مجله تاپ‌ناز‌

عوارض ارضا نشدن زن و عوارض آنورگاسمی برای خانم ها

عوارض ارضا نشدن زن

ارضا نشدن خانم ها در رابطه جنسی چه عوارضی دارد؟

آیا ارضا نشدن زنان در حین رابطه جنسی ممکن است عوارضی در پی داشته باشد؟ در این بخش با عوارضی که از عدم ارگاسم برای خانم ها از نظر روانی پیش می آید آشنا می کنیم.

هدف این است که با آشنایی از مسائل جنسی شما آگاه تر شوید و بتوانید در زندگی زناشویی خود، حس بهتری داشته باشید و از زندگی در کنار همسر خود لذت ببرید. بر طبق جدیدترین آمارها، 40 درصد طلاق ها به دلیل عدم رضایت جنسی می باشد.

بیشتر زنان و مردان متاهل از رابطه جنسی خود آنچنان که باید لذتی نمی برند. این مسئله در مورد خانم ها به شدت صادق تر است بنابراین بهره گیری دو طرفه لازم است. آمیزش جنسی فقط جماع و داخل و خارج کردن نمی باشد. لذت جنسی لمس و ارضا جسمی در مقوله تمایلات جنسی نمی گنجد. ولی احساسات، رویاها و خیال پردازی در همین مقوله می باشند.

برای بسیاری از افراد امتزاج جنسی با یک فرد دارای ابعاد روحی هم می باشد. وقتی شما با همسرتان آمیزش جنسی دارد با او در یکی از بزرگترین لذائذی که وجود دارد، شریک می شود. یکی از شروط این امر این است که زن و مرد در زمان و چگونگی آمیزش جنسی شرکت داشته باشند و حق انتخاب داشته باشند.

آمیزش جنسی هماهنگی میان انسان ها است و به همین دلیل می توان هیجان انگیز و در عین حال دشوار هم باشد.

عملی که برای یک نفر خوشایند و ارضا کننده است ممکن است برای دیگران اینطور نباشد و او به ارگاسم نرسد. لذت بردن را نمی توان اندازه گیری کرد و شرط و شروط و الزامات می تواند روی میل جنسی تاثیر مخربی داشته باشد.

سعی در برقراری عدالت مطلق در زمینه امور جنسی، یعنی این که ما هر دو باید به یک اندازه لذت ببریم که این اصلا ایده مطلوبی نیست ولی واضح است که دو طرف باید از آمیزش جنسی لذت ببرند.

اگر همیشه فقط یک طرف ارضا می شود پس این آمیزش جنسی مشکل دارد.

دلیل این امر ممکن است این باشد که رابطه اصلا خوب نیست یا حال یکی از طرفین جالب نیست. ولی ممکن است دلیل آن خیلی ساده باشد و به تکنیک غلط ربط داشته باشد.

در خیلی از موارد روش ساده ای برای این مشکل وجود دارد و آن ارتباط با یکدیگر می باشد. لازم نیست که این ارتباط کلامی باشد. ولی شما باید به طریقی به طرف مقابلتان نشان دهید که چه کاری به نظر شما لذت بیشتری دارد و چطور مایل هستید لمس و نوازش شوید.

خیلی از خانمها می ترسند که تقاضاهای بیشتر داشته باشند و سخت ارضا به نظر برسند. ولی اگر فرد سکوت کند و قانع باشد با خود و طرف مقابلش دوستی خاله خرسه کرده است. اگر مایل هستید به روش به خصوصی عشق بازی کنید یا تنوع به خصوصی از انگیزه جنسی نیاز دارید تا ارگاسم شوید باید خودتان آن را بیان کنید و به طرف مقابل نشان دهید. این احتمال وجود دارد که طرف مقابل شما هم تمایلات خود را برای شما بگوید.

تاثیر مثبت وجود در آمیزش جنسی آن است که راحت تر می توان در مورد وسایل جلوگیری از بارداری و حفاظت در مقابل بیماری های مسری حرف زد. سکوت به اسانی باعث سوء تفاهم می شود و زن و مرد بدون آنکه در مورد مسائل حفاظتی با هم رف بزنند با هم همخوابگی خواهند کرد مرد ممکن است فرض را بر این بگذارد که زن قرص ضد بارداری مصرف می کند و او خبر ندارد و زن شاید از مرد نخواهد که از کاندوم استفاده کند..

با کمی ارتباط صریح داشتم می توان از خطرات غیرضروری پیشگیری کرد و از نگیرانی های بعد در امان بود. فرضیات زیادی در ورد زنان و مردان در مورد تمایلات جنسی آنها وجود دارد.

