مجله تاپ‌ناز‌

تورم غدد لنفاوی + دلایل ایجاد ورم و روش های درمان تورم غدد لنفاوی

تورم غدد لنفاوی

غدد لنفاوی اندام های بیضی شکل از دستگاه ایمنی هستند که در قسمت های مختلف بدن وجود دارند و گاهی قابل مشاهده هستند و گاهی اوقات بنا به دلایل مختلف دچار تورم می شوند که بهتر است این مشکل را جدی بگیرید زیرا ممکن است نوعی هشدار از مبتلا بودن شما به بیماری بدخیم باشد، در ادامه دلایل و درمان تورم غدد لنفاوی را می خوانید.

غده لنفاوی حاوی مایع لنف است و با تصفیه مایع لنفاوی گویچه های سفید خون را تولید می کند و باعث محافظت از بدن مقابل میکرو ارگانیزم می شود و همچنین با کمک سلول های سفید خونی باعث از بین بردن ویروس و باکتری ها می شود، به همین دلیل غدد لنفاوی به عنوان بخش مهمی از دستگاه ایمنی بدن به حساب می آیند که تعداد آن بین 500 تا 700 متغیر می باشد و در بعضی از موارد متورم می شود.

تورم غدد لنفاوی و درمان آن

غدد لنفاوی در بخش های مختلف بدن مانند زیر بغل، کنار گردن، کشاله ران، زیر فک و بالای ترقوه قرار گرفته که این غدد از لحاظ علمی، بخشی از دستگاه لنفاوی به حساب می آیند که ویروسها، باکتری ها و مهاجمان دیگر را پیش از آن که باعث عفونت شوند از بین می برد، همچنین کنترل گردش مایع لنفاوی و رساندن گلبول سفید مایع به دیگر قسمت های بدن از وظایف دیگر غدد لنفاوی است که ممکن است زمانی که در حال مقابله با عفونت در یکی از بخشهای بدن است، متورم شدن آن را احساس می کنید.

 

دلایل متورم شدن غدد لنفاوی

 • عفونت میکروبی در دهان و دندان
 • عفونت های حلق و حنجره
 • اختلالات خود ایمنی
 • برخی انواع سرطان
 • عفونت شایع مانند آنفولانزا
 • مصرف برخی داروهای ضد مالاریا و ضد تشنج
 • بیماری های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنژین چرکی گلو
 • بیماری های انگلی ناشی از مصرف گوشت های نیمه پخته در انواع کباب ها
 • بیماری های منتقل شده از حیوانانی مانند گربه به انسان
 • بیماری هایی مانند سل و سیفلیس
مطلب پیشنهادی: پاکسازی سیستم لنفاوی بدن ؛ چطور سیستم لنفاوی را به صورت طبیعی پاکسازی کنیم؟

نشانه های وجود مشکل در غدد لنفاوی

 • تورم سراسری غدد لنفاوی
 • ورم های مزمن که پس از دو هفته درمان نمی شوند.
 • تورم بی علت غدد بدون عفونت سینوس، سرماخوردگی، دستگاه تنفس فوقانی
 • غدد لنفاوی سفت و بزرگ هستند و حرکت نمی کنند.
 • کوچک و بزرگ بودن غدد لنفاوی در سمت چپ و راست
 • همراه با غدد لنفاوی گردن، گلو درد مزمن، تب، اشکال در بلع احساس می کنید.

تورم غدد لنفاوی

درمان ورم غدد لنفاوی با روش های طبیعی

به منظور درمان تورم غدد لنفاوی روش های طبیعی و موثری وجود دارند که در ادامه شما را با راهکارهای موثر آشنا خواهیم کرد:

ماساژ

از دیگر روش های موثر در کاهش ورم غدد لنفاوی ماساژ است زیرا سبب تحریک غدد و بیرون ریختن ناخالصی های جمع شده در آن می شود، قسمت مورد نظر را به مدت پنج دقیقه به آرامی با نوک انگشتان ماساژ دهید، این روش را روزی دو تا سه بار انجام دهید.

سرکه سیب

سرکه سیب به دلیل داشتن خواص ضد باکتری به درمان عفونت ها کمک شگفت انگیزی می کند، به یک فنجان آب یک فنجان سرکه سیب بیافزایید سپس دستمالی را به محلول حاصل آغشته و بر روی موضع به مدت پنج دقیقه بمالید و در نهایت با آب گرم بشویید، از این روش روزی دو بار استفاده کنید.

بخوانید: سرطان خون، علائم و درمان سرطان خون

عسل و آب لیمو

عسل به خاطر داشتن خواص ضد التهابی بودن به کاهش درد و تورم کمک می کند از این رو، به یک فنجان آب دو قاشق عسل و کمی آب لیمو بیافزایید سپس به مدت یک هفته هر روز محلول حاصل را بنوشید و یا می توانید بر روی موضع عسل را به مدت پانزده دقیقه قرار دهید و روزی سه بار از این روش کمک بگیرید.

روغن نعناع

روغن نعناع باعث افزایش جریان خون می شود و به همین دلیل روشی مفید و عالی برای درمان ورم غد لنفاوی است، می توانید چند قطره از روغن را روی موضع به مدت 5 دقیقه ماساژ دهید و برای اینه به بهترین نتیجه برسید می توانید روزی 2 بار از این روش استفاده کنید.

آب و نمک

استفاده از این روش برای آن دسته از افرادی که دچار تورم غدد گردن به دلیل گلو درد و سرماخوردگی شده اند بسیار مناسب است زیرا نمک دریا یا نمک منیزیم دارای خواص ضد التهابی است بنابراین نصف قاشق نمک را به یک فنجان آب گرم اضافه کرده سپس با محلول حاصل دو تا سه بار در روز قرقره نمایید.

کمپرس آب گرم

به منظور کاهش تورم غدد می توانید از کمپرس آب گرم کمک بگیرید، می توانید دستمالی را داخل آب گرم خیس کرده و پس از گرفتن آب اضافی، آن را بر روی قسمت مورد نظر به مدت ده دقیقه قرار دهید به منظور رسیدن به نتیجه بهتر از این روش چند بار در روز استفاده کنید.

سیر

همانطور که می دانید سیر دارای خواص آنتی باکتریایی و آنتی آکسیدانی است و همچنین سبب جلوگیری از لخته شدن خون می شود به همین خاطر یک روش موثر جهت درمان ورم غدد لنفاوی است از این رو در هفته دو تا سه بوته سیر خام استفاده کنید.

 

 ورم غدد لنفاوی و درمان پزشکی

به دلیل اینکه تورم غدد به علت یک عفونت است از این رو، درمان آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و باید گلو درد استرپتوکوکی را حتما درمان کنید زیرا، امکان دارد سبب تب روماتیسمی و در نهایت وارد شدن آسیب جدی به قلب شود بنابراین در صورتی که تورم غدد لنفاوی با درد گلو همراه است حتما به پزشک مراجعه نمایید تا در صورت وجود آسترپتوکوکی آنتی بیوتیک مناسب را به منظور درمان تجویز نماید که در برخی موارد پزشک با سوزش مخصوص نمونه ای از بافت درون غدد لنفاوی را برداشته و در نتیجه به آزمایشگاه می فرست همچنین گاهی پزشک به منظور تشخیص علت تورم غدد از پرتو نگاری استفاده کرده و یا با کمک عمل جراحی یک غده را بر می دارد.

 

مطالب مشابه را ببینید!