پروتکل ایمیل چیست؟

ایمیل

تعامل بین سرورها و نرم افزارهای ایمیل به وسیله پروتکل های ایمیل انجام می شود. سه پروتکل معمول مورد استفاده POP، IMAP و MAPI هستند که بسیاری از نرم افزارهای ایمیل تحت یکی از این سه پروتکل عمل می کنند (البته برخی آنها از بیش از یکی را به عهده دارد) ولی چرا ما باید از وجود آنها اطلاع داشته باشیم؟ مهم ترین دلیل آن انتخاب پروتکل مناسب و پیکربندی صحیح حساب ایمیل برای انجام کارهاست.

پروتکل اداره پست (یا POP که در حال حاضر نسخه ۳ آن در دسترس است) به نرم افزار ایمیل اجازه می دهد ایمیل را از یک سرور از راه دور بازیابی کند.

پروتکل دسترسی به پیغام اینترنتی (یا IMAP با نسخه کنونی ۴) به نرم افزار موضعی ایمیل امکان دسترسی به پیغام های ایمیلی را که در یک سرور از راه دور قرار دارند فراهم می کند. یک پروتکل مرتبط به نام SMTP نیز وجود دارد که درباره آن توضیح خواهیم داد.

 

واسط برنامه نویسی نرم افزارهای کاربردی پیغام رسانی (MAPI) یک پروتکل مختص به مایکروسافت برای ایمیل است که می تواند به وسیله Outlook برای برقراری ارتباط با Microsoft Exchange (نرم افزار سرور ایمیل مایکروسافت) استفاده شود.

 

این پروتکل کارکردی بیشتر از IMAP ارائه می کند، ولی متاسفانه از آنجا که این پروتکل اختصاصی است، تنها برای تعامل های بین Outlook و Exchange کارایی دارد.

● POP

 

این پروتکل، قدیمی ترین طراحی است و در دوره ای بیشتر مورد استفاده قرار می گرفت که اتصالات از طریق مودم های (Dial up) معمول بود.

 

POP به کاربران امکان می دهد هنگام برقراری ارتباط، ایمیل های خود را بازیابی کرده و بدون نیاز به آنلاین ماندن روی پیغام های بازیابی شده فعالیت کنند.

 

در دوره ای که هزینه اینترنت بسیار گران بود، این قابلیت یک مزیت بزرگ به حساب می آمد. رویه اصلی POP، بازیابی تمام پیغام های موجود برای ذخیره در نرم افزار، حذف آنها از روی سرور و قطع ارتباط است.

 

پیغام های خروجی، در برنامه مشتری تولید شده و تا زمانی که اتصال کاربر دوباره فعال شود، برای ارسال در سرور ایمیل باقی خواهد ماند. بعد از آپلود آن، سرور پیغام خروجی را به سرورهای دیگر ایمیل می فرستد و این کار تا زمان رسیدن به مقصد ادامه پیدا می کند.

 

همچنین بیشتر برنامه های POP گزینه ای برای قرار دادن نسخه ای از ایمیل در سرور ارائه می کنند. در این حالت پیغام ها تنها زمانی از سرور حذف می شود که زمان زیادی در آنجا باشد یا در برنامه ایمیل کاربر حذف شود.

 

نسخه ای که در برنامه مشتری قرار دارد نسخه اصلی است و آنهایی که در سرور قرار می گیرد به عنوان پشتیبان های موقت نامیده می شود. استفاده از این روش چندان توصیه نمی شود. اگر واقعا می خواهید ایمیل خود را در مکان های مختلف ببینید، به جای آن از IMAP استفاده کنید.

● IMAP

 

IMAP پروتکل جدیدتری است که براساس حالت «متصل» عمل می کند. رویه حالت استاندارد این پروتکل، قرار دادن پیغام ها در سرور به جای بازیابی نسخه های آن است بنابراین ایمیل ها تنها زمانی قابل دسترسی است که آنلاین باشید.

 

IMAP به خودی خود یک برنامه ایمیل نیست بلکه همانند POP یک پروتکل است که به وسیله آن می توانید ایمیل های خود را بخوانید.

 

این پروتکل به شما امکان می دهد به ایمیل های خود در بیش از یک مکان دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال از رایانه رومیزی خود در محل کار، از لپ تاپ خود در منزل و همچنین از گوشی تلفن همراه خود در مکان های مختلف و از آنجا که پیغام ها در سرور باقی می مانند، تا زمانی که توسط کاربر حذف نشده باشند، از طریق رایانه های مختلف قابل دسترس خواهد بود.

 

پروتکل IMAP برای دنیایی با اتصال های «همیشه برقرار» مناسب تر است؛ بویژه اتصال هایی که به وسیله مکانیسم های باند وسیع ارائه شده اند.

