مجله تاپ‌ناز‌

آیا گرد و غبار منزل می تواند باعث چاق شدن شود؟

شاید ندانید ولی یکی از عواملی که می تواند سبب چاق شدن شود گرد و غبار منزل است. اما چگونه گرد و غبار خانه می تواند باعث چاقی شود؟

گرد و غبار خانه می تواند باعث افزایش وزن شود؟

خوردن زیاد و پرخوری می تواند باعث چاقی شود و اگر شما ورزش نمی کنید باز هم چاق می شوید البته کم خوابیدن هم همین اثر را دارد اما عواملی دیگر نیز در چاقی موثر هستند که شاید کمتر شناخته شده اند. مثلا گرد و غبار خانه می تواند باعث چاق شدن شود. این گرد و غبار در طی یک آزمایش سبب افزایش سلول های چربی یک موش در ظرف آزمایشگاه شده است.کریس کاسوتیس یک دانش آموخته محیط زیست از مدرسه نیکولاس که مخالف هشدارهای بیش از حد در مقابل واکنش ها بود ،کاسوتیس میگوید:ما قطعا نگفتیم که گرد و غبار خانگی باعث چاقی میشود.
این اولین گام.در این مسیر است، اولا که ما نشان دادیم که گرد و غبار خانه میتواند رشد سلول های چربی را در آزمایشگاه تحریک کند و این خیلی زود است که بگوییم این روش برای انسان و حیوان یکسان عمل میکند، در بدن انسان هورمون های خاصی وجود دارد که به سیستم بدن میگوید که سلول های چربی را تشکیل دهند یا نه ، بسیاری از محصولات معمولی دارای مواد شیمیایی مانند:پلاستیک,بازدارنده های شعله و آفت کش ها هستند که بر روی هورمون ها تاثیر میگذارند.

آیا گرد و غبار منزل می تواند باعث چاق شدن شود؟نحوه تاثیرگذاری گرد و غبار بر چاقی

تریکلوزان یکی از مواد شیمایی است که به مقدار زیادی در گرد و غبار خانه وجود دارد، کاستوس در مطالعات خود از سلول های چربی استفاده کرد و توضیح می دهد که اگر درباره توسعه سلول های متمایز و نهایی فکر میکنید,سلول های مغز استخوان و یا سلول های چربی در بدن کاملا توسعه یافته هستند. بدن ما از سلول هایی تشکیل شده است که در زمان های خاصی سلول های چربی را تولید میکند و همزمان با آن نمیتواند سلول دیگری را توسعه دهد و بدون هیچ نوع فشاری به جایگاه قبلی خود باز میگردنند و آنطور نیست که ما در رابطه با سلول های چربی فکر میکنیم با این وجود اگر به آنها فشار وارد شود که میتوانیم طی دوهفته در آزمایشگاه آنها را در معرض این آلودگی های محیطی قرار دهیم آنها پس از انجام یک سری تغییرات به شکل کروی در می آیند و شروع به جمع آوری چربی در سلول میکنند.
براساس نتایج تحقیقات مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز یا EDC ها به صورت طبیعی یا مصنوعی در ترکیبات وجود دارند که در هورمون های بدن موجب بروز اختلال می شوند ، این مواد شیمیایی نظیر مواد ضداشتعال، فتالات و بیسفنول-A، دارای تاثیرات بالقوه ای بر عملکرد تولیدمثل، عصب و سیستم ایمنی هستند و جالب است بدانید مطالعات حیوانی ثابت کرد که قرارگرفتن در معرض EDC ها در اوایل زندگی می تواند منجر به اضافه وزن در سنین بالاتر شود ، یک آژانس محفاظت از محیط زیست برآورد میکند که یک کودک در طول روز حدود 50 میلی گرم گرد و غبار مصرف میکند پس این فاکتور می تواند هشداری برای خطر ابتلا به چاقی در کودکان نیز باشد.
آیا گرد و غبار منزل می تواند باعث چاق شدن شود؟

تاثیرات گرد و غبار بر افزایش وزن و چاقی

کاسوتیس و همکارانش میزان چربی و تعداد سلول های آسیب دیده را اندازه گیری کردند و دریافتند که آلاینده های مختلف میتواند هردو محتوای چربی را افزایش دهد که یک پروکسی نامناسب و خشن برای اندازه سلول چربی و تعداد آنهاست که میتواند یک استخر بزرگ برای سلول های بالغ چربی ایجاد کند. او میگوید که شگفت زده شده است که این اثرات در سطوح پایین قابل اندازه گیری است.

