مجله تاپ‌ناز‌

دلیل درد گوش نوزاد در هواپیما چیست؟

دلیل گوش درد گرفتن نوزاد درون هواپیما چیست؟

دلیل درد گوش نوزاد در هواپیما

در مسافرت های هوایی بعضی از نوزادان با گوش درد مواجه می شوند که این موضوع باعث درد و گریه نوزاد می شود. برای کاهش درد گوش نوزادان در سفر هوایی باید روش های درمانی آن را بدانید.

مقابله با گوش درد نوزاد هنگام مسافرت هوایی کمی مشکل است و متاسفانه در سفرهای هوایی کودکان دچار این مشکل می شوند.

البته باید بدانید که بعضی از نوزادان ممکن است در هواپیما دچار گوش درد بشوند که شاید علائم و نشانه ای نداشته باشد. گوش درد هم در بزرگسالان و هم کودکان می تواند بسیار آزاردهنده باشد.
هنگام فرود یا پرواز کردن هواپیما، نوزادان و کودکان ممکن است دچار گوش درد شوند زیرا لوله هایی که گوش میانی را به پشت گلو متصل می کنند و فشار هوا را در گوش پایدار می کنند، خیلی راحت فشرده می شوند.

هنگامی که در هواپیما هستید و کودک شما بی تابی می کند و مدام در حال گریه کردن است باید علت را پیدا کنید. یکی از شایع ترین مشکلات نوزدان در مسافرت هوایی همین گوش درد است.

گوش انسان به منظور حفظ تعادل به تغییر فشارها حساس است و دلیل هم این است که گوش بیرونی انسان توسط غشایی نازک به نام غشای تمپان یا گوش درام از گوش میانی جدا شده است. تفاوت فشار در این غشا می تواند باعث درد شود. از هر 3 مسافر (بچه ها بیش از بزرگسالان) در سفر هوایی، احسس ناراحتی و درد در گوش خود دارند.

مطلب مشابه: نحوه درمان یبوست نوزاد شیرخوار با این روش های خانگی

روشهای جلوگیری از گوش درد نوزاد در هواپیما

در مواقعی که کودک دچار گوش درد می شود با تجویز پزشک می توانید قطره گوش، ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید. بچه ها در تمام سنین به دلایل مختلفی گریه می کنند و شما به دلیل محدودیت فضای هواپیما، شاید مدام سعی کنید که بچه را آرام کنید در حالی که گوش درد نوزاد می تواند به دلیل تغییرات فشار هوا باشد. در ابتدا باید دلیل اصلی گره نوزاد را تشخیص دهد، گرسنگی نوزاد، کثیف شدن پوشک، سرد یا گرم شدن بدن نوزاد و … می توانند دلیل بیقراری کودک باشند. سعی کنید نوزاد را در صندلی میان هواپیما قرار داده و وضعیتش را چک کنید.

جلوگیری از گوش درد نوزاد در هواپیما

گوش درد نوزاد در هواپیما می تواند گاه سبب عفونت جدی در نوزاد شده و مشکلات دیگری را به همراه داشته باشد. بنابراین در صورت بروز این وضعیت بلافاصله اقدام های لازم را انجام دهید.

معمولا بزرگسالان برای رفع گوش درد یا پیشگیری از آن، از تکه ای شکلات یا آدامس استفاده می کنند. اما چنین چیزی برای نوزاد ممکن نیست.

به هر حال گوش نوزاد هم مانند افراد بزرگسال می تواند دچار آسیب و دردهای احتمالی شود و شما باید برای تنظیم فشار ​​گوش و تعادل آن، نوزاد را به حالت عادی بازگردانید. معمولا نوزادان در هنگام پرواز بیشتر از بزرگسالان دچار درد در گوش می شوند. زیرا کنترل درد گوش در بزرگسالان به مراتب آسان تر است.

اگر کودک شما در حین پرواز به عفونت گوش دچار شده باشد، توصیه می شود که با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید. متاسفانه، اکثر روش های جلوگیری از گوش درد بزرگسالان و یا رفع درد در آن ها، برای نوزادان کاربرد ندارد.

به همین دلیل پیش از سفر بهتر است تمام موارد را با پزشک در میان بگذارید. همچنین توصیه می شود که نوزادانی که دچار عفونت یا درد در ناحیه گوش هستند پیش از سفر درمان شده و در صورت امکان، پرواز خود را به تعویق اندازید. با این کار شما می توانید از مشکلات احتمالی در حین پرواز و پس از آن پیشگیری کنید.

دلیل گوش درد گرفتن نوزاد درون هواپیما چیست؟

سفر کردن با نوزاد

علاوه بر این باید گفت، سطح سر و صدای هواپیما می تواند در محدوده ۶۰ تا ۱۰۰ دسیبل باشد که در حین پرواز شدت می یابد. همین موضوع می تواند احساس ناراحتی و گوش درد در نوزاد شما ایجاد کند. در این زمان، شما می توانید با استفاده از پنبه های کوچکی در گوش کودک، سطح دسیبل صدای هواپیما را کاهش دهید. مکیدن سینه مادر و شیر خوردن هم باعث کاهش درد گوش و یا جلوگیری از آن می شود.

این عمل همانند جویدن آدامس یا شکلات در بزرگسالان است. زمانی که نوزاد و کودک شما عمل مکیدن را انجام می دهد، فشار هوای وارد شده در گوش او کم شده و او را آرام می کند. متخصصان اطفال و ناظران پرواز، به طور معمول بطری شیر، پستانک یا سینه مادر را در طول زمان تغییرات فشار در کابین هواپیما پیشنهاد می دهند.

به این دلیل که تغییر فشار معمولا به اندازه یک ساعت و نیم قبل از فرود به میزان قابل توجهی بسته به ارتفاع پرواز، متفاوت است. تغییرات فشار در مرحله اولیه پرواز، طی پرواز و هنگام فرود کمی متفاوت بوده و می تواند بر مایع گوش میانی کودک تاثیر گذارد.

در صورتی که به همراه نوزاد خود به سفر هوایی می روید، از کارکنان هواپیما بخواهید تا صندلی کنار راهرو و نزدیک به قسمت جلویی هواپیما در اختیار شما و کودک قرار دهد. زیرا سر و صدای هواپیما در این قسمت کمتر است. سعی کنید در طول سفر کودک را با کریر مخصوص او به خود نزدیک کرده و در آغوش بگیرید.

در صورت هر گونه مشکل و گوش درد در نوزاد، از کارکنان هواپیما کمک بگیرید و به خاطر داشته باشید که گوش درد نوزاد در هواپیما مشکل جدی محسوب نشده و با فرود هواپیما به راحتی برطرف می شود . اما در صورت رعایت نکردن موارد و اقدامات لازم ممکن است مشکلاتی ایجاد کند.

مطلب مشابه: بهترین زمان از شیر گرفتن نوزاد پسر چه موقع می باشد؟

دلیل گوش درد گرفتن نوزاد درون هواپیما چیست؟

این نکات را برای کمک به جلوگیری از گوش درد نوزاد در هواپیما انجام دهید:

۱ – بگذارید کودک گریه کند. اگر چه ممکن است برای شما (و مسافران همسایه شما) ناراحت کننده باشد، گریه باعث می شود که گوش درد کودک اندکی آرام شود.

۲- استفاده از سرم نمکی بینی نوزاد، که می تواند در باز شدن مخاط بینی و گوش موثر باشد. این کار را قبل از شروع پرواز و فرود و با تجویز پزشک، انجام دهید.

۳-سعی کنید در حین پرواز از قطره های گوش خفیف برای نوزاد استفاده کنید. توصیه می شود که پیش از پرواز نزد پزشک رفته و داروی مورد نظر را تهیه کنید. متخصص اطفال، تمام موارد احتیاطی و مراقبتی لازم را در حین سفر هوایی در اختیار شما قرار می دهد. پیش از مصرف نیز دستورالعمل بسته را به دقت مطالعه کنید.

عفونت گوش میانی

۴-هرگز به طور خودسرانه از قطره یا آنتی هیستامین برای آرام کردن یا خواباندن نوزاد استفاده نکنید. پیش از مصرف هر نوع دارویی در هنگام سفر، در مورد نوع و دوز مناسب داروی گوش درد نوزاد خود، با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید.

۵- سعی کنید کمی آب خوردن به نوزاد یا کودک خود بدهید. نوشیدن آب فراوان در کاهش یا جلوگیری از درد گوش کودک بسیار موثر است. البته در کودکان بزرگ تر نیز می توانید از شکلات و آدامس استفاده کنید.

۶- سعی کنید تا می توانید از سینه خود به نوزاد شیر بدهید. شیر مادر در تسکین گوش درد موثر است. شما می توانید در این گونه مواقع از بطری های شیر خشک هم استفاده کنید. هر چیزی که عمل مکیدن را در نوزاد به وجود آورد در جلوگیری و کاهش درد گوش نوزاد در هواپیما موثر است.

با رعایت موارد فوق می توانید در طی سفر، آرامش و امنیت کودک خود را فراهم کنید. بهتر است پیش از سفر، در مورد سفر هوایی با نوزاد، نزد مشاور یا پزشک بروید تا راهنمایی های لازم صورت گیرد.

مطالب مشابه را ببینید!