مجله تاپ‌ناز‌

دلیل از دست دادن حس بویایی چیست؟

از بین رفتن حس بویایی

حس بویی و از رفتن آن

خیلی از افراد ممکن است حس بویایی خود را از دست بدهند که عادی است و نشان دهنده وضعیت بحرانی نیست. با از دست دادن حس بویایی فرد ممکن است علاقه کمتری به غذا خوردن داشته باشد و دچار کاهش وزن، سوء تغذیه و حتی افسردگی شود.

احساس بوی شما بیشتر از یک هدف است. این نه تنها به شما اجازه می دهد از انواع عطرها لذت ببرید، بلکه همچنین به شما هشدار می دهد که از خطرات احتمالی مانند دود یا نشت گاز آگاه شوید. از دست دادن حس بویایی می تواند جزئی (hyposmia) یا کامل (anosmia) باشد و بسته به علت ممکن است موقت یا دائمی باشد.

هرچند از بین رفتن حس بویایی به ندرت نشانه ای از وضعیت بحرانی است، حتی از دست دادن بخشی از حس بویایی باعث می‌شود که شما علاقه ای به غذا خوردن نداشته باشید که احتمالا منجر به کاهش وزن، سوء تغذیه و حتی افسردگی می شود.

علل
سرماخوردگی با احتقان بینی، شایعترین علت برای از دست دادن حس بویایی جزئی و موقت است. اختلال در ناحیه بینی، به ویژه از پولیپ یا شکستگی بینی، نیز رایج است. پیری طبیعی می تواند باعث بوجود آمدن بویایی شود که ممکن است مترقی باشد، کامل شود و دائمی شود.

بو چیست؟
وقتی که مولکول ها که در هوا معلق هستند، در معرض استنشاق قرار می گیرند و به گیرنده های غشای مخاطی بینی متصل می‌شوند، تحریک اعصاب که به طور مستقیم به مغز متصل می شوند. هر مشکلی در این سیستم بویایی – احتقان یا انسداد در بینی، التهاب پوشش آن، آسیب عصبی یا تغییر عملکرد مغز – بر توانایی شما برای حس بویایی به طور طبیعی تاثیر می گذارد. در حالی که از دست دادن بو کاملا نادر است و علل شایع تر با گذشت زمان بهبود می یابند، علائم گاهی اوقات به اندازه کافی شدید هستند که باعث مشکلات و ناراحتی های مهمی می شوند . حس بویایی ناپایدار لازم است که به طرز دقیق طعم و حس لذت بردن از غذا را داشته باشید.

مشکل پوشش داخلی بینی شما
شرایطی که سبب سوزش موقت یا گرفتگی غشاهای مخاطی داخل بینی می شوند، شایع ترین علت از دست رفتن حس بویایی هستند. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سینوزیت حاد (عفونت سینوس)
سرماخوردگی
تب یونجه (رینیت آلرژیک)
آنفلوآنزا
رینیت غیر آلرژی (گرفتگی مزمن یا عطسه به آلرژی مربوط نیست)

انسداد راه های عبور بینی شما
شرایط یا مانع هایی که جریان هوا را از طریق بینی خود مسدود می کند می تواند شامل موارد زیر باشد؛
تغییر شکل استخوان در داخل بینی شما
پولیپ بینی
تومورها

آسیب به مغز یا اعصاب شما
به ندرت، اعصاب که به مرکز بویایی مغز یا مغز منجر می شود، می توانند به علت:
پیری
بیماری آلزایمر
آنوریسم مغزی
جراحی مغز
تومور مغزی
در معرض حشره کش ها یا حلال های خاص شیمیایی
دیابت
بیماری هانتینگتون
سندرم کولمن (عدم توانایی بیضه ها برای تولید اسپرم)
سندرم Klinefelter (یک بیماری که در آن مردان دارای کروموزوم اضافی X در بیشتر سلول های آنها)
روان درمانی Korsakoff (اختلال مغزی ناشی از کمبود تیامین)
سوء تغذیه
داروها (مثلا برخی از داروهای ضد فشار خون)
اسکلروزیس چند گانه
آتروفی سیستم چندگانه (MSA) (یک بیماری پیشرفته سیستم عصبی)
بیماری پات در استخوان (بیماری که بر روی استخوان ها تاثیر می گذارد، گاهی اوقات صورت)
بیماری پارکینسون
نیمان-پیک (یک نوع دمانس)
پرتو درمانی
رینوپلاستی
اسکیزوفرنی
سندرم Sjogren (یک بیماری التهابی که به طور کلی باعث ایجاد خشکی دهان و چشم می شود)
مصرف خوراکی
کمبود روی
اسپری های بینی حاوی روی (از بازار خارج شده در سال ۲۰۰۹)

چه وقت باید به دکتر مراجعه کرد؟
از دست دادن بوی ناشی از سرماخوردگی، آلرژی یا عفونت های سینوسی معمولا بعد از چند روز خود به خود خوب می شود. اگر این اتفاق نیفتد، با پزشک خود مشورت کنید تا او بتواند شرایط جدی تر را بررسی کند.

گرسنگی می تواند باعث از دست رفتن حس بویایی شود. پزشک شما می تواند یک آنتی بیوتیک را برای درمان عفونت باکتریایی یا از بین بردن انسداد هایی که راه عبور بینی شما را مسدود کردند است، به شما بدهد.

در موارد دیگر، از دست دادن بوی دائمی می تواند دائمی باشد، به ویژه در ۶۰ سالگی، شما در معرض خطر بیشتر از دست دادن حس بویایی خود هستید.

مطالب مشابه را ببینید!