مجله تاپ‌ناز‌

دلیل بالا رفتن فشار چشم چیست؟ درمان سریع فشار چشم

کار کردن زیاد در نور کم و کم خوابیدن زیاد می تواند بر روی چشم ها تاثیر منفی بگذارد و چشم ها را ضعیف کند. مهمترین تاثیر آن “فشار چشم” ، عدم تمرکز، سردرد و درد در نواحی شانه، کمر و گردن می باشد.

دلایل تغییرات فشار چشم و درمان آن

فشار داخلی چشم در اصل فشار بافت درونی چشم ها می باشد که با تعادل بین تولید و زهکشی، مایع روشن درون چشم تعیین می شود، تغییرات جزیی در فشار چشم در فصل هلی مختلف طبیعی است و یا حتی در یک روز نسبت به روز دیگر، اما میزان این فشار بسیار مهم است.

مشکلات تشریحی، التهاب چشم پس از آسیب و یا عفونت، عوامل ژنتیکی و استفاده از دارو می توانند باعث ایجاد تغییرات در فشار چشم شوند.

دلیل بالا رفتن فشار چشم چیست؟ درمان سریع فشار چشم

بالا بودن فشار چشم و علائم آن

علت تغییرات و بالا رفتن فشار چشم

فشار داخل چشم حتی با تغییر ضربان قلب و تنفس انسان تغییر می کند و ممکن است ورزش و مصرف مایعات نیز بر ان تاثیرگذار باشند. الکل و کافئین هم می توانند در چشم تغییراتی ایجاد کنند. سرفه، استفراغ و یا فشار خون هم بر فشار چشم ها تاثیر دارند.
بلند کردن اجسام سنگین از زمین باعث تغییر در فشار چشم می شوند. تغییرات قابل ملاحظه ای در فشار داخل چشم وجود دارد که به طور مداوم و بدون درمان باقی میمانند،در نهایت میتوانند باعث مشکلات بینایی شوند.
فشار های غیر طبیعی چشم معمولا این نشانه ها را ایجاد نمیکنند. به همین دلیل رفتن به چشم پزشکی به طور مرتب،مهم میباشد.زیرا تغییرات فشار چشم طی جلسه بعدی ممکن است ،تغییر کند.
دلیل بالا رفتن فشار چشم چیست؟ درمان سریع فشار چشم
علت فشار چشم و راه درمان سریع آن

فشار خونی چشمی چیست؟

افزایش فشار خون ،به نام فشار خون بالا و افزایش فشار داخل چشم به نام فشار خون چشم معروف است به نظر میرسد که چشم دارای فشار خون است که اگر به طور مداوم بین 10 تا 21 میلی متر جیوه یا بالاتر باشد،این اتفاق میفتد اگر چه فشار خون چشم میتواند بر روی هر کسی تاثیر بگذارد.اما ممکن است در افرادی که دارای عوامل خطر خاص هستند،رایج تر باشد.
پر فشاری خون درون چشم، یکی از عوامل خطر برای گلوکوم (بیماری است که به عصب بینایی صدمه میزند) میباشد.

وقتی فشار چشم بالا می رود

محققان در یک مطالعه منتشر شده در مجله اروپایی چشم پزشکی دریافتند که بیماران مبتلا به فشار خون چشم در معرض خطر بالایی از گلوکوم زاویه باز هستند که اکثر آنها سابقه خانوادگی گلوکوم داشتند. آنها در سن 60 سالگی یا بالاتر بوده اند و تقریبا همه آنها از مشکل نزدیک بینی رنج میبردند ، آنها دچار فشار خون شریانی بوده اند.
گلوکوم معمولا دارای درد و نشانه ای نمیباشد اما اگر درمان نشود در نهایت میتواند بینایی محیطی فرد را تحت تاثیر قرار دهید و اگر این شرایط پیشرفت کند آسیب چشم دائمی ،و منجر به نابینایی میشود.

 

دلیل بالا رفتن فشار چشم چیست؟ درمان سریع فشار چشم
فشار چشم چند باید باشد؟

هیپوتونی چیست؟

زمانی که فشار داخل چشم یک فرد کمتر از 8 میلی متر جیوه باشد احتمالا آن فرد دچار هیپوتونی است. هنگامی که فشار چشم بیش از حد کم است(کمتر از 6 میلی متر جیوه یا کمتر ) میتواند مشکلات بینایی ایجاد کند. در حالی که بعضی از افراد ممکن است دارای فشار 10 میلیمتر جیوه باشند و برخی دیگر 6 میلیمتر جیوه،اما هیچکدام از آنها دارای چنین مشکلی نباشند.

دلیل بالا رفتن فشار چشم چیست؟

تغییرات در فشار چشم ممکن است ناشی از:

  • تولید آب بیش از حد یا کاهش آن باشد.
  • مصرف طولانی مدت داروهای خاص به ویژه کورتیکواستروئیدها
  • آسیب دیدگی چشم
  • جراحی چشم به ویژه جراحی کاتاراکت
  • سندروم پراکندگی رنگ دانه یا آرک قرمز یا قرنیه نازک

دلیل بالا رفتن فشار چشم چیست؟ درمان سریع فشار چشم

تست تشخیص بالا بودن فشار چشم

آزمایشات برای تشخیص فشار چشم

تست معمول برای اندازه گیری فشار داخل چشم تونومتری می باشد. در این آزمایش گلوکوما(تونومتری) فشار درون چشمی اندازه گیری میشود و پزشک از این طریق می تواند گلوکوما را تشخیص دهد. پزشک چشم شما ممکن است از یکی از روش های زیر برای اندازه گیری داخل چشم استفاده کند. این آزمایش میزان نیروی لازم برای صاف کردن بخشی از قرنیه شما را یه طور موقت اندازه گیری میکند.
انواع این آزمایشات مربوط به فشار چشم عبارتند از:
تونومتری Applanation:
در این آزمایش مقدار فشار لازم برای مسطح کردن قسمتی از قرنیه اندازه گیری می شود ، به منظور بهتر دیدن قرنیه از فلوئورسین ( همان رنگی که در آزمایشات معمولی بکار می رود) استفاده می شود.
از آنجا که در این آزمایش از یک قطره چشمی بی حس کننده نیز استفاده می شود، وقتی پزشک با استفاده از تونومتر سطح قرنیه را لمس می کند، دردی احساس نخواهد شد.
دلیل بالا رفتن فشار چشم چیست؟ درمان سریع فشار چشم
علایم و عوارض افزایش و کاهش فشار چشم
تونومتر غیر تماسی:
در این روش برای اندازه گیری فشار چشم از دمش یا کشش هوا استفاده می شود و از آنجا که هیچ وسیله ای با سطح چشم تماس نخواد داشت، نیازی به استفاده از بی حس کننده نخواهد بود. در این روش شخص مقداری فشار بر چشم حس خواهد کرد و ممکن است مقداری احساس ناراحتی کند.
اگر فشارهای داخلی چشم غیر طبیعی تشخیص داده شوند، ممکن است نیاز به آزمایشات تخصصی ببشتری داشته باشد. این آزمایشات ممکن است (پاچی متری، آزمایش میدان دید، یا توموگرامی مختلط اپتیک) باشد.
 تغییراتی که در فشار چشم وجود دارند و بر بینایی تاثیر نمی گذارند، ممکن است نیاز به درمان نداشته باشند مگر اینکه خطر ریسک بیماری گلوکوم را دربرداشته باشد. در نهایت اگر فکر می کنید ممکن است بینایی شما تغییر کرده باشد، در اسرع وقت برای جلوگیری از آسیب های جدی و یا حتی از دست دادن بینایی خود به پزشک مراجعه کنید.

روش های طبیعی برای کاهش فشار چشم


اگر به فشار چشم مبتلا هستید، خواندن ادامه این مطلب به شما در کاهش و از بین بردن این مشکل کمک خواهد کرد.

1. ماساژ چشم ها

ماساژ چشم و پلک ها به صورت روزانه با افزایش گردش خون در پلک و به خصوص ماهیچه های اطراف چشم موجب ایجاد احساس آرامش در این نواحی و رهایی از فشار چشم می شود. پیشنهاد ما استفاده از روغن زیتون است. برای این کار به مدت 30 ثانیه و به کمک انگشتان دست، پلک ها و ماهیچه های بالای ابروی خود را ماساژ دهید. سپس همین کار را بر روی پلک پایین، استخوان گونه و شقیقه هایتان تکرار کنید. این کار را 2 الی 3 مرتبه در روز انجام دهید.


2. لمس با کف دست ها

این کار یک راه حل مناسب برای افرادی است که مدت زمان زیادی را به صفحه رایانه یا تلویزیون خیره می شوند. برای این کار کف دست ها را از طریق مالیدن به یکدیگر گرم کنید. سپس بدون لمس کردن پلک ها کف دست هایتان را بر روی چشمان خود قرار دهید. به مدت 30 ثانیه در همین حالت بمانید. سپس دست ها را برداشته و چشمانتان را باز کنید. این کار را 3 تا 5 مرتبه در روز تکرار کنید.


3. نور خورشید

نگاه کردن به خورشید با چشم غیر مسلح در ساعت های اولیه صبح یکی از بهترین روش ها برای کم کردن فشار چشم و افزایش ویتامین دی بدن است. بدین منظور بین ساعت های 8:00 الی 10:00 صبح در یک فضای باز بنشینید، چشمانتان را ببندید و اجازه بدهید نور خورشید برای 10 دقیقه و به صورت مستقیم به صورت و چشمانتان بتابد.


4. ورزش دادن چشم ها

ورزش دادن چشم ها به صورت منظم علاوه بر کم کردن فشار چشم ها به بهبود گردش خون و بالا رفتن قدرت تمرکز و حافظه نیز کمک می کند. برای انجام این کار ابتدا یک مداد یا خودکار را با فاصله یک بازو در مقابل چشمانتان نگه دارید و به آن خیره شوید. سپس بدون از دست دادن تمرکز به آرامی مداد را به چشمانتان نزدیک کنید. در مرحله بعد مداد را به آرامی از چشمانتان دور کنید. این کار را 10 الی 15 مرتبه تکرار کنید. هر چند ساعت یک بار یا در زمان استراحتتان این کار را انجام دهید.


5. آب سرد

آب سرد می تواند با افزایش گردش خون و کاهش درد و ناراحتی در ماهیچه های اطراف چشم ها به کاهش فشار کمک کند. برای این کار هر زمان که در چشم ها احساس فشار و خستگی کردید، مقداری آب سرد بر روی صورت خود بپاشید. در روش دیگر می توانید یک حوله را در آب سرد قرار داده و روی چشمانتان بگذارید.

مطالب مشابه را ببینید!