جزئیات پرداخت عیدی 70 و 90 هزار تومانی

70 هزار تومان عیدی خانوارها اول اسفند ماه پرداخت می شود.

به گزارش ایسنا، ارسلان فتحی‌پور رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در بیست و هشتمین جلسه شورای گفت‌وگو با اعلام خبر بالا گفت: جلساتی بین دولت و مجلس در رابطه با فاز دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها برگزار و طی آن مقرر شد که برای هر نفر حدود 70 هزار تومان و برای افرادی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند 90 هزار تومان در اولین روز اسفند پرداخت شود.

وی با تاکید بر این‌که برآورد ما پرداخت یارانه به 76 میلیون نفر است، خاطرنشان کرد که از این تعداد 73 میلیون نفر عیدانه 70 هزار تومانی می‌گیرند. هر چند آمار بهزیستی و کمیته امداد مشخص نشده ولی مبلغ بودجه آن 2.7 میلیارد دلار است.

وی ادامه داد: ابتدا بحث این بود که کالای غیر نقدی به مردم داده شود تا از طریق کارت الکترونیکی اقدام به تهیه کالای مورد نیاز خود کنند ولی متوجه شدیم که این کار هزینه‌بر است و نمی تواند همه کالاهای مورد نیاز خانوارها را پوشش داده و آثار تورمی آن را کمتر نمی‌کند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره محل تامین بودجه پرداخت عیدانه خاطرنشان کرد: محل تامین بودجه برای این کار صندوق توسعه ملی است که دولت از آن قرض گرفته و در بودجه سال آینده آن را به صندوق بازمی‌گرداند.

وی گفت: قیمت پرداخت عیدانه براساس نرخ ارز مبادله‌ای بر کاهش نرخ ارز تاثیر دارد.

فتحی پور با تاکید بر این‌که جلسات بین دولت و مجلس در رابطه با فاز دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها پس از چند جلسه متوالی در حال حاضر متوقف است گفت:‌ بحثی که در پی این جلسات به نتیجه رسید این بود که برای هر نفر ایرانی حدود 70 هزار تومان و برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی 90 هزار تومان عیدانه در اول اسفند ماه واریز شود.

وی ادامه داد: همچنین در رابطه با قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها مقرر شد جلسات بیشتری برگزار و کارگروه‌ها مجددا ادامه به کار بدهند.

فتحی‌پور با تاکید بر این‌که قرار بود تا بیست و پنجم بهمن ماه مجددا جلسات بین دولت و مجلس آغاز شود، تصریح کرد: مقرر شده بودجه بدون اتکا به نفت در سال آینده عملیاتی شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که ما هر روز شاهد رشد نرخ ارز و بی ثباتی در آن هستیم گفت: با توجه به درآمدهای هزینه کرد در سال 91 فاز دوم اجرایی نمی‌شود و اگر قرار باشد در سال 92 اجرایی شود بر اساس بودجه‌ای است که دولت با توجه به نرخ تورم آماده می کند.

وی در ادامه گفت: در کمیسیون اقتصادی مجلس به دنبال تصویب لایحه‌ای در زمینه برخورد با اخلالگران بازار ارز و لایحه (قاچاق کالا و ارز) داشتیم که در این زمینه اصلاحاتی در حال انجام است.

وی ادامه داد: لایحه به شورای نگهبان ارسال شده و شورای نگهبان ایراداتی از آن گرفته واعلام کرده که باید از قوه قضاییه نیز نظرخواهی شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که در حال حاضر 40 مورد از آن لایحه تصویب شده تصریح کرد: 40 مورد آن نیز در دستور کار کمیسیون قرار داد و هفته بعد در صحن علنی مجلس در دستور کار قرار می گیرد.

فتحی پور تاکید کرد: براساس این لایحه سامانه رهگیری برای تعیین مبدا ارز مشخص می شود.

وی درباره منابع حاصل از اجرای فاز دوم هدفندی یارانه‌ها گفت: 50 درصد از منابع فاز دوم هدفمندی به یارانه‌های نقدی و غیر نقدی و خدمات درمانی مردم ، 30 درصد آن به خدمات، بخش کشاورزی و صنعت و 20 درصد آن نیز سهم دولت است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان درباره ارائه لایحه بودجه به مجلس بیان کرد: در حاضر یک دوازدهم بودجه به مجلس ارائه شده ضمن اینکه ما بیشتر از سه دوازدهم اجازه پرداخت به دولت نداریم.

مطالب مشابه را ببینید!