کدام نوع گرد و غبار بیشتر باعث چاقی و اضافه وزن می شود؟

او توضیح میدهد که که طبق تحقیقات سطح گرد و غباری که باعث رشد سلول چربی میشود، 10,000بار کمتر از این است ، قرار گرفتن در معرض استفاده از یک ماده شیمیایی خاص میتواند بر روی سلامتی تاثیر بگذارد و به طور معمول به مردم میگوید:که اگر آنها نگران هستند, میتوانند این مراحل را برای کاهش قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی انجام دهند.
همچنین بخوانید : تمامی راه ها و روش های تناسب اندام
یکی از چیزهایی که ما اغلب به مردم میگوییم این است که کمتر در معرض گردوغبار قرار بگیرند باتوجه به آنچه گفته شد:ما حدس میزنیم که گرد و غبار خشک ممکن است این مواد شیمیایی را به هوا ببرند که باعث میشود راحت تر(تنفس کنیم) نفس بکشیم پس واقعا گردوغبار باید مرطوب باشند,برای جلوگیری از افزایش قرار گرفتن درمعرض مواد شیمیایی.
برای محققان, گام بعدی این است که ببینند آیا موش ها در معرض گردوغبار خانگی در ،خطر یا اختلال در متابولیسم ,افزایش وزن و برخی از نتایج دیگر که میتوانند اندازه گیری کنند قرار میگیرند یا نه، گام بعد این است که به دنبال ارتباط (پیوند) در انسان ها باشیم که این یک مطالعه بزرگتر, با گرد و غبار خانه است. از آنجا که, ما معمولا درباره بچه هایی که حساسیت بیشتری نسبت به قرار گرفتن در معرض این نوع گرد و غبار دارند صحبت میکنیم شاید ما واقعا بایدبرای پیدا کردن هرگونه ارتباط به بزرگسالان ,کودکان و یا سلامتی متابولیک آنها نگاه کنیم .
طبق یک مطالعه منتشر شده در مجله علم و تکنولوژی محیط زیست انجمن شیمی آمریکا ,گرد و غبار خانگی(وسایل خانه), یا به طور خاص ,مواد شیمیایی مرتبط با این گرد و خاک میتواند عاملی برای ذخیره چربی در بدن شما باشد.
آیا گرد و غبار منزل می تواند باعث چاق شدن شود؟

گرد و غبار هایی که موجب افزایش وزن می شود

اهداف این مطالعه اختلال غدد درون ریز شیمیایی است که ازترکیبات طبیعی یا مصنوعی است, که با دخالت کردن هورمون های بدن شمارا شبیه سازی میکنند مثال هایی مانند, فتالات و BPAsمعروف(بیسفنول)شناخته شده اند که بر تولید سلول هایی مثل مغز و عملکرد سیستم ایمنی اثر میگذارد اما مطالعات روی حیوانات نشان میدهد که قرار گرفتن در معرض گرد و غبار در اول زندگی باعث افزایش وزن در زندگی میشود، یک تیم از دانشگاه دوک در کالورینای شمالی 11 نمونه از گردوغبار داخل خانه را جمع آوری کردند و روی سلول های چربی موش آزمایش کردند تقریبا همه ی نمونه ها باعث تحریک سلول هابرای تجمع تریگلیسیرید شدند به معنی اینکه برای ذخیره ی بیشتر چربی تحریک شدند.
مقدار 3میکروگرم گردوغبار باعث بروز اثرات قابل اندازه گیری میشوند. مورد توجه آژانس حفاظت محیط زیست قرار گرفت که برآورد میکند کودکان هرروز 50میلی گرم گرد و غبار خانگی مصرف میکنند.1 میلی گرم برابر با 1000میکروگرم است ،محققان هشدار می دهند که گردوغبار خانگی دارای مقدار قابل توجهی مواد شیمیایی هستند که ممکن است باعث اختلال در سلامت و متابولیسم شود به خصوص روی کودکان.

آیا گرد و غبار منزل می تواند باعث چاق شدن شود؟

گرد و غبار باعث چاقی میشود

مطالب مشابه را ببینید!