مجله تاپ ناز / مطالب خواندنی و اخبار / اخبار اقتصادی / کدام گروه ها در سال 97 یارانه دریافت می کنند و چه کسانی حذف می شوند؟ (بروزرسانی)

کدام گروه ها در سال 97 یارانه دریافت می کنند و چه کسانی حذف می شوند؟ (بروزرسانی)

حذف یارانه نقدی, یارانه نقدی 97, افرادی که یارانه میگیرند

در سال 97 باید 30 میلیون از یارانه بگیران حذف شوند. چه کسانی در سال 97 یارانه دریافت می کنند؟ چه افرادی از ایانه بگیران جذف می شوند؟ گروه هایی از مردم که سال 97 یارانه میگیرند و …

10 گروه از مردم که سال 97 یارانه خواهند گرفت

طبق لایحه بودجه سال 97، دولت در نظر دارد به 10 گروه یارانه نقدی بپردازد که سرجمع آنها حدود 42 میلیون نفر خواهد بود. یکی از شاخص ها و ویژگی های لایحه بودجه 97 کل کشور به موضوع پرداخت یارانه نقدی باز می گردد، یارانه ها در تبصره 14 لایحه بودجه سال آینده شکل تازه و رویکرد جدیدی به خود گرفته و همین موضوع منجر به اظهار نظرهای مختلف در افکار عمومی و میان کارشناسان و نمایندگان مجلس شده، تا جایی که برخی از آنها علنا با این رویکرد دولت مخالفت کردند.

دولت برای سال آینده رقم یارانه نقدی را در قالب تبصره 14 لایحه بودجه سال 97 از 33 هزار و 500 میلیارد تومان به 23 هزار میلیارد تومان کاهش داده است. این بدان معنا خواهد بود که قصدی برای حذف گروههای پردرآمد دارد، یا به عبارتی دایره مشمولان یارانه بگیران تنگ می شود. با یک حساب سرانگشتی براساس رقم پیشنهادی منابع یارانه، بین 30 تا 32 میلیون نفر از جمع یارانه بگیران باید خارج شوند، تا بتوان با منابع پیش بینی شده پرداخت یارانه به حدود 40 تا 42 میلیون نفر را پوشش داد.

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه پیشتر در نشست خبری عنوان کرده بود، شیوه حذف یارانه غیرنیازمندان خطا و مشکلات زیاد داشت، بنابراین تصمیم بر این است که به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی و روستائیان و عشایر پرداخت کنیم. یکی از پرسش های قابل تأمل در رابطه با رویکرد دولت این است که چرا مسئولان به یکباره به فکر کاهش یارانه بگیران افتادند؟ و سؤال دیگر اینکه چرا طی سال 93 تا 96 حدود 30 میلیون نفر به تدریج از قطار یارانه پیاده نشدند؟ براساس آمار اعلامی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی تاکنون حدود 5 میلیون نفر با داشته های اطلاعاتی این وزارتخانه حذف شده اند. بنابراین کارآمدی و جامعیت بانک های اطلاعاتی برای این کار زیر سوال خواهد بود، زیرا خطای زیادی داشته است.

حذف یارانه نقدی, یارانه نقدی 97, افرادی که یارانه میگیرند

گروه های مشمول دریافت یارانه نقدی

آنچه مسلم است، رابطه مستقیم میان منابع هدفمندی و پرداخت یارانه است، لذا رویکرد مسئولان نه از سر انتخاب، بلکه حرکت سلبی به دلیل تنگنای مالی و درآمدی تلقی می شود. براین اساس گمانه زنی ها و برآوردهای مقدماتی در رابطه با یارانه بگیران و ارقام آن متفاوت است، اما در این زمینه یک مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به فارس، می گوید:موضوع حذف یارانه بگیران در لایحه بودجه پیشنهاد شده، اما منوط به تصویب مجلس است و در صورت تصویب قطعاً از سال 97 اجرایی خواهد شد.

هر چه جلوتر می رویم، زوایا و ابعاد پنهان یارانه نقدی شفاف تر می شود. روز دوشنبه نیز قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرده بود که از سال آینده فقط 5 دهک یارانه دریافت خواهند کرد و در صورت حذف ثروتمندان امکان افزایش یارانه فقرا تا 700 هزار تومان وجود دارد.

به گزارش فارس طبق این اظهارات، اعتبار دولت برای پرداخت یارانه نقدی تکافوی حدود 40 تا 42 میلیون نفر را می دهد. در حال حاضر بالغ بر 74 تا 75 میلیون نفر یارانه دریافت می کنند، بنابراین حدود 30 تا 32 میلیون نفر از قطار یارانه بگیران پیاده خواهند شد. با این وصف باید دید چه اقشار و گروه هایی در زمره یارانه بگیران حفظ خواهد شد.

طبق گفته نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، رویکرد دولت پرداخت یارانه به گروه های تحت پوشش نهادهای حمایتی به همراه عشایر و روستاییان و گروه های کم درآمد و نیازمند خواهد بود.

بنا به اطلاعات به دست آمده 4.7 میلیون مددجوی کمیته امداد، 3.6 میلیون نفر تحت پوشش سازمان بهزیستی، حدود 3 میلیون زن سرپرست خانوار و در کنار آنها نیز 8 میلیون نفر روستاییان و عشایر و بیماران خاص قرار می گیرند.

گروه های نیازمند دیگری شامل کارگران فصلی و ساختمانی، رانندگان و باربران درون شهری و برون شهری، طلاب، خادمان، قالیبافان، بازنشستگان و ایثارگران به این مشمولان افزوده خواهند شد. که تعداد آنها نیز حدود 10 میلیون نفر برآورد می شود.

همچنین طبق گفته برخی مسئولان، حدود 3 میلیون نفر نیز به سایر گروه ها اختصاص خواهد یافت. بنابراین دهک های درآمدی 7، 8، 9 و 10 از خیل عظیم یارانه بگیران حذف خواهند شد. البته این بدان معنا نیست که راه برای حضور آنها در جمع مشمولان باز نباشد، بلکه این بار بنا بر پیش بینی های به عمل آمده این افراد بنا به درخواست خود باید شرایطشان احراز و اثبات شود. طبق اطلاعات به دست آمده، تعداد افراد حذفی از یارانه متعدد است و از 30 تا حدود 34 میلیون نفر گزارش می شود.

حذف یارانه نقدی, یارانه نقدی 97, افرادی که یارانه میگیرند

گروه های مشمول دریافت یارانه نقدی

برآورد اولیه از گروه های مشمول یارانه نقدی در سال 97

عنوانتعداد میلیون نفر
مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره)4.7
تحت پوشش بهزیستی3.7
زنان سرپرست خانوار3
دهستان های کم برخوردار8
بیماران خاص1
عشایر1
بازنشستگان4.8
ایثارگران1.7
گروه ها:کارگران فصلی و ساختمانی، رانندگان و باربران درون و برون شهری، طلاب، خادمان، قالیبافان11
سایر3
جمع کل41.9

بُعد دیگر مربوط به یارانه بگیران به بانک های اطلاعاتی و دسترسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اطلاعات و حساب بانکی افراد باز می گردد. تا بتوان افراد مشمول را از غیرمشمول تمیز داد. در همین رابطه فیروزآبادی عنوان می کند، در صورتی که اجازه استفاده از بانک های اطلاعاتی مالیاتی و بانک های دیگر در کنار آنچه در دسترس داریم، فراهم شود، امکان شناسایی افراد غیرنیازمند دقیق تر خواهد شد.

بدین ترتیب بالغ بر 18.5 هزار میلیارد تومان درآمد از این محل صرفه جویی خواهد شد که به گفته مسئولان به دو طریق هزینه خواهد شد.

فیروزآبادی در این راستا عنوان می کند:بخشی از این منابع به خانوارهایی که در فقر مطلق به سر می برند، پرداخت شده و یارانه شان تا 700 هزار تومان قابل افزایش است. همچنین رویکرد دوم بهداشت عمومی است که در نهایت می تواند منجر به کاهش هزینه خانوار شود. با همه این اوصاف باید منتظر ماند و ملاحظه کرد مجلس در آزمونی که خود سال ها بدان پافشاری می کرد تا چه میزان پایبند بوده و روی خوش به آن نشان می دهد.

استراتژی دولت در یارانه نقدی سال 97

علی ربیعی از آغاز عرضه سبد حمایتی غذایی در آینده نزدیک خبر داد و گفت:طی یک تا دو هفته آینده جزئیات ارائه سبد حمایتی، اقلام و زمان مراجعه را اعلام می کنیم.

وی افزود:در این مرحله علاوه بر افرادی که در سنوات گذشته این سبدهای حمایتی را دریافت می کردند، افراد نیازمند دیگری نیز که از قبل شناسایی شده اند، مشمول دریافت این سبد خواهند بود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از اظهاراتش در پاسخ به این سوال که «بسیاری از افراد به رغم اینکه تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار ندارند اما نیازمند دریافت یارانه نقدی هستند، آیا در سیاست جدید یارانه ای دولت تدبیری برای این افراد اتخاذ شده است؟» گفت:قطعا این موضوع قابل سیاست گذاری و اجرا خواهد بود.

ربیعی افزود:دیدگاه من این است هیچ نیازمندی نباید از شمول دریافت یارانه نقدی خارج بماند؛ استراتژی ما این است که میزانیارانه نقدی نیازمندان افزایش یابد حتی اگر تحت پوشش نهادهای حمایتی نباشند اما باید محرز شود که نیازمند هستند.

همچنین بخوانید : همه اخبار و اطلاعیه ها در مورد یارانه نقدی

ربیعی درباره برخی اخبار در خصوص حذف یارانه نقدی تعدادی از دهک ها گفت:فعلا هیچ تصمیم قطعی در مورد تعداد یارانه بگیرانی که یارانه شان قطع خواهد شد، اتخاذ نشده است بلکه آنچه در قالب لایحه بودجه 97 پیش بینی شده در حد پیشنهاد دولت است و باید منتظر تصمیم مجلس در این خصوص باشیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص علت پیشنهاد تاسیس صندوق رفاه تحت نظارت وزارت رفاه در لایحه بودجه 97 با توجه به حجم گسترده فعالیت های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت:قرار است این صندوق زیر مجموعه وزارتخانه تاسیس شود اما هنوز نهایی نشده است. ضمن اینکه در حال حاضر نیز موضوعات مربوط به یارانه نقدی در معاونت رفاه وزارتخانه پیگیری می شود.

تلاش می کنیم اشتغال امسال کمتر از سال گذشته نباشد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین درباره پیش بینی ایجاد اشتغال تا پایان سال با توجه به روند فعلی گفت:طی 6 ماهه نخست سال جاری حدود 350 هزار دفترچه جدید بیمه تامین اجتماعی صادر شده و با توجه به نسبت برابر «شغل رسمی» به «شغل غیر رسمی»، به همین میزان، اشتغال غیر رسمی در کشور ایجاد شده است که با این حساب در نیمه نخست امسال در مجموع بیش از 700 هزار نیروی کار جذب بازار کار شده اند که به نظر من قابل قبول است.

ربیعی ادامه داد:به همین سیاق با در نظر گرفتن ریزش نیروی کار می توانیم امیدوار باشیم میزان اشتغالزایی تا پایان سال کمتر از سال گذشته نباشد، ضمن اینکه یک رشد حداقلی هم نسبت به سال گذشته خواهیم داشت.

بروزرسانی 9 بهمن 96

احمد امیرآبادی‌فراهانی گفت: طبق تصمیم امروز کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷، مقرر شد کلیه مشمولان «کمیته امداد امام خمینی (ره) و «سازمان بهزیستی»، «همه جمعیت روستایی ایران» و «خانوار‌های شهری کم‌درآمد با تشخیص دولت» در سال ۹۷ یارانه نقدی دریافت کنند.

عضو «هیئت رئیسه مجلس» و «کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷» تصریح کرد: این تصمیم در جلسه امروز کمیسیون تلفیق لایحه بودجه گرفته شده است و باید به تصویب صحن علنی مجلس شورای اسلامی نیز برسد.

گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال آینده پس از بررسی در ۳۲ جلسه این کمیسیون، روز گذشته در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت و ۲۰ نماینده به عنوان موافق و مخالف کلیات این لایحه صحبت کردند.

سرانجام پس از بررسی در دو نوبت کاری جلسه علنی صبح و عصر روز گذشته مجلس شورای اسلامی و ارائه اظهارات موافقان و مخالفان و سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه و رئیس سازمان برنامه و بودجه، کلیات لایحه به رای گذاشته شد و نمایندگان با ۸۳ رای موافق، ۱۲۰ رای مخالف و ۱۹ رای ممتنع از مجموع ۲۱۶ رای اخذ شده، به کلیات لایحه بودجه ۹۷ رای ندادند.

طبق آیین نامه داخلی مجلس، کلیات لایحه بودجه سال ۹۷ برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ارجاع شد و این کمیسیون ۷۲ ساعت فرصت دارد آن را مجدد بررسی و گزارش نهایی خود را به صحن علنی مجلس ارسال کند.بنابراین کمیسیون تلفیق لایحه بودجه امروز جلسه دارد و موضوع هدفمندی یارانه‌ها یکی از نکات محل بحثی است که درباره آن تصمیم گیری کردند.

Xبستن تبليغ
دیگر صفحات سایت را هم ببینید