 

نیاز به همواره آنلاین بودن برای خواندن ایمیل ها، زمانی که این گونه اتصال ها همیشه در دسترس هستند مساله بزرگی به حساب نمی آید (مانند این است که نامه های خود را در اداره پست بگذارید و هرزمان که خواستید به آنجا رفته و آنها را بخوانید. ممکن است در دنیای واقعی مشکل باشد ولی در جهان مجازی بسیار ساده خواهد بود).

 

IMAP نسخه های ایمیل را در برنامه ایمیل نگهداری نمی کند ولی برخلاف شیوه عملکرد POP، نسخه های موجود در سرور هستند که به عنوان نسخه های اصلی شناخته می شوند.

 

این مساله یک مزیت امنیتی مهم را فراهم می کند؛ چرا که اگر به هر دلیلی رسانه ذخیره سازی رایانه شما از کار افتاد، ایمیل های خود را از دست نخواهید داد.

 

این مزیت و دیگر مزایای آن است که باعث شده درصورت در دسترس نبودن پروتکل MAPI، استفاده از آن پیشنهاد شود.

 

همان طور که اشاره شد IMAP۴ اجازه می دهد ایمیل هایی را که در سرور میزبان قرار دارد مشاهده کنید؛ بنابراین هر تغییری که روی آنها بدهید (حذف، پاسخ، ارسال مجدد و جابه جایی) توسط هر شخص دیگری که در حساب ایمیل یا IMAP وارد شود، دیده خواهد شد.

 

این یک راه حل بسیار خوب برای کاربرانی است که می خواهند به طور مشترک از یک حساب ایمیل استفاده کنند. همچنین برای افرادی که می خواهند از دستگاه های مختلف در یک زمان به یک حساب ایمیل دسترسی داشته باشند، بسیار مناسب خواهد بود.

 

برای استفاده موثر از IMAP باید اطمینان حاصل کنید که هر برنامه نصب شده در هر رایانه مورد استفاده شما، برای بهره گیری از IMAP تنظیم شده است.

● SMTP

 

از آنجا که خطر سرریز شدن اطلاعات شما وجود دارد باید بدانید تنها ایمیل های ورودی است که توسط یکی از دو پروتکل POP یا IMAP کنترل می شوند. پیغام های خروجی نرم افزارهای ایمیل POP یا IMAP از پروتکل انتقال آسان پیغام (SMTP) استفاده می کنند.

 

زمانی که یک حساب ایمیل POP یا IMAP را در یک نرم افزار ایمیل تنظیم می کنید باید نام رایانه سرور ایمیل (POP یا IMAP) را برای نامه های دریافتی مشخص کنید.

 

همچنین باید نام رایانه سرور (SMTP) نامه های خروجی را نیز تعیین کنید. این نام ها معمولا به همان صورت آدرس های وب است (به عنوان مثال imap.med.miami.edu). با توجه به نوع نرم افزار مورد استفاده ممکن است مشخصاتی برای مسیرها و جستجوهای ایمیل نیز تعیین شود.

● MAPI

 

همان گونه که اشاره شد MAPI پروتکل اختصاصی مایکروسافت است. این پروتکل کارکردی بسیار بیشتر از IMAP برای نرم افزار Outlook یکپارچه شده با سرور ایمیل Exchange فراهم می کند و البته برای هیچ چیز دیگری کارایی ندارد (در Outlook ممکن است گزینه اتصال «Microsoft Exchange Server» را به جای MAPI ببینید که هر دو یک چیز را ارائه می کنند).

 

اگر حساب ایمیل شما از POP۳ و IMAP۴ پشتیبانی می کند می توانید از میان برنامه های مختلف POP۳ و IMAP۴ یکی را برای اتصال به حسابتان استفاده کنید البته قابلیت هایی که توسط هر نرم افزار مدیریت ایمیل ارائه پشتیبانی می شود متفاوت است. اگر هم نرم افزار مدیریت ایمیلی که استفاده می کنید از حساب های Exchange (برای مثال Microsoft Outlook، Microsoft Entourage ۲۰۰۸ یا Apple Mail برای مک) پشتیبانی می کند، توصیه شده است که به جای POP یا IMAP، یک اتصال Exchange برای حساب خود تنظیم کنید.

 

● ایمیل تحت وب

 

بسیاری از کاربران وب به دلیل استفاده آسان ترجیح می دهند از سرویس تحت وب ایمیل استفاده کنند؛ زیرا تنها با یک مرورگر وب قابل دسترسی است. افزون بر این که همان مزایای IMAP را نیز ارائه می کند.

 

در کنار این مزایا، از آنجا که ایمیل تحت وب وابسته به مرورگر است برای بارگذاری، دسترسی به صفحه ایمیل، ورود به حساب و انتظار برای بارگذاری واسط گرافیک کاربری زمانی صرف خواهد شد و البته این محدودیت را نیز دارد که در یک زمان تنها می توانید یک ایمیل را ببینید.

مطالب مشابه را ببینید!