معنوی آن ها پرداخت شود.

 

بیرنگ در پایان متذکر شد: من به عنوان یکی از کارگردان های این سریال تلویزیونی از پخش مجدد آن از شبکه آی فیلم به دلیل نادیده گرفتن حقوق مادی و معنوی گله دارم و شرعا و عرفا از پخش مجدد آن راضی نیستم. سئوالم هم این است که چرا پس از این همه سال من و ورثه مسعود رسام نباید سهم خود را از حقوق مادی بازپخش این مجموعه دریافت کنیم./مهر

مطالب مشابه را ببینید!