مجله تاپ‌ناز‌

حملات پانیک چیست و چگونه درمان می شوند

حملات پانیک

حملات پانیک به معنی هجوم ناگهانی و ترس شدید است. ممکن است ضربان قلب بیشتر شود و نفس کشیدن سخت گردد. روش های درمان حملات پانیک باعث می شوند که تا حد زیادی بتوانید ااین مشکل را کنترل کنید.

پانیک یگی از اختلالات اضطرابی است که در همه سنین دیده می شود ولی شایع ترین سن برای بروز این حملات بین 20 تا 30 سالگی است. در این مطلب روش های درمان حملات پانیک را توضیح می دهیم.

پانیک به صورت حملات اضطراب بروز می کند و با نشانه های زیر شناخته می شود:

 • حمله پانیک بین 10 تا 30 دقیقه طول می کشد.
 • در هر کدام از حملات، احساس شدید، ترس، اضطراب و نگرانی بروز می کند و در مدت چند دقیقه به اوج می رسد.

حملات پانیک به معنی هجوم ناگهانی و ترس شدید است. در این حالت ضربان قلب بسیار زیاد می شود و نفس کشیدن هم بسیار سخت می شود. چنانچه حملات پانیک درمان نشود ممکن است باعث اختلال پانیک یا مشکلات دیگر شود.

تفاوت حملات پانیک با ترس معمولی چیست؟

تمام افراد در زندگی خود با ترس هایی مواجه می شوند. منظور از ترس همان احساس رایج و آشنایی است که موقع مقابله با چیزی ناشناخته یا موقعیتی نامناسب به سراغ فرد می آید. این واکنش اولین بخش از پاسیخ سیستم عصبی به موقعیت های خطرناک است و فرد را برای گریز و یا ستیز آماده می کند. ولی پانیک موجی ناگهانی از وحشت است و به واسطه ناگهانی بودن شناخته می شود.

حملات پانیک ناگهانی و بدون هیچ زنگ خطری اتفاق می افتد، حتی ممکن است وقتی در حالت آرامش یا خواب هستید دچار این نوع حملات شوید. حمله پانیک ممکن است یک بار اتفاق بیفتد ولی در بیشتر افراد تکرار می شود. حملات پانیک مکرر معمولا در موقعیت های محرک ایجاد می شود. موقعیت هایی مانند عبور کردن از پل، یا صحبت کردن در جمع، مخصوصا اگر این موقعیت قبلا هم باعث بروز حملات پانیک شده باشد.

بیشتر موقعیت هایی که باعث این حملات می شوند، موقعیت هایی هستند که در آنها فرد حس خطر کند و حس می کند دیگر راه فراری ندارد. ممکن است یک یا چند حمله پانیک را تجربه کرده باشید و در حالت کلی سالم و سر حال باشید، ولی ممکن است حملات پانیک شما بخشی از بیماری دیگری مانند اختلال پانیکف فوبیای ترس از اجتماع یا افسردگی باشد. حملات پانیک درمان می شوند و روش های وجود دارد که برای درمان بسیار موثر هستند.

نشانه های حملات پانیک

حملات پانیک وقتی رخ می دهد که در منزل نیستید، ولی ممکن است در هر مکان و زمانی برای شما اتفاق بیفتد. ممکن است شما در حال خرید در مغازه باشید، رانندگی کنید، در حال قدم زدن باشید و یا در منزل نشسته باشید و در حال تماشای تلویزیون باشید.

