مجله تاپ‌ناز‌

دلیل سرد شدن بیشتر بدن زنان نسبت به مردان چیست و چطور درمان می شود؟

بدن خانمها نسبت به مردان کمتر تحمل سرما را دارید و طبق تحقیقان زنان طبع سردتری نسبت به آقایان دارند.

چرا زن ها طبع سردتری نسبت به مردها دارند ؟

چرا مردان کمتر دچار سرماخوردگی می شوند؟ آیا می دانستید برای این موضوع تحقیقات علمی وجود دارد؟ در این بخش دلایل اینکه بدن زنان کمتر قادر به تحمل سرما است و طبع سردتری نسبت به مردان دارند را بررسی می کنیم.

Sard 1 e1531040265560

طبع زنان نسبت به مردان سردتر است

عوامل موثر در سرد بودن طبع زنان نسبت به آقایان

به طوری کلی می گویند که زنان در 3 درجه دمای گرم تر از مردان احساس راحتی بدارند.

متابولیسم 

متابولیسم باعث افزایش انرژی می شود که باعث تولید گرما می شود. وقتی شما در حال استراحت هستید تابولیسم بدن شما کمتر می شود و این به این معنی می باشد که مصرف انرژی در واحد زمان کمتر است و شما هیچ کاری انجام نمی دهید، به طور متوسط، میزان متابولیسم و سوخت و ساز بدن زنان از مردان کمتر است. ال نسیونال، استاد دانشکده پزشکی وارویک تورنالی توضیح می دهد که هر دو میزان متابولیسم و تولید انرژی بین زنان و مردان تفاوت دارد. زنان در دماهای مختلف نسبت به مردان راحت تر هستند زیرا حجم عضلانی کمتری دارند.

دلیل سرد شدن بیشتر بدن زنان نسبت به مردان چیست و چطور درمان می شود؟

زنان بیشتر از مردان سرما را احساس می کنند

ساختار عمومی 

زنان نسبت به مردان جثه کوچکتری دارند و حجم عضلاتشان کمتر است و همین باعث می شود در مقابل سرما حساس تر شوند. دمای بدن در مرد و زن می تواند یکسان باشد، اما اندازه پاسخ بدن به تغییرات دما تاثیر می گذارد. مردان هم قدبلند تر و هم وزنی بیشتر نسبت به زنان دارند. بنابراین دلیل اندازه آنها، گرما می تواند خیلی سریع تر در مردان رشد کند و به این ترتیب دمای خود را سریع تر تنظیم می کنند در حالی که زنان بیشتر طول می کشد. حجم عضلانی بیشتر باعث گرمای بیشتر می شود و به همین دلیل است که زنان طبع سردتری بسبت به آقایان دارند در تابستان، مردان نسبت به گرما خیلی جساس تر هستند. قابل توجه است که خانم ها طع سردتری نسبت به مردان دارند، زیرا وقتی که دما پایین است، گرمای بدن در اندام های مرکزی تمرکز می کند بنابراین خون کمتر به اندام ها منتقل می شود.

دلیل سرد شدن بیشتر بدن زنان نسبت به مردان چیست و چطور درمان می شود؟

جثه کوچک تر زنان باعث می شود طع سردتری نسبت به آقایان داشته باشند

چرخه قاعدگی 

هنگام قاعدگی، دمای بدن زن زیاد تغییر می کند؛ این اتفاق می افتد، زیرا سطح هورمون های آن افزایش پیدا می کند و سقوط می کند. روزهای قبل از دوره، سطح آهن کاهش پیدا می کند و این کاری است که گلبول های قرمز انجام می دهند به همین دلیل است که درجه حرارت بدن کاهش پیدا می کند. سطح آهن یکی از عوامل تاثیر گذار است زیرا این ماده معدنی اجازه می دهد که بدن بجای آن، کار کند.

جلوگویری از طبع سرد در زنان

فعالیت بدنی (حرکت عضلانی)

وقتی که متابولیسم بدن به منظور فعالیت بدن افزایش پیدا می کند، گرما تولید می شود؛ پس ورزش کردن یا انجام فعالیت بدنی توصیه می شود. باید غذاهای سرد نخورید، تا احساس سرما نکنید این به این دلیل می باشد که بدن انرژی مصرف می کند که برای هضم کردن غذاای سرد، گرما تولید کند. غذاهایی که کالری بیشتری دارند بیشتر از مواد غذایی دیگر گرما تولید می کنند.

دلیل سرد شدن بیشتر بدن زنان نسبت به مردان چیست و چطور درمان می شود؟

انجام ورزش و فعالیت های بدنی برای جلوگیری از طبع سرد خانمها

توصیه هایی برای جلوگیری از طبع سرد زنان

برای جلوگیری از طبع سرد و اذیت نشدن شما در دمای سرد نسبت به دیگران، بهتر است دمای مشخصی را اندازه گیری کنید؛ برای انگه داشتن دمای داخل بدن خود، مقدار زیادی مایعات بنوشید. می توانید چای بنوشید، اما مهم است که آب را به اندازه بنوشید. توصیه می شود، که در روز چند وعده غذا بخورید، تا بدن انرژی تولید شده اش را حفظ کند، شما در هر وعده غذایی باید کربوهیدرات مصرف کنید.

به صورت منظم تمرین کنید؛ برای افزایش حجم عضله هایتان، حداقل 3 بار در هفته ورزش و پیاده روی کنید.از ماندن در یک حالت یا وضعیت بدنی به مدت طولانی خودداری کنید.

مطالب مشابه را ببینید!