مجله تاپ‌ناز‌

سردترین کشورهای جهان کدامند؟ +عکس

سردترین کشور جهان

سردترین کشورهای جهان

موقعی که هوا سرد می شود، رفتن به زیر پتو و نوشیدن یک فنجان قهوه داغ می تواند بسیار لذت بخش باشد و بدن را گرم کند. اما در بعضی از مناطق بقدری هوا سرد است که انجام این کارها برای فرار از سرما کافی نیست. در اغلب نقاط جهان با سرد شدن هوا در نیمه دوم سال اغلب مردم انتظار بارش برف و سرد شدن هوا را دارند، ولی در برخی از کشورها برودت هوا بیش از حد انتظار است، به طوری که حرارت خورشید و گرمای تابستان نیز تاثیر چندانی بر آن ندارد.

گرینلند

سردترین کشور جهان

در طول سال، بیشتر مساحت گرینلند را یخ پوشانده‌است؛ به همین دلیل نور خورشید تاثیر چندانی در گرم کردن هوای این کشور ندارد. در حالی که متوسط دمای هوا در این منطقه، ۱۰ درجه‌ی سانتیگراد زیر صفر است، این مقدار در زمستان به ۶۵ درجه‌ی سانتیگراد زیر صفر می‌رسد. حتی در گرم‌ترین روزهای تابستان، حداکثر دمای هوا در گرینلند ۸ درجه‌ی سانتیگراد است. ایستگاه تحقیقاتی North Ice در مرکز صفحه‌ یخی گرینلند دمای منفی ۸۶ درجه‌ی سانتیگراد را نیز ثبت کرده‌ است.

قزاقستان

سردترین کشور جهان

بیشتر تابستان‌های قزاقستان، دارای آب و هوای مطبوع و گرمی هستند و متوسط دمای هوا در این ایام در حدود ۳۰ درجه‌ی سانتیگراد است. اما در فصل زمستان، بارش باران‌های شدید و نامنظم سبب سرد شدن شدید هوا می‌شود. متوسط دمای هوا در زمستان بین -۲۰ تا -۳۰ درجه‌ی سانتیگراد است. در برخی مناطق مانند شهر آستانه (Astana)، دمای هوا به قدری کاهش می‌یابد که خروج از خانه در شب منجر به از‌ دست‌ دادن انگشت‌های دست و پا بر اثر سرمازدگی می‌شود.

مغولستان

سردترین کشور جهان

این کشور که در آسیای مرکزی و بین چین و روسیه قرارگرفته به دلیل داشتن چمن‌زا‌های وسیع و نیز امپراطوری چنگیز خان، شهرت دارد. با وجود اینکه این کشور دارای چشم‌اندازهای بی‌نظیری است، اما گردشگران درباره‌ آب و هوای آن تصور غلطی دارند. متوسط دمای هوای مغولستان در طول زمستان یعنی ماه‌های اکتبر تا آوریل، زیر صفر درجه است، در حالی‌که در بقیه‌ ایام سال دمای هوا فقط کمی بالاتر از نقطه‌ انجماد می‌رود و این به دلیل ارتفاع مغولستان است، چیزی در حدود ۴۹۰۰ فوت بالاتر از سطح دریا. در ماه‌های ژانویه و فوریه هوا به شدت سرد می‌شود و به -۳۰ درجه‌ی سانتیگراد می‌رسد.

فنلاند

سردترین کشور جهان

فنلاند شمالی‌ترین کشور اروپا است و از دید مکان‌نگاری یا (Topography) در مقایسه با سایر کشورهای شمال اروپا، منحصر‌به‌فرد است. به دلیل قرار‌داشتن در مجاورت دریای بالتیک و جریان‌های اقیانوس اطلس، این کشور در بیشتر ایام سال آب‌و‌هوای فوق‌العاده سردی دارد. زمستان‌های این منطقه ۴ ماه به طول می‌انجامد و دمای هوا به ۴۵- درجه‌ی سانتیگراد نیز می‌رسد. به خصوص در منطقه‌ی لاپلند (Lapland) که در معرض بادهای شدید و گزنده‌ای قرار دارد. در طول زمستان، بخش‌های جنوبی فنلاند در طول روز فقط شش تا هفت ساعت نور خورشید دریافت می‌کنند در حالی‌که قسمت‌های شمالی، دوره‌های تاریکی مداوم ۲ ماهه دارند. خوشبختانه اهالی فنلاند تابستان‌های قابل تحملی را می‌گذرانند.

