مجله تاپ ناز / سبک زندگی / میزان استفاده مردان ایرانی از لوازم آرایش!

میزان استفاده مردان ایرانی از لوازم آرایش!

آنچه كه در سال‌هاي اخير در زمينه استفاده از لوازم آرايشي باعث نگراني‌هايي شده، كاهش سن مصرف اين لوازم و به صورت افراطي است. بگونه‌اي كه به گفته مجيد ابهري- آسيب‌شناس و متخصص علوم رفتاري – كشور ما در مصرف لوازم آرايشي در ميان كشورهاي آسيايي مقام دوم و در جهان مقام هفتم را دارد و سن استفاده از لوازم آرايشي نيز در كشور ما نسبت به دو دهه قبل، 10 سال كاهش يافته و به سن 17 سال رسيده است.

 مواد آرایشی

 

به گفته او، متاسفانه 7 درصد از پسران و مردان از لوازم آرايشي استفاده مي‌كنند، اين در حاليست كه حتي بعضي از لوازم بهداشتي مانند كرم، ژل مو و اسپري‌هاي خوشبوكننده جزو لوازم آرايشي به حساب نمي‌آيند و منظور ريمل، كرم پودر و … است.

 

دكتر غلامرضا استيفا- محقق و آسيب‌شناس- نيز علت اصلي استفاده از لوازم آرايشي را جلب نظر جنس مخالف و مطلوب جلوه شدن در جامعه مي‌داند و مي‌گويد: زنان به لوازم آرايشي پناه مي‌آورند كه براي آقايان جاذبه ايجاد كنند تا گرايش مردان به آنها بيشتر شود.

 

 

اما عبدالمجيد بحريني- روانشناس و عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي – معتقد است: برخي از افراد مي‌خواهند با آرايش‌هاي افراطي، خود را به ديگران بشناسانند و براي اثبات خود به جاي آنكه ارزش‌هاي وجوديشان را نشان دهند به دنبال چيزهاي بدلي مي‌گردند و آنها را با مسائل پيش پا افتاده جايگزين مي‌كنند.

 

 

به گفته او،اين افراد در هويت يابي مشكل دارند و به جاي آنكه هويت خود را با علم و دانش، ارتباط گيري‌هاي مناسب، نشان دادن قاطعيت و برخورد با ديگران و كسب مهارت‌هاي زندگي اثبات كنند به آرايشهاي افراطي روي مي‌آورند.

 

 

بحريني به افرادي كه با وجود برخورداري از جايگاه اجتماعي مناسب، تحصيلات بالا و بعضا چهره‌هاي زيبا باز هم به صورت افراطي آرايش مي‌كنند، اشاره كرده و مي‌گويد: در وجود اين افراد يا نياز ارضاء نشده‌اي وجود دارد و يا اينكه آنها مقلد ديگران‌ هستند و بدون انديشه از ديگران پيروي مي‌كنند.

 

 

به گزارش ايسنا، كرامت الله راسخ- جامعه شناس- نيز محدود بودن امكانات ديگر براي گذراندن اوقات فراغت، بيكاري، سركوب نيازهاي جنسي و فقدان امكانات مشروع براي تخليه‌ي انرژي در جوانان را از جمله عواملي مي‌داند كه ميل به استفاده از لوازم آرايشي را در ميان جوانان تشديد مي‌كند.

 

 

در اين ميان سعيد معدني – آسيب شناس اجتماعي- نظر ديگري دارد و مي‌گويد: با توجه به اينكه تنها صورت زنان بيرون است، معمولا زناني كه از چهره‌اي با زيبايي كمتر برخوردارند سعي مي‌كنند با توسل به آرايش و عمل جراحي‌هاي زيبايي خود را زيبا جلوه دهند.

 

 

درعين ميان آنچه كه باعث نگراني در زمينه استفاده از لوازم آرايشي شده، كاهش سن مصرف اين وسايل است. به‌گونه‌اي كه به گفته استيفا محقق و آسيب‌شناس استفاده از لوازم آرايشي در كشور ما در ميان كودكان نيز وجود دارد.