در درجه اول با تکیه بر بیولوژی و طبیعت تصریح شده که تمایلات جنسی زنان و ردان با هم تفاوت دارد. پیش داوری ها و ساده انگاریها اغلب ریشه در ترس و تمایل به کنترل دارند. انسان می خواهد تمایلات جنسی را کنترل کند چون این تمایلات پرقدرت هستند و دارای نیروی متحول کننده ای می باشند و چون مردان طی یک دوران طولانی در جامعه تسلط داشته اند تمایلات جنسی خانم ها تحت کنترل شدید بوده و برای این کار پیش داوری هایی به وجود آمده است.

در جامعه امروزی افراد هر چه بیشتر فرضیات قدیمی را در مورد جنسیت و تمایلات جنسی زیر سوال می برند و این امری مثبت می باشد.

آیا ممکن است زنان در رابطه ارضاء نشوند؟

بله همه زنان در رابطه جنسی ارضاء نمی‌شوند! برخی از زنان حتی تجربه ارضا شدن را تا به حال نداشته‌اند و برخی دیگر نیز ممکن است هر چند وقت یک بار آن را تجربه کنند. به ارضاء نشدن زنان در رابطه جمسی آنورگاسمی نیز گفته می‌شود.

آنورگاسمی و انواع آن

به ناتوانی در ارضاء نشدن زن در رابطه جنسی یا طولانی شدن آن آنورگاسمی می‌گویند که انواع و دلایل مختلفی دارد. تجربه آنورگاسمی از نظر جنسی، جسمی، هیجانی و عاطفی روی زن اثرات نامطلوبی دارد و می‌تواند هم رابطه جنسی و هم رابطه عاطفی را مستقیما تحت تاثیر قرار دهد. در ادامه مقاله انواع آنورگاسمی و عوارض آن را برایتان شرح می‌دهیم.

آنورگاسمی اولیه

زنانی که به دلایل مختل، با وجود داشتن رابطه جنسی، هرگز ارضاء شدن را تجربه نکرده‌اند دچار آنورگاسمی اولیه هستند.

آنورگاسمی ثانویه

زنانی که مشکلی برای رسیدن به اوج لذت و اورگاسم شدن نداشته‌اند و آن را در رابطه جنسی تجربه کرده‌اند اما پس از مدتی وتوجه شده‌اند که دیگر تجربه به اوج رسیدن لذت جنسی را ندارند.

آنورگاسمی موقعیتی

زنانی که فقط و فقط در شرایط و موقعتی خاصی به اورگاسم می‌رسند دچار آنورگاسمی موقعیتی هستند. مثلا برخی از این زنان فقط با خود ارضایی می‌توانند اوج لذت جنسی را تجربه کنند.  

  تکراری شدن رابطه جنسی با همسر (عادی شدن و یکنواخت شدن سکس)

آنورگاسمی عمومی یا تعمیم یافته

زنانی که در هیچ شرایطی، حتی با وجود تحریک جنسی و برانگیختگی جنسی و جسمی نمی‌توانتد ارضا شوند. فرق این نوع آنورگاسمی با آنورگاسمی اولیه در این است که در این نوع آنورگاسمی فرد ممکن است قبلا تجربه اورگاسم را داشته اما در آنورگاسمی اولیه هرگز به اوج لذت جنسی نرسیده است.

عوارض ارضاء نشدن زن در رابطه

ارضاء نشدن زن در رابطه جنسی قطعا عوارض جدی و مهمی دارد که در ادامه آن را شرح می‌دهیم اما نباید تصور کنید اگر یک یا دوبار در رابطه جنسی ارضاء نشوند دچار عارضه می‌شوند، تحقیقات نشان داده اگر زنان در طول رابطه جنسی‌شان حدود ۷۰ درصد ارضاء شدن را تجربه کنند از کیفیت رابطه جنسی مطلوبی برقرار هستند. بنابراین اگر به دلایل مختلف نتوانستید در رابطه جنسی گاهی ارضاء شوید نگران نباشید اما اگر به مدت طولانی از تجربه ارضاء شدن محروم ماندید باید برای رفع این مشکل دست به کار شوید. اما عوارض روحی و جسمی ارضاء شدن در زنان چیست؟

افسردگی

یکی از شایع ترین مشکلات زنانی که ارضاء شدن را تجربه نمی‌کنند افسردگی است. خلق پایین، احساس پوچی، عدم خوشحالی، منفی بافی، پایین آمدن میل جنسی، بی حوصلگی، پرخوری یا کم خوری، اختلال در خواب، بی اهمیتی به وضع ظاهر، افکار وسواسی و …  نشانه‌هایی است که می‌توان با وجود آن‌ها افسردگی در زنان را پیشبینی کرد.

پرخاشگری

تحقیقات نشان داده زنانی که در ارضاء شدن و ریسدن به اورگاسم مشکل دارند به خصوص بعد از رابطه جنسی احساس خشم را بیشتر تجربه می‌کنند و آن را به وسیله پرخاشگری کلامی یا حتی جسمی بروز می‌دهند. حتی گاهی ممکن است با رفتارهایی مانند قهر کردن یا با نیش و کنایه حرف زدن از جانب آن‌ها مواجه شوید.

استرس و اضطراب

بیقراری و نوعی دلهره بی دلیل در زنانی که با وجود رابطه جنسی ارضاء نمی‌شوند مشاهده می‌شود. این زنان معمولا به دلیل تجربه افسردگی و پرخاشگری می‌توانند مستعد استرس و اضطراب هم شوند. بیقراری آن‌ها معمولا در مواجه با شریک جنسی‌شان شدت بیشتری پیدا می‌کند گاهی خودش را به شکل بهانه‌گیری‌های مختلف نشان می‌دهد و گاهی نیز دوری گزینی و برعکس تمایل برای چسبندگی به شریک عاطفی!

فاصله عاطفی 

شاید بتوان گفت مهم‌ترین عارضه عدم رسیدن به اوج لذت جنسی در زنان فاصله گرفتن از شریک عاطفی باشد! همان طور که می‌دانید رابطه سالم عاطفی شامل سه جنبه صمیمیت، تعهد و میل و هیجان به یکدیگر  است. هرکدام از این سه بعد دچار مشکل شود روی دو بعد دیگر نیز اثر منفی می‌گذارد. تعجبی ندارد که وقتی رابطه جنسی لذت بخش نداشته باشید فاصله عاطفی و صمیمیتتان روز به روز بیشتر شود.

بی میلی جنسی

 تعجبی ندارد اگر بگوییم زنانی که نمی‌توانند به اوج لذت جنسی برسند رفته رفته از رابطه جنسی دلسرد می‌شوند. به خصوص اگر این عدم ارضاء شدن ناشی از بی توجهی همسر به نیازهای جنسی خانم باشد.

کمردرد

 برخی از زنان به دلیل انقباظات لگن و اسپاسم عضلات اطراف آن بعد از تحریک شدن و به اورگاسم نشدن تجربه کمردرد را دارند.

دلایل ارضاء نشدن زنان در رابطه جنسی

دلایل زیادی وجود دارد که مانع از رسیدن به اوج لذت جنسی در زنان می‌شود و ز فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما مهم‌ترین دلایلی که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد در زیر آمده است.

عوامل روحی و روانی

وجود بیماری‌های روانی

وجود انواع اختلالات روانی مانند افسسردگی، اضطراب، وسواس انواع فوبی و … همگی می‌توانند در رابطه جنسی شما از جمله رسیدن به تجربه اورگاسم اثر منفی بگذارند. به خصوص استرس و اضطراب با ایجاد اختلال در ترشح هورمون‌های مهمی مانند اکسی توسین، دوپامین و اندورفین می‌توانند به شدت روی رابطه جنسی شما اثر بگذارند.  بنابراین قدم اول داشتن رابطه جنسی خوب و با کیفیت مدیریت چنین اختلالاتی است.

  چرا خواستگارام منو نمی‌پسندن (علت برنگشتن و منصرف شدن خواستگار)

مشکلات رابطه عاطفی

شاید بشود گفت مشکلات رابطه عاطفی یکی از مهم ترین و جدی ترین مواردی است که روی رابطه جنسی اثر منفی دارد. افرادی بودند که با وجود مشکلات جدی جسمی و حتی جنسی توانسته اند با داشتن یک رابطه عاطفی امن و سالم تجربه لذت جنسی را داشته باشند و برعکس افرادی هستند که بدون کوچکترین مشکل جسمی و جنسی توانایی رسیدن به اوج لذت جنسی را ندارند و دلیلش رابطه عاطفی مختل آن‌هاست. در خیلی از موارد، بعد از حل مشکلات عاطفی زن و شوهر مشکلات جنسی به خودی خود برطرف شدند! بنابراین حل مشکلات عاطفی رابطه تان را به شدت جدی بگیرید.

تصویر بدنی ضعیف

یکی از مهم ترین عواملی که باعث می‌شود یک زن رابطه جنسی با کیفیتی را تجربه کند، اعتماد به نفس و عزت نفسش در رابطه جنسی است. برخی زنان تصور درستی از بدن خود ندارند یا آن را زشت می پندارند که باعث می شود در طول رابطه جنسی احساساتی مانند خجالت و حقارت را تجربه کنند که به شدت مانع از رسیدن به اوج لذت جنسی است! این زنان باید بیاموزند خودشان را همان طور که هستند دوست داشته باشند. البته شریک عاطفی شان نقش مهمی در این زمینه دارد و اگر این احساس را به همسرش ندهد که بدنش زیباست او دائم در رابطه جنسی تنش دارد.

تجربیات تلخ گذشته

تجربیات ناخوشایند گذشته از رابطه جنسی اثرات مخربی روی آن دارد. رابطه جنسی ناخواسته، تجاوز، رابطه‌های دردناک و … همه می‌توانند مانع رسیدن زنان به اورگاسم شوند. اگر زنان چنین تجربیاتی داشته اند حتما باید به کمک روانشناس پرونده این مشکلات را ریشه یابی و برای همیشه ببندند.

عوامل جسمی و فیزیکی

یکی از مهم ترین ئلایل به اورگاسم نرسیدن زنان عوامل جسمی است که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر است

اختلالات هورمونی

از مهم ترین عوامل آنورگاسمی اختلالات هورمونی است. بالا و پایین شدن هورمونهای بدن زنانه تاثیر مستقیمی بر میل جنسی تا رفتارهای جنسی آن‌ها دارد. حتی تغییرات ماهیانه هورمون های جنسی زنان و آگاهی از آن‌ها بسیار در این زمینه اهمیت دارد. مثلا دوران تخمک گذاری زنان که معمولا ۱۴ روز بعد از شروع عادت ماهیانه شان آغاز می‌شود و چند روز ادامه دارد دورانی است که زنان در اوج میل جنسی قرار دارند.

واژینیموس

واژینیموس یک اختلال جنسی است که در برخی زنان به دلایل مختلف بروز پیدا می‌کند. این زنان به دلیل انقباضات غیر ارادی واژن نمی‌توانند دخول را تجربه کنند. درست است که رسیدن به اوج لذت جنسی تنها با دخول امکان پذیر نیست اما اغلب زنانی که دارای اختلال  واژینیموس هستند توانایی رسیدن به ارگاسم را ندارند.

انواع بیماری‌ها

بیماری‌هایی مانند ام اس، دیابت و … می‌توانند اختلالاتی در رابطه جنسی زنان از میل جنسی و تحریک گرفته تا رسیدن به اورگاسم به وجود آورند.

دارو

عوارض برخی داروها اثر منفی روی رابطه جنسی است. مهم‌ترین داروهایی که روی رابطه جنسی اثر منفی می‌گذارند و می‌توانند فرد را از رسیدن به اوج لذت جنسی محروم کنند داروهای ضد حساسیت، داروهای د افسردگی و ضد اضطراب و داروهای مربوط به فشار خون است.

گشادی واژن

گاهی به دلایل مختلفی مانند بالارفتن سن، عمل‌های جراحی یا زایمان‌های طبیعی فرد در ناحیه واژن و دهانه آن دچار گشادی واژن می‌شود که می‌تواند روی کیفیت رابطه جنسی و نرسیدن به اوج لذت جنسی موثر باشد.

  رابطه جنسی در دوران عقد (حدود سکس زن و شوهر در دوران عقد)

یائسگی

به دلیل کاهش قابل توجه ترشح استورژن در بدن زنان در دوران یائسگی برخی از آنها ممکن است خشکی واژن و رابطه جنسی همراه با درد را تجربه کنند و گاهی این موارد منجر به نرسیدن ه اورگاسم می‌شود. البته این موضوع در تمام زنان عمومیت ندارد و خیلی از خانم های یائسه همچنان رابطه جنسی دارند که در آن به اوج لذت جنسی می‌رسند.

مصرف الکل و سیگار

سیگار و الکل هر دو منجر به از دست دادن آب بدن می‌شوند، این موضوع منجر به کاهش جریان خون در اندام‌های جنسی به خصوص کلیتوریس می‌شود و گاهی همین امر رسیدن به اوج لذت جنسی برای زنان را دشوار می‌کند. اگر مصرف کننده سیگار یا الکل هستید نوشیدن آب فراوان را فراموش نکنید.

سایر عوامل

عوامل دیگری نیز می‌توانند در ارضاء نشدن زن در رابطه اثر داشته باشند:

  • عدم آگاهی درباره عملکرد دستگاه تناسلی زنان
  • عدم آگاهی مرد در به ارضاء رساندن زنان
  • مشکلات جنسی آقا مانند زودانزالی یا اشکال در نعوظ و …
  • محیط نامناسب برای انجام عمل جنسی
  • خجالتی بودن و صحبت نکردن از نیازهای جنسی
  • تکراری شدن رابطه جنسی
  • اعتقادات فرهنگی و مذهبی زن که باعث احساس گناه در او شود

درمان‌های روانی

مهم ترین درمان‌های آنورگاسمی روان درمانی‌ها هستند. در قدم اول شما باید علت روانی عدم رسیدن به اوج لذت جنسی‌تان را به کمک مشاور کشف و نسبت به دلیل آن اقدