رکورداران 30 سال جشنواره‌ی فیلم فجر معرفی شدند

جشنوراه فجر

رکورداران 30 سال جشنواره‌ی فیلم فجر معرفی شدند

رکوردداران دریافت سیمرغ به تفکیک هر بخش در کتاب «مرور سی سال جشنواره فیلم فجر» معرفی می‌شوند که در جمع‌بندی نهایی ابراهیم حاتمی‌کیا با 7 سیمرغ بلورین و 2 دیپلم افتخار در صدر قرار دارد.

همچنین مجید مجیدی با 7 سیمرغ و 1 دیپلم رتبه دوم را به خود اختصاص داده است؛ ضمن آنکه 8 فیلم حاتمی‌کیا در 30 دوره گذشته به عنوان فیلم برتر و برگزیده تماشاگران انتخاب شده و مجیدی هم 5بار این عناوین را با آثارش کسب کرده است.

به گزارش (ایسنا)، مسعود نجفی که مسئولیت جمع‌آوری این کتاب را عهده‌دار است در گفت‌وگویی ضمن اعلام این مطلب گفت: کتاب «مرور سی سال جشنواره فیلم فجر» مراحل آماده‌سازی نهایی‌اش را طی می‌کند و در یکی از بخش‌های آن سینماگرانی که در طول این سی دوره بیشترین جوایز و سیمرغ را دریافت کرده‌اند به تفکیک هر رشته معرفی می‌شوند.

نجفی با معرفی این سینماگران اظهار کرد: در بخش تدوین، «هایده صفی یاری» با دریافت 4 سیمرغ و حسین زندباف با 2 سیمرغ بلورین و 2 لوح زرین که در دوره‌های اول اعطا می‌شد رکورددار هستند. مجید انتظامی هم با دریافت 4 سیمرغ بلورین در میان آهنگسازان بیشترین جایزه را گرفته و محمود کلاری هم مدیر فیلمبرداری است که 4 سیمرغ و 1 دیپلم افتخار دریافت کرده است.

نجفی ادامه داد: محمدرضا دلپاک با 7 سیمرغ برای صداگذاری، جهانگیر میرشکاری با 4 سیمرغ و 1 لوح زرین برای صدابرداری، امیر اثباتی و ایرج رامین‌فر هرکدام با 4 سیمرغ برای طراحی صحنه، سعید ملکان با 4 سیمرغ برای چهره‌پردازی و محسن روزبهانی با 8 سیمرغ برای جلوه‌های ویژه دیگر رکورداران جشنواره فیلم فجر هستند.

وی افزود: در بخش بازیگری هم که طرفداران بیشتری دارد، پرویز پرستویی با 3 سیمرغ بلورین، 1 دیپلم افتخار، 1 سیمرغ ویژه و 1 لوح زرین پرافتخارترین بازیگر است. فاطمه معتمدآریا هم با 4 سیمرغ در میان بازیگران زن بیشترین جایزه را گرفته است.

گردآورنده‌ی کتاب «مرور سی سال جشنواره فیلم فجر» در ادامه خاطرنشان کرد: داریوش مهرجویی، رخشان بنی‌اعتماد و کامبوزیا پرتوی هرکدام 2بار سیمرغ برای فیلمنامه گرفته‌اند و مجید مجیدی هم با دریافت 4 سیمرغ بلورین پرافتخارترین کارگردان است.

نجفی ادامه داد: در طول سی دوره جشنواره فیلم فجر، عباس کیارستمی با 1 سیمرغ و 3 لوح زرین بیشترین جایزه ویژه هیات داوران را دریافت کرده است و در بخش بین‌الملل هم از میان سینماگران ایرانی، ابراهیم حاتمی‌کیا و سید رضا میرکریمی با 3 سیمرغ و داریوش مهرجویی با 2 سیمرغ و 1 جایزه بین‌المذاهب در صدر قرار دارند.

این نویسنده با اشاره به بخش بهترین فیلم گفت: در این بخش متاسفانه در طول سی دوره گذشته روند مشخصی وجود نداشته است و سیمرغ در دوره‌هایی به تهیه‌کننده و در دوره‌هایی به کارگردان اهدا شده است که بخش فیلم برگزیده تماشاگران و فیلم‌های اول و دوم هم به همین شکل بوده است.

وی افزود: با احتساب کارگردانان، 5 فیلم ابراهیم حاتمی‌کیا (مهاجر، از کرخه تا راین، آژانس شیشه‌ای، بنام پدر، به رنگ ارغوان) در سی دوره گذشته به عنوان بهترین فیلم انتخاب شده است.

در 15 دوره‌ای هم که سیمرغ ویژه تماشاگران اهدا می‌شود فیلم‌های اصغر فرهادی (چهارشنبه سوری، درباره الی، جدایی نادر از سیمین)، کمال تبریزی (فرش باد، مارمولک، همیشه پای یک زن درمیان است) و ابراهیم حاتمی‌کیا (آژانس شیشه‌ای، ارتفاع پست، به رنگ ارغوان) بیشترین سیمرغ این بخش را گرفته‌اند.

نجفی ادامه داد: در بخش مواد تبلیغی هم که در دوره‌هایی برگزیدگانش معرفی شده‌اند حیدر رضایی 2بار برای پوستر سیمرغ گرفته، عزیز ساعتی 2بار برای عکس و مرحوم ایرج گل‌افشان هم 4 سیمرغ و ‌ 2 دیپلم افتخار برای آنونس و تیزر گرفته است.

وی که تاکنون سردبیری بیش از 20 کتاب قیلمشناخت جشنواره‌های مختلف را عهده‌دار بوده است در پایان گفت: بخش‌های دیگری هم در کتاب مرور سی سال جشنواره فیلم فجر آماده شده است، مانند پرکارترین سینماگران در هر دوره به تفکیک حرفه‌هایشان که این اطلاعات را سید محمد صادق لواسانی جمع‌آوری کرده است.

نجفی اظهار امیدواری کرد، این کتاب که زیر نظر محمدرضا عباسیان دبیر سی‌ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر آماده می‌شود، پیش از شروع جشنواره آماده و عرضه گردد./ایسنا

مطالب مشابه را ببینید!