 

 

او مي‌افزايد: پايين آمدن سن استفاده از لوازم آرايشي جنبه‌ تقليدي دارد و در بسياري از موارد جوان يا نوجوان بدون آنكه علت كارش را بداند مي‌خواهد از ديگران الگوبرداري كند.

 

 

معدني هم الگوبرداري را يكي از عوامل كاهش سن استفاده از لوازم آرايشي مي‌داند و مي‌‌گويد: جوانان ما با الگوبرداري از خوانندگان و هنرپيشه‌ها از طريق شبكه‌هاي ماهواره‌اي به سمت اين پديده روي مي‌آورند، اين در حالي است كه در غرب جوانان زياد آرايش نمي‌كنند، چون نيازي به اين كار ندارند و تنها هنگامي كه سن افراد بالا مي‌رود و آثار پيري در صورت آنها مشاهده مي‌شود، براي رفع چين و چروك از لوازم آرايشي استفاده مي‌كنند.

 

 

به گفته او‌ استفاده از لوازم آرايشي در كشور«اپيدمي» شده است و هنگامي كه يك پديده همه گير و مد شود ديگر كسي از خود نمي‌پرسد؛ چرا بايد اين كار را انجام دهد.

 

 

بحريني در ادامه به تبعات آرايش‌هاي افراطي اشاره مي‌كند و معتقد است: تبعات آرايش‌هاي افراطي هم به فرد بر مي‌گيرد و هم به اجتماع، چراكه وقتي شخصي در ملاء عام با ظاهري نامناسب حضور پيدا مي كند الگوي ديگران قرار مي‌گيرد و ديگران از او تقليد مي‌كنند، به همين دليل افرادي كه تبعات آرايش‌هاي افراطي را كاملا فردي مي‌دانند درواقع نادانسته در حال ترويج اين رفتار ناسالم در اجتماع هستند.

 

 

اما راسخ به عنوان جامعه شناس تبعات اجتماعي سوء مصرف مواد آرايشي را جدا از سوء مصرف ساير مواد نمي‌داند و اظهار مي‌كند: تاكيد بيش از حد بر مصرف مواد آرايشي مي‌تواند پوششي براي پنهان كردن الگوهاي رفتاري نامناسب ديگر شود.

 

 

در اين ميان آنچه كه بيش از هر موضوع ديگري اهميت دارد. انديشيدن راهكارهايي براي كاهش تمايل افراد به مواد و لوازم آرايشي است.

 

 

بحريني معتقد است: در وهله اول افراد بايد خود را بپذيرند و با تقويت اعتماد به نفس خود به اين امر بي اعتنا شوند، هم چنين خانواده، رسانه‌ها و همه مربيان اجتماعي بايد درجهت اين هدف فرهنگ سازي كنند.

 

 

او تاكيد مي‌كند: نهادهاي ارشادي نبايد با خشونت و برخوردهاي تند در اين جهت عمل ‌كنند؛ بلكه بايد افراد را با برخورد مناسب و آرام ارشاد كنند زيرا كار فرهنگي را نمي‌توان با عجله‌ و به صورت ضربتي انجام داد و صبر و پشتكار يكي از مهم ترين فاكتورهاي آن است.

 

 

معدني به نقش وسايل ارتباط جمعي در زمينه اطلاع‌رساني و آموزش درباره مواد و لوازم آرايشي به مردم اشاره مي‌كند و مي‌گويد: راديو، تلويزيون و رسانه‌هاي ديگر مي‌توانند زيان‌هاي اجتماعي مصرف لوازم آرايشي را به زنان آموزش دهند. وقتي دختري با آرايش، خود را زيبا مي‌كند و بعد از ازدواج كمتر به سراغ آرايش كردن مي‌رود، همسر وي متوجه تفاوت ظاهر وي قبل و پس از ازدواج شده و اين مسائل سبب بروز چالش و مشكل در زندگي آنها مي‌شود.

 

 

او در پايان تاكيد مي‌كند: لازم است در مورد نامطمئن بودن لوازم آرايشي هم به جوانان اطلاعات داد؛ چرا كه بسياري از اين مواد آرايشي، تقلبي و شيميايي است و با دادن آگاهي به مصرف كنندگان تا حدودي استفاده از لوازم آرايشي نيز كاهش مي‌يابد.

[امتیاز دهنده: 0 نفر و میانگین امتیاز: 0]

15 دیدگاه ها

 1. والا چییییییییی بگم
  تو شهر ما ک برای جلب توجه جنس مخالف اینکارو میکنن

 2. پسر ارایش نمیکنه ،،،،،،اصلا

 3. چرا آرایش میکنن میلاد جان
  ولی نه همه پسرا

 4. آقا میلاد اگه یه مرد واقعی باشه,بله….حرف شمادرست
  یه کم این لپ تابو ول بکن برو تو خیابون,هیولاخانومارو یه نظر بنداز…
  خب خیلی از بچه درسخونا صرفا بدلیل “خرخون”بودن واقعا ازطرف بعضی افرادخیلی مسخره ومخصوصا تحقیر میشن…

 5. میلاد جان ارایش عادی شده گوشواره میندازن ادم چندشش میشه

 6. آرایش مونده چی باشه کرم ضد آفتاب و کرم مرطوب کننده آرایش نیستش اینا این اقلام رو هم حساب می کنن به اینا چسب مو و زل و آدامس مو رو و هم اضاف کن من خودم استف می کنم اما واقعا بعضی پسرا مثه زنا آرایش می کنن و وقتی هم بخوای چیزی بگی میگن امل بازی در نیار

 7. نه اصلا اینطورم نیست

 8. کی گغته مردها ارایش نمیکنن؟؟؟!!!
  وقتی یه مرد رو میبینم که ارایش کرده دلم یخواد بزنم تا بمیره
  اونا بی غیرتن اه اه اه

 9. منم متاسفانه با چش خودم بارها و بارها دیدم
  جای تاسف داره منکه خیلی بدم میاد اگه برا جلب توجه میکنن اشتباهه چون واقعا چندش اوره هیچ دختری از ارایش ی مرد خوشش نمیاااااااد……………..

 10. عجبا !!!!!!
  پسر ؟؟؟ آرايش ؟؟؟ اخ اخ اخ !!!
  منم مث ميلاد باورم نميشه !!!
  شايد ما دقت نكرديم !!!
  الان وسط خيابونم كه دارم اينو مينويسم ، اينقدر زل زدم به اين پسرا كه بعضياشون فكر كردن مشكل دارم ولي بازم چيزي نديدم!!!
  واي يكي دوتا رو ديدم كه موهاشونو رنگ كرده بودن…
  يه سرياشونم ابروهاشونو مث يه زن حرفه اي تميز كردن..
  راست ميگيد واقعا چقدر چندش آوره كه يه مرد(!) سعي كنه بشه شبيه زنها!!!!
  مرد ؟ هه!!

 11. نه من نديدم,مرد از اينكارا نميكنه

 12. سعید یعنی اینقد تو سر به زیری؟؟؟چه کشف تازه ای کردی!!!بیشترنگا کن شایدچیزای تازه ای ببینی…
  بااین سربزیریت بپا یه دفه تو دیوار نری…!!!!!!!
  امیدوارم ناراحت نشی,چون دیدم باجنبه ای اینو گفتم…

 13. نه بابا ريحان جون ناراحتي نداره كه!!!
  ولي يه نكته جالب توجه اينه كه من پسرم اونام پسرن و من هر چي هم كه سر به زير نباشم ، اونا رو نيگا نميكنم كه من ….
  هر چند كه حالا من سر به زير هم هستم !!!! هه
  ؟؟؟؟!!!!

 14. مرد نیستن اونا میلاد درسته ولی بشوووون میگن مرد!!!!

 15. اره مهدیس جون ،

  ما مردا اینکارارو نمیکنیم ، اونا مرد نما هستن ، زنن که خودشونو مثل مردا در اوردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *