مجله تاپ‌ناز‌

توصیه های ساده برای لاغر شدن و لاغر ماندن + نکات ضروری کاهش وزن

توصیه و نکاتی برای کاهش وزن

برای لاغر شدن و کاهش وزن نیاز است که بعضی از توصیه ها را جدی بگیرید و البته یک سری نکات ضروری برای کاهش وزن هم نیاز است که در ادامه توضیح می دهیم.

 

● آهسته و پیوسته
به نظرتان می رسد به اندازه ای که تلاش می کنید و مطلوبتان است وزن کم نمی کنید؟ ناامید نشوید. وزن کم کردن زمان می خواهد همانطور که این مقدار غذا به مرور جذب بدنتان شده اند. یکی از نکته های کاربردی در کاهش وزن این است که با نگاهی واقع بینانه به قضیه نگاه کرده و عددی غیرممکن را درنظر نگیرید. با درنظر گرفتن اهداف کوتاه مدت اما واقعی، می توانید طی بررسی های هفتگی نتیجه تلاشتان را ببینید و به خودتان امیدوار شوید.

 

● هر روز خودتان را وزن نکنید
با این که گفته می شود وزن کردن به طور منظم می تواند به کاهش وزن منجر شود، متخصصان توصیه می کنند این کار را هفته ای یک بار انجام دهید و خودتان را درگیر نوسانات تغییر روزانه وزن نکنید. هنگام وزن کردن خوب است این نکات را هم درنظر بگیرید: در ساعت مشخص و یکسانی این کار را انجام دهید، در روز مشخصی از هفته خودتان را وزن کنید، یک وزنه برای این کار درنظر بگیرید و از وزن کردن خودتان با وزنه های مختلف اجتناب کنید، تا حد امکان لباستان هنگام این کار مشابه با سایر دفعات باشد.

 

● بخوابید!
وقتی خوابتان کم شود، بدنتان بیش از مقدار مورد نیاز هورمون محرک اشتها تولید کرده و در عوض مقدار تولید هورمونی را که هنگامی که دیگر نیاز به غذا ندارید به شما اطلاع می دهد را کم می کند. علاوه بر اینها، خوابیدن به میزان کافی فرصت رو آوردن به خوردن هر چه بیشتر خوراکی ها و وعده های غیرضروری را به شما نمی دهد.

 

 

● جشن گرفتن موفقیت ها
طی ماه گذشته چند کیلو وزن کم کرده اید و به قرارتان با خودتان مبنی بر پیاده روی روزانه عمل کرده اید؟ حالا وقت جشن گرفتن است. جشن گرفتن موفقیتها، اعلام کردن آنها به دیگران و مورد تشویق قرار گرفتن توسط آنها در ادامه تصمیمات می تواند بسیار مؤثر باشد پس جایزه را از خودتان دریغ نکنید. نیازی هم به گفتن نیست که بهتر است جشنتان بدون بستنی و پیتزا باشد، در عوض چرا یک کتاب ،سی دی، بلیت سینما یا تئاتر و یا یک لباس ورزشی جدید به خودتان هدیه ندهید.
با این راهکارهای ساده می توانید بدون متحمل شدن هزینه یا وقت و انرژی زیاد، همیشه بدنتان را روی فرم نگه دارید.
گاهی امتحان کردن رژیم های لاغری متفاوت و انجام دادن تمرینات سخت و طاقت فرسای ورزشی چنان تمام فکر و ذهن ما را به خود مشغول می کند که از انجام دادن یا پرهیز کردن از یک سری کارهای ساده غافل می شویم و نتیجه باز هم چیزی نیست جز چاقی. برای مرور این توصیه های ساده و کاربردی با ما همراه شوید.

 

توصیه های ساده برای لاغر شدن و لاغر ماندن

● نخورید، بنوشید
وقتی احساس کردید گرسنه شده اید، بلافاصله به سمت بسته چیپس و پفک نروید چون شاید اصلا گرسنه نیستید! بسیاری از مردم احساس تشنگی را با گرسنگی اشتباه می گیرند و هنگامی که به سادگی می توان با نوشیدن یک لیوان آب یا دمنوش های گیاهی به نیاز بدن پاسخ داد، به سمت خوردن انواع میان وعده ها رفته و مقدار زیادی کالری به بدنشان وارد می کنند.

 

● پروتئین یادتان نرود
حتما می دانید که پروتئین فواید زیادی دارد و به سوختن چربیها هم کمک شایان توجهی می کند، برای هر وعده غذایی طوری برنامه ریزی کنید که حتماً شامل پروتئین باشد؛ برای این منظور می توانید از گوشت، ماست، پنیر، مغزهای خوراکی و حبوبات استفاده کنید.

 

● به غذایتان چاشنی بزنید
شاید تعجب کنید که اضافه کردن چاشنی به غذا چه ربطی به لاغر شدن دارد اما خوب است بدانید اضافه کردن انواع چاشنی و ادویه به غذا، نه تنها باعث خوشمزه تر شدن آن می شود بلکه این خاصیت را نیز دارد که چون غذا را با احساس رضایت و لذت بیشتری می خورید، زودتر سیر شده و در نتیجه مقدار کمتری از آن را بخورید.

 

● هرچه کوچک تر، بهتر
یکی از بهترین راه ها برای این که جلوی اشتهایتان را گرفته و کمتر غذا بخورید، انتخاب ظرف کوچک است. شاید به نظر کم اهمیت بیاید اما می توانید با همین اقدام کوچک، گام بزرگی برای پیشگیری از چاق شدن بردارید. چگونه؟ به این صورت که وقتی ظرف کوچک باشد، حجم غذایی که در آن میریزید زیاد به نظر می رسد و با این حقه به راحتی ذهن و شکمتان را گول می زنید.

 

● صبحانه را حذف نکنید
با این که اغلب چنین تصور می شود که برای کاهش وزن خوب است از صبحانه چشم پوشی شود، اما مطالعات خلاف این باور را نشان می دهد. براساس مطالعاتی که دانشمندان انجام داده اند این نتیجه به دست آمده که صبحانه نخوردن گرسنگی شما را تشدید کرده و در نهایت باعث می شود ناهار و شام مفصل تری بخورید.

 

● با فیبر دوست شوید
حتما تا الان خیلی شنیده اید که بهتر است غذایتان حاوی فیبر باشد اما فواید فیبر چیست؟ هضم بهتر غذا، جلوگیری از یبوست، پایین آوردن کلسترول و در نهایت کاهش وزن. منابع غنی فیبر هم شامل این غذاها هستند: جوی دوسر، حبوبات و بسیاری از میوه ها و سبزی ها.

 

مطالب مشابه را ببینید!