۵ اشتباه فاحش دنیای فناوری در سال ۲۰۱۲

اشتباه دنیای تکنولوژی
اشتباه دنیای تکنولوژی

همانطور که می‌دانید گجت‌ها امروزه زندگی را برای ما ارزان‌تر، پرشتاب‌تر و زیباتر از قبل کرده‌اند.

البته به این معنا نیست که کمپانی‌های بزرگ و کوچک، خطایی مرتکب نشده‌اند.

مدیران دنیای فناوری در سال ۲۰۱۲ ضمن کسب موفقیت، برخی اشتباهات فاحش نیز داشتند که مروری بر آنها می‌تواند مانع از تکرار اشتباهات مشابه گردد. 

۱- خرید کمپانی Autonomy توسط اچ.پی
لئو آپوتیکر –مدیر سابق اجرایی اچ.پی- قبل از سرنگو شدن از سمت خود بدترین معامله خرید برای کمپانی اچ.پی را انجام داد و این معامله چیزی نبود جز خرید کمپانی انگلیسی Autonomy.

این معامله به ارزش ۱۱.۱ میلیارد دلار صورت گرفت و بعدها وقتی مگ ویتمن مدیر اجرایی سکان اچ.پی را بدست گرفت، متوجه شد به صورت تقلبی ارزش کمپانی نرم‌افزاری و موتور جست‌وجو ساز مستقر در کمبریج، به طرز مصنوعی بالا برده شده تا سر اچ.پی کلاه رود.
در واقع این کمپانی انگلیسی کمتر از ۸ میلیارد دلار می‌ارزد.

۲- اسپیکرهای گوگل بنام Nexus Q
نكسوس كيوي گوگل در سال ۲۰۱۲ يكي از اشتباهات فاحش گوگل در دنياي سخت‌افزار آي.تي محسوب مي‌شود.
نكسوس كيو با اتصال به ابزار دارنده آندرويد و از طريق google play قابل پخش مي‌شود.

اين اسپيكر هم زمان با ورود نكسوس ۷، تبلت گوگل عرضه شد تا بتواند بازار اسپيكرها را تحت‌الشعاع خود قرار دهد.

ساخت امريكا بوده و قيمت آن ۲۹۹ دلار است كه با اسپيكرهاي هم وزن خود بسيار گران است.
كاربران و توسعه دهندگان هر دو با دادن كامنت‌هاي منفي باعث شدند تا گوگل در استراتژي خود در مورد نكسوس كيو تجديد نظر كند و كساني كه ژيش خريد كرده بودند، نكسوس كيو را رايگان دريافت كردند.

اما بسياري از خير اين موضوع گذشتند كه چرا نكسوس كيو آمد و رفت؟

۳- نقشه اپل
تبليغات وسيع اپل در مورد سيستم عامل جديد آي.او.اس شش باعث شد تا كارشناسان بدقت اين موضوع را بررسي كنند و وقتي اپل نقشه ساخت خود را روي ابزار جديد خود مانند آيفون ۵ در سال ۲۰۱۲ عرضه كرد، باعث آبروريزي شد.

اولين نقشه هاي اپل را گوگل مپ در سال ۲۰۰۷ ايجاد كرد اما به‌دليل مكشلات ايجاد شده در روابط دو كمپاني، اپل تصميم گرفت نقشه خود را عرضه كند اما مشكلات اپل مپ باعث گسترش انتقادات شده و تيم كوك مدير اپل را وادار كرد تا مدير توسعه دهنده نقشه‌هاي گوگل را اخراج كند (اسكات فوراستال).
راهنمايي اشتباه نقشه اپل باعث شد تا جان برخي كاربران در استراليا و چند كشور ديگر هنگام مسافرت به خطر بيفتد. اپل چند كمپاني كوچك را نيز براي توسعه كاريش خريد اما نتوانست موفق شود.