نشانه ها و علائم حملات پانیک به صورت ناگهانی ظاهر می شود و ظرف 10 دقیقه به بیشترین حد می رسد. این حملات از 20 تا 30 دقیقه متغیر هستند و بیش از یک ساعت هم به طول نمی انجامد. یک حمله پانیک این علائم را دارد:

 • احساس خفگی
 • لرزیدن
 • کوتاه شدن نفس ها
 • عرق کردن
 • لرزیدن
 • تهوع
 • احساس بی حسی یا مور مور شدن
 • احساس سرما یا گرمای شدید
 • تپش قلب و افزایش ضربان قلب
 • درد یا ناراحتی در قفسه سینه

بیشتر نشانه های حمله پانیک فیزیکی است و گاهی این حملات بقدری شدید هستند که فرد فکر می کند دچار حمله قلبی شده است. در حقیقت بیشتر افرادی که دچار حملات پانیک می شوند، به متخصص یا دکتر اورژانس مراجعه می کنند تا درمانی برای مشکل خود پیدا کنند زیرا باور دارند که دچار مشکل پزشکی حادی می باشند. اگر چه باید علائمی مانند درد قفسه سینه، سخت شدن تنفس و تپش قلب را هم جدی گرفت، ولی معمولا حملات پانیک هستند که به اشتباه حمله قلبی تصور می شوند نه بر عکس.

مطلب پیشنهادی: انواع حملات صرع و ویژگی های این نوع سردرد

تشخیص اختلال پانیک

چنانچه علائم زیر را دیدید ممکن است دچار اختلال پانیک شده باشید:

 • تجربه حملات مکرر و ناگهانی پانیک که به موقعیت خاصی بستگی ندارد.
 • نگرانی زیاد در مورد حملات پانیک دیگر.
 • رفتارتان به خاطر حمله های پانیک تغییر کرده است. مثلا از رفتن به جاهایی که قبلا در آن جا دچار حمله ی پانیک شده اید خودداری می کنید.

با اینکه یک حمله پانیک احتمالا چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد اما تاثیری که بر شما می گذارد، طولانی مدت است. اگر دچار اختلال پانیک باشید، حملات پانیک مکرر تاثیر خود را بر شما خواهند گذاشت. ترس و وحشتی که بسیار شدیدی که در هنگام حمله تجربه کرده اید، می تواند بر اعتماد به نفس شما تاثیر منفی بگذارد و زندگی روزمره شما را تحت شعاع قرار دهد.

علت حملات پانیک چیست؟

با وجود اینکه دلیل حملات پانیک و اختلال پانیک دقیقا مشخص نیست، اما حمله های پانیک زمینه ارثی دارد، هم چنین ارتباطی بین این حملات و تغییراتی که در سبک زندگی به وجود می آید، مشاهده می شود. تغییراتی مثل ازدواج یا بچه دار شدن، استرس شدید، طلاق، مرگ یکی تز عزیزان و یا از دست دادن شغل هم می تواند محرک حمله پانیک باشد.

حملات پاینک هم چنین می توانند بر اثر بیماری یا عارضه ای فیزیکی رخ بدهند. عوامل ززیر می تواند از نشانه های حملات پانیک باشد:

 • مصرف موادمحرک( کافئین، کوکائین،آمفتامین ها)
 • هیپوگلیسمی (قند خون پایین)
 • پر کاری تیروئید
 • پایین افتادگی دریچه میترال (مشکل قلبی کوچکی می باشد که بر اثر درست بسته نشدن یکی از دریچه های قلب رخ می دهد)

روش های درمان حملات پانیک

درمان دارویی برای درمان حملات پانیک

دارو می تواند به طورر موقت اختلال پانیک را درمان کند یا بعضی از علائم آن را کاهش بدهد. با این وجود، دارو نم یتواند آن را به طور کامل درمان یا برطرف کند. مصرف دارو در موارد بسیار شدید می تواند مفید موفق واقع شود، ولی به تنهایی کافی است. هنگامی دارو بیشترین تاثیر را دارد که با درمان های دیگر و تغییر سبک زندگی همراه باشد. به یاد داشته باشید مهم ترین بخش درمان، مشخص کردن علت حملات پانیک است.

