سریال سلطان محمد عکس بازیگران و داستان سریال محمد فاتح

سریال سلطان محمد عکس بازیگران و داستان سریال محمد فاتح, خلاصه قسمت آخر

عکس بازیگران سریال سلطان محمد

سریال سلطان محمد یا سلطان محمد فاتح محصول سال 2018 کانال دی است که در ژانر تاریخی و درام ساخته شده است. کارگردان این سریال Cevdet Mercan می باشد. بازیگر شاخص و نقش اول این سریال کنان امیرزالی اوغلو است که پیش از این هم در سریال ایزل و کارادایی او را دیده بودیم.

سریال سلطان محمد عکس بازیگران و داستان سریال محمد فاتح, خلاصه قسمت آخر

خلاصه داستان سریال سلطان محمد:

بزرگترین رویای سلطان محمد خان، فتح قسطنطنیه است.. شهر قدیمی که صدها سال  بهش حمله شده اما نه توپ های قوی توانسته در دیوارهای قدرتمندش سوراخی (راه ورود) باز کند و نه خلیج اجازه ورود کشتی های دشمن را داده است. اگه محمد میخواهد که شهر را تصرف کند فقط نباید با امپراطوری بیزانس و عالم مسیحی که پشت امپراطوری او هستند مبارزه کند بلکه باید با قدرتمند ترین مخالفش خلیل پاشا که درون دولت قرار دارد هم مبارزه کند..

سریال سلطان محمد عکس بازیگران و داستان سریال محمد فاتح, خلاصه قسمت آخر

سلطان محمد کیست؟

سلطان محمد دوم ملقب به محمد فاتح (۳۰ مارس ۱۴۳۲–۳ مه ۱۴۸۱؛ به ترکی: Fatih Sultan Mehmet، با املای ترکی عثمانی: فاتح سلطان محمد) هفتمین و یکی از بزرگ‌ترین پادشاهان دولت عثمانی بود. او به‌عنوان فرزند سلطان مراد دوم عثمانی، سه بار بر تخت پادشاهی عثمانی تکیه داد. اولین مرتبه در ۱۴سالگی به مقام پادشاهی رسید که به‌علت شورش سربازان موسوم به ینی‌چری (در ترکی :Yeniçeri)، که سربازان مخصوص و کارآمد جنگ بودند و به‌علت نبود جنگ دست به شورش برداشتند؛ چون پدرش سلطان مراد دوم مردی بود که بیشتر وقت خود را صرف عیش و نوش و زنان می‌کرد و بیشتر به صلح و ادبیات علاقه داشت تا به جنگ و خون‌ریزی و به همین مناسبت محمد فرزند خود را در ۱۴سالگی تخت و تاج بخشید ولی به‌علت کمیِ سن او مجبور شد دست از عیش و نوش بردارد و به سرکوب سربازان بپردازد و در مرتبهٔ دوم، محمد بعد از سرکوب شورش دوباره جای پدر را گرفت ولی به‌علت جنگی که رخ داد سلطان مراد مجبور به ترک زنان خود و جزیرهٔ مخصوص خود به اسم بهشت شد و محمد بار دیگر جا را به پدر داد و سلطان مراد آتش جنگ را فرونشاند و محمد را برای سومین بار و آخرین بار بر تخت و تاج نشاند. سلطان محمد جوان‌ترین پادشاه عثمانی بود که دست به جنگ بزرگی برای فتح کنستانتینوپل (یا همان قسطنطنیه) زد. قسطنطنیه در زبان یونانی «ایس تن پولیس» یعنی «من به شهر می‌روم» است. به‌علت اینکه ترک‌ها نمی‌توانستند این نام را خوب تلفظ کنند، آن را ایستبپولیس می‌خوانند. در تاریخ یونان باستان، تنها شهری که به معنای واقعی، شهر خوانده می‌شد، استانبول بود و وقتی کلمهٔ شهر ذکر می‌شد مردم می‌دانستند که هدف کنستانتینوپل یا همان استانبول است. در تاریخ ایران نیز همچین چیزی مشاهده می‌شود و در ایران باستان تنها جایی که شهر اطلاق می‌شد پاسارگاد بود). از کتاب سقوط قسطنطنیه. وی از همین‌رو فاتح خوانده میشود. وی پس از فتح استامبول صربستان و یونان جنوبی را متصرف شد و حکومت های اسفندیاریان در سال 1460 و قارمانیان در سال 1466 را منقرض کرد.

در جنگ اوتوقلوبلی با سلطان اوزون حسن در سال 1473 پیروز شد، و در جنگی که از سال 1464 تا 1479 با ونیز به راه افتاده بود پیروز شد و بسیاری از جزایر و بنادر آن را فتح کرد. و همچنین کرویه و اشقودره (آلبانی) را در نبرد اشقودره فتح کرد، بعد در سال 1477 کریمه را تحت الحمایه دولت عثمانی قرار داد، وی سپس خواست ایتالیای جنوبی را فتح کند که عمرش کفاف نداد و در سال 1481 در گبزه وفات کرد.

تحصیلات سلطان محمد 

سلطان محمد، علاوه بر زبان ترکی، به زبان‌های یونانی و لاتینی ٬عربی و فارسی تسلط داشت، آشنایی وی با این زبان‌ها توسط آموزگاری به نام جان ـ آنجلس یونانی محیا گشت که به او فلسفه و زبان‌های مختلف و روش کشورداری آموخت. گرچه خودِ جان ـ آنجلس سن زیادی نداشت، ولی از شاهزادگان یونانی بود که در فرانسه، یعنی کشورهای روم غربی، به دنیا آمد و پدر او به‌خاطر مسائلی، ازجمله عشقش به یک دختر لاتینی، نسب خود را فراموش کرد و به مذهب کاتولیکی روی آورد و ازطرف خانوادهٔ خود طرد شد و جان ـ آنجلس در اروپا به‌دنیا آمد و بزرگ شد و فلسفه آموخت و بعدها به دلایلی از مقربین سلطان مراد محسوب شد و به‌حسب امرِ وی او معلم محمد جوان گردید.

سریال سلطان محمد عکس بازیگران و داستان سریال محمد فاتح, خلاصه قسمت آخر

فتح قسطنطنیه

سلطان محمد فاتح، خود را مانند اسکندر مقدونی می‌دانست و معتقد بود چیزی از او کم ندارد و می‌خواست اسم خود را مانند اسکندر جاودانه کند، ولی برای او مرگ و از بین رفتن مزارش حائز اهمیت نبود. روش‌های سلطان محمد برای فتح استانبول از استثناهای روش‌های نظامی است و او نبوغ خود را در تحقق بخشیدن به آرزوی دیرینه‌اش نشان داد، و یکی از شاهکارهای او حمل بیش از ۲۰ کشتی نظامی از خشکی به خلیج شاخ طلایی است که باعث شد خیال سلطان ازنظر جنگ دریایی راحت باشد، و دیگری ساخت استحکامات دفاعی در تنگهٔ بسفر است که تا به اکنون قابل مشاهده است. در بعضی روایات آمده‌است که خود سلطان محمد خشت درست می‌کرد، کار بنایی انجام می‌داد که عذری برای دیگران باقی نمانَد و آنها در طول کمتر از یک سال تنگهٔ بسفر را به امن‌ترین استحکامات تجهیز کردند. اما سلاح برتر سلطان محمد، توپ بزرگ او معروف به توپ اورمان (برحسب اسم سازندهٔ آن که مجارستانی بود این اسم را بر توپ جنگی نهادند)، اما سلطان محمد دارای ارتشی بود بالغ بر سیصدهزار نفر، و مواد اولیه و تجهیزات نظامی او بیش از حد نیاز برای فتح کنستانتینوپل بود و او ازنظر مالی در تنگنا نبود، چراکه دولت عثمانی همواره دولتی ثروتمند و دارای منابع غنی به‌شمار می‌آمد. او توانست پس از نبردی طاقت‌فرسا و مقاومت سرسختانه یونانیان و رومیان سرانجام کنستانتینوپل را فتح و آن شهرِ را که قدمت ۲۰۰۰ساله داشت برای اولین بار تصرف کند سلطان محمد پس از تصرف کنستانتینوپول به مردم شهر امان داد و هیچ‌یک از خانه‌ها یا مراکز تجاری مورد غارت و تجاوز قرار نگرفتند؛ حتی بسیاری از اسرای دولت و ارتش روم توانستند آزادی خود را با پرداخت مبلغ ناچیزی بخرند. به‌طورکلی تساهل و تسامح امپراطوری عثمانی درمورد مردم مناطق تصرف‌شده همواره زبانزد مردم و مورد اشارهٔ تاریخ‌نویسان و محققان بی‌غرض بوده‌است.

دلیل تبدیل کنستانتینوپل به ایستانبول: سلطان دستور داد نام این شهر پس از آنکه محل سکنای ترکان قرار گرفت باید تغییر کند و این شهر به پاس بناها و زیبایی‌های فراوانش ایستانبول که در ترکی به‌معنای محل مملو از مناظر و مکان‌های زیباست نامیدند.

خاناوده سلطان محمد

همسران

  • اَمینه گلبهار خاتون
  • گلساه خاتون
  • سیتسشاه خاتون
  • چیچک خاتون
  • خدیجه خاتون

فرزندان

  • بایزید دوم، با (اَمینه گلبهار خاتون)
  • جم سلطان، با (چیچک خاتون)
  • شاهزاده مصطفی، با (گلساه خاتون)
  • شاهزاده کرکوت، با (اَمینه گلبهار خاتون)
  • گوهرخان سلطان، با (اَمینه گلبهار خاتون)

 

 

مطالب مشابه را ببینید!