چین

سردترین کشور جهان

گرچه بسیاری از مناطق این کشور در بیشتر ایام سال، آب و‌ هوای مطبوعی را تجربه می کنند، اما در زمستان وضعیت هوا، غیر قابل تحمل می‌شود. غیر از چند منطقه در بخش‌های جنوبی این کشور، بارش شدید برف و رطوبت، شرایط را برای زندگی، بسیار سخت می‌کند. بخش‌های شمالی، غربی و مرکزی چین، پوشیده از برف، سرد‌خاک یا پرمافروست (Permafrost) و یخ است که منجر به کاهش دمای هوا تا ۱۰- درجه‌ی سانتیگراد می‌شود. به دلیل عایق‌بندی ضعیف ساختمان‌ها و نبود زیرساخت‌های مناسب گرمایشی، افراد عادی در طی این ماه‌های سرد سال با مشکلات جدی، دست‌ و‌ پنجه نرم می‌کنند.

آمریکا

سردترین کشور جهان

برخی از داغ‌ترین مکان‌های دنیا در آمریکا قرار دارند مانند بیابان دره‌ مرگ (Death Valley). اما به دلیل مساحت زیاد، این کشور برخی از سردترین نقاط سیاره‌ی زمین را نیز در خود جای داده‌ است. ایالت‌های شمالی آمریکا مانند آلاسکا، تقریبا همه‌ی ایام سال سرد هستند و دمای هوای آنها به ۶۲- درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رسد. به علاوه، در زمستان بارش مقدار زیادی برف در این مناطق، حمل‌ و‌ نقل را با مشکل مواجه می‌کند. اما خوشبختانه ایالت‌های جنوبی، تابستان‌های گرم و مطبوعی دارند.

استونی

سردترین کشور جهان

در مقایسه با سایر کشور‌های این فهرست استونی هوای به نسبت گرم‌تری دارد. اما هوای سرد این منطقه نتیجه‌ی باران‌های شدیدی است که موجب کاهش دما می‌شود. این کشور زمستان‌های سرد و خشکی دارد به خصوص در قسمت‌های جنوب شرقی که دمای هوا بین ۳- و ۸- درجه‌ی سانتیگراد متغیر است و زندگی روزمره را برای اهالی سخت می‌کند. تابستان‌ها هوا بسیار ملایم و مطبوع و دمای هوا در حدود ۱۵ درجه‌ی سانتیگراد است.

کانادا

سردترین کشور جهان

شهرهای مختلف این کشور دمای هوای متفاوتی دارند، اما در مجموع می‌توان گفت که هوای کانادا بسیار سرد است.  دمای هوای دشت‌های این کشور در روز کمتر از ۱۵ درجه‌ی سانتیگراد است و در شب به ۴۰- درجه‌ی سانتیگراد می‌رسد. شهر Snag در Yukon پایین‌ترین دمای هوا را نه تنها در کانادا بلکه در تمام آمریکای شمالی دارد؛ چیزی در حدود ۶۳- درجه‌ی سانتیگراد. شهرهایی مانند اتاوا (Ottawa)، بارش‌های سنگین برف را تجربه می‌کنند طوری که مردم مجبور هستند با اسکی روی یخ کارهای روزمره را انجام دهند. به دلیل وجود زیرساخت‌های صحیح گرمایشی در شهرها مردم چندان با مشکل سردی هوا و گرم کردن منازل خود مواجه نیستند.

ایسلند

سردترین کشور جهان

نام ایسلند که ترکیبی از کلمات Ice و Land  است به خوبی آب‌ و‌ هوای آن را توصیف می‌کند. متوسط دمای هوای این کشور به ندرت به بالای صفر درجه‌ی سانتیگراد می‌رسد و در بخش‌های شمالی ۱۰- درجه‌ی سانتیگراد، بهترین هوایی است که می‌توانید انتظار داشته باشید. بادهای سرد قطبی بر تاثیرات فعالیت‌های آتشفشانی و جریان‌های اقیانوسی و گرم Gulf Stream غلبه کرده و سبب سرد ماندن هوای این منطقه می‌شوند. گاهی اوقات در زمستان، دمای هوای این منطقه به پایین‌تر از ۴۰- درجه‌ی سانتیگراد می‌رسد و همین دلیل مهمی بر کم‌جمعیت بودن این ناحیه است.