به‌هرحال اين افتضاح فني در سال ۲۰۱۲ جبران ناپذير شد و همچنان در اواخر ۲۰۱۲ نه تنها باگ‌ها گرفته نشده، بلكه نقشه گوگل دوباره وارد اپل‌استور شد (يكي از محبوب‌ترين اپ‌هاي رايگان در اپل استور) و اپل نتوانست استراتژي خود را پيش ببرد.

۴- متروی مایکروسافت
ظاهرا مايكروسافت هميشه علاقمند به پس‌رفت بوده است و اين موضوع را در محصولاتي مانند ويندوز فون ۷، سرفيس سوئيچ هيرو، ام.اس.ان لايو، مش اسكاي درايو مي‌توان مشاهده كرد.

مايكروسافت مترو UI را وارد ويندوز ۸ كرد كه الان ما نمي‌دانيم نام آنرا چه بگذاريم؟
متروي مايكروسافت و مشكلاتي كه براي آن در سال ۲۰۱۲ پيش آمد يكي از افتضاحات نرم‌افزاري دنياي آي.تي شد.

بحث اصلي روي كلمه Metro بوجود آمد. يعني مايكروسافت نمي‌دانست اين نام تجاري كمپاني ديگري بوده است؟ مانند Metro AG در آلمان؟

كاري كه مايكروسافت مجبور بود انجام دهد اين بود كه نام مترو را از روي برند نرم‌افزاري خود بدليل شباهت موجود با نام ساير كمپاني‌ها بردارد و اين افتضاح در سال ۲۰۱۲ باعث شد هنوز نام مشخصي براي آن تعيين نگردد.

در حال حاضر مثلا ويندوز ۸ هم به صورت معمولي برنامه هايش در دسترس است (مانند نسخه هاي ۷ و ..) و هم به صورت مترو اما توسعه دهندگان حق استفاده از اين ترم (term) يا اصطلاح را ندارند و مايكروسافت هم جانشيني براي آن انتخاب نكرده است.

{ مترو یک نام کد داخلی برای زبان طراحی مبتنی بر نقاشی خط است که توسط مایکروسافت ابتدا برای استفاده در ویندوز فون ۷ ایجاد شده بود.

اولین استفاده از چهارچوب مترو مانند نقاشی خط به مایکروسافت انکارتا ۹۵ و اِم اِس اِن ۲ برمی گردد که سپس در محصولاتی مانند ویندوز مدیا سنتر و زون نیز استفاده شد.

سپس چهاچوب مترو در سیستم عامل موبایل مایکروسافت (ویندوز فون)، داشبورد بروزرسانی ایکس باکس ۳۶۰ و ویندوز ۸ تکامل یافت.

مایکروسافت همچنین اصول طراحی مترو را به محصولات و سرویس‌هایی نظیر ایکس باکس ۳۶۰ و ویندوز لایو برای یکپارچه سازی و متمایز کردن رابط کاربری محصولات و سرویس‌هایش اضافه کرد. }

۵- RIM یا بلک بری در سراشیبی سقوط
شركت كانادايي Research in Motion با رفتن نسل قديم مديران اجرايي خود و ورود تورستن هينز در سراشيبي سقوط افتاده است و تنها خبري كه در سال ۲۰۱۲ و اين روزه از آن شنيده مي‌شود خبر ضرر جبران ناپذير شركت از نظر مالي است كه در راس اخبار رسانه‌اي قرار دارد.

اما انتهاي اين تونل تاريك، خبر روشني بخش بلك بري ۱۰ است كه شايد بتواند اين كمپاني را زنده كند اما در هر فصل مالي اين خبر و عرضه ان به فصل بعدي موكول شده است.

الان نيز خبر عرضه آن به اوايل ۲۰۱۳ موكول شده است تا ببينيم مي‌تواند در سال جديد ميلادي جلوي سقوط بيش از پيش اين كمپاني را بگيرد؟

در تابستان ۲۰۱۲ تعداد زيادي از كارمندان اخراج شدند و در آمد ماه دسامبر ۴۷ درصد كاهش داشته است.(در مقايسه با سال گذشته)

مطالب مشابه را ببینید!