داروهایی که برای اختلال پانیک مورد استفاده قرار می گیرند شامل موارد زیر می باشد:

 • بنزودیازپین ها: این دسته داروهای ضد اضطرابی می باشند که بسیار سریع عمل می کنند ( بین سی دقیقه تا یک ساعت). مصرف آن ها در هنگام حمله پانیک باعث می شود علائم به سرعت برطرف شوند. اما به یاد داشته باشید،  بنزودیازپین ها به شدت اعتیادآورند و قطع کردن مصرف آن ها می تواند عوارض جدی به دنبال داشته باشد. پس باید در مصرف آن ها احتیاط کنید.
 • داروهای ضد افسردگی: ممکن است چندین هفته طول بکشد تا این داروها اثر کند پس باید به صورت مداوم از آن ها استفاده کنید، نه فقط در هنگام حمله.

مطلب پیشنهادی: آرام کردن فرد عصبی + تکنیک ها و روش های موثر برای آرامش بخشیدن به افراد عصبی

درمان حملات پانیک به روش رفتار آگاهانه

موثرترین روش درمان حملات پانیک به کارگیری رفتار آگاهانه است. روش درمانی رفتار آگاهانه بر فکر کردن الگوها و رفتارهایی که محرک حمله پاینگ هستند تمرکز دارد. این روش به شما کمک می کند واقع بینانه تر به ترس های خود نگاه کنید.

به طور مثال اگر شما در حال رانندگی دچار حملات پانیک شوید، بهترین کار ممکن این است که کنار بزنید و مدتی توقف کنید.

درمان حملات پانیک با روش افشا

در این روش درمانی شما رد یک محیط امن و کنترل شده در معرض حالات فیزیکی پانیک قرار می گیرید. این روش به شما کمک می کند راه های بهتری برای کنار آمدن با حملات پانیک پیدا کنید. شاید از شما خواسته شود که نفس نفس بزنید، یا نفس خود را نگه دارید، سرتان را از طرفی به طرف دیگر بچرخانید. این تمرینات مختلف باعث شبیه سازی احساساتی مانند حالات پانیک می شوند.  با هر بار تکرار این وضعیت، ترس شما از این حالات بدنی کمتر می شود و بهتر می توانید حملات پانیک را کنترل کنید. در روش درمانی افشا برای فوبیاهای خاص، شما ان قدر با موقعیتی که از آن می ترسید رو به رو می شوید تا ان ترس به تدریج از بین می رود. طی این تجربه شما متوجه می شوید که این موقعیت صدمه ای به شما نمی زند و کنترل احساسات شما دست خودتان است.

شما می توانید اقدامات زیر را برای جلوگیری از حملات پانیک انجام دهید:

 • اطالاعات خود را در مورد درمان حملات پانیک بالا ببرید.
 • دائم در حال حرکت باشید. بیش از یک ساعت یک جا ننشینید.
 • فعالیت هایی مانند یوگا، مراقبه و ریلکسیشن وقتی به طور مداوم انجام شوند، باعث آرامش بدن می شود و احساس لذت و تعادل فکری را افزایش می دهد، پس سعی کنید در برنامه روزانه خود زمانی را برای آن ها اختصاص دهید.
 • از مصرف الکل،کافئین و نیکوتین بپرهیزید.
 • به اندازه نیاز بدنتان استراحت کنید. سعی کنید هر شب ۷ تا ۹ ساعت خواب با کیفیت و آرامی داشته باشید.
 • آرام و عمیق نفس کشیدن را یاد بگیرید و نفس خود را حبس نکنید.
 • وقتی احساس تنهایی می کنید اضطراب در وجود شماد پیشروی می کند. پس دائما با افرادی که به شما اهمیت می دهند و شما را دوست دارند در ارتباط باشید.
 • ورزش کنید. ورزش کردن یک روش طبیعی برای از بین بردن استرس و اضطراب است. حداقل روزانه ۳۰ دقیقه ورزش کنید. ورزش های هوازی زیتمیک که هم به فعالیت دست ها و هم پاها احتیاج دارد مثل راه رفتن، شنا یا ایروبیم بسیار موثر هستند.

منبع: mayoclinic

مطالب مشابه را ببینید!