روسیه

سردترین کشور جهان

وجود پهنه‌های وسیعی از فضاهای باز در روسیه این کشور را به مکانی بادخیز تبدیل کرده‌است. همین به تنهایی می‌تواند موجب کاهش شدید دمای هوا در طول سال شود. علاوه بر این حداقل ۸ ماه در سال در روسیه باران و برف می‌بارد. همین دو عامل سبب می‌شوند که متوسط دمای هوا در این منطقه در زمستان به ۲۷- درجه‌ی سانتیگراد و در تابستان به ۸ درجه‌ی سانتیگراد برسد. صاحبان وسایل نقلیه، ماشین‌های خود را ساعت‌ها روشن می‌گذارند، چون خاموش کردن آن در این هوای سرد باعث می‌شود که دیگر روشن نشود.

سردترین روستای جهان هم در روسیه قرار گرفته است. دمای هوا در اویمیاکن (Oymyakon)  به ۷۱- درجه‌ی سانتیگراد نیز می‌رسد. در این منطقه، هوا به قدری سرد است که دستگاه‌های الکترونیکی مانند گوشی‌های موبایل به درستی کار نمی‌کنند و به دلیل عدم امکان لوله‌کشی زیر‌زمینی، سرویس‌بهداشتی خانه‌ها در بیرون از ساختمان قرار دارد. آب مورد نیاز اهالی، از طریق تانکرهایی خارج از منطقه، تامین می‌شود زیرا تمام منابع آب روستا، یخ می‌زنند. تهیه‌ی قبر برای مراسم تشییع جنازه سه روز طول می‌کشد، زیرا خاک یخ‌زده باید با زغال‌سنگ داغ ذوب شود و برای کندن قبر آماده شود. بسیاری از شهرهای روسیه مانند یاکوتسک (Yakutsk) و ورخویانسک (Verkhoyansk)، دارای هوای بسیار سردی هستند.

نروژ

سردترین کشور جهان

در مقایسه با سایر کشور‌‌های این فهرست، نروژ به سبب قرار‌گرفتن در معرض جبهه‌های هوای گرم و جریان‌های اقیانوسی، دارای هوای مطبوعی است. اما به هر حال مجاورت با قطب شمال، موجب سرد شدن هوا در بیشتر ایام سال می‌شود. در ماه‌های تابستانی ژوئن، جولای و آگوست دمای هوا تا ۱۶ درجه‌ی سانتیگراد افزایش می‌یابد. اما در بقیه‌ی ایام سال دمای هوا بین ۸ تا ۴۰- درجه‌ی سانتیگراد متغیر است. باران‌های مکرر و شدید و باد و طوفان، زمستان‌ها را غیر‌قابل‌تحمل می‌کند.

قطب جنوب

سردترین کشور جهان

اگرچه قطب جنوب یک کشور مجزا نیست، اما این قاره طبق معاهدات دیپلماتیک، به تعداد زیادی از کشور‌ها تعلق دارد. این ناحیه سردترین جای جهان قرار دارد و تقریباً هیچ‌ وقت نورآفتاب را نمی‌بیند؛  به همین دلیل متوسط دمای هوای آن ۸۳- درجه‌ی سانتیگراد است که در سردترین شرایط به ۹۳- درجه نیز می‌رسد. این هوای فوق‌العاده سرد سبب می‌شود که این بیابان برفی، برای زندگی بشر به‌ هیچ‌ وجه مناسب نباشد. کاشفانی که در قطب زندگی می‌کنند، در صورت بیرون‌ماندن در این جهنم یخی به سادگی خواهند مرد. گرچه بسیاری از افراد از رفتن به این مکان‌ها اجتناب می‌کنند و به اسکی کردن روی زمین‌های اسکیت قانع هستند، افراد ماجراجو می‌توانند برای سفر به این مناطق برنامه‌ریزی کنند و از دیدن مناظر تماشایی لذت ببرند.

مطالب مشابه را ببینید!