واکنش ها به اظهارات اردوغان درباره سریال “حریم سلطان”

اظهارات رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در انتقاد از سریال تلویزیونی ” حریم سلطان ” که نام اصلی آن در ترکیه ” قرن باشکوه ” است ، انتقاداتی را از جانب شخصیت های سیاسی اپوزیسیون ترکیه به همراه داشت.

به گزارش عصر ایران حزب اپوزیسیون ” جمهوریخواه خلق ” (CHP) در واکنش به این اظهارات با اشاره به اینکه اردوغان در تاریخ نخست وزیران ترکیه برای نخستین بار با اظهار نظر درباره سریال های تلویزیونی یک رکورد از خود بر جای گذاشت ، اظهارات وی درباره این سریال را زیر سوال برد.

گفتنی است اردوغان اظهار کرده بود که زندگی سلطان سلیمان که در سریال “قرن باشکوه” به تصویر کشیده شده غیر واقعی بوده و این سلطان عثمانی آن گونه که در این سریال به تصویر کشیده شده نبوده است.

اردوغان همچنین اعلام کرد که دولت ترکیه از عوامل و سازندگان این سریال به قوه قضاییه شکایت کرده است.

در واکنش به اظهارات اردوغان ” اوکتای وورال” نماینده حزب مخالف ” حرکت ملی ” (MHP) در پارلمان ترکیه گفت :” اردوغان با این اظهارات می خواهد بگوید در راه سلطان سلیمان حرکت می کند و مثل اوست اما رفتارها و اقدامات وی هیچ تناسبی با سلطان سلیمان ندارد.”

وی افزود :” شاید سلطان سلیمان آن گونه که در سریال به تصویر کشیده شده نبوده اما قطعا شبیه اردوغان هم نبوده است. سلطان سلیمان بر دریای مدیترانه تسلط یافت اما اردوغان نتوانست مانع کشتار شهروندان ترکیه به دست اسراییل در دریای مدیترانه شود.”

اشاره وورال به ماجرای حمله اسراییل به کشتی ترکیه ای ” ماوی مرمره ” بود که طی آن 9 شهروند ترکیه به دست نیروهای اسراییل کشته شدند.

مطالب مشابه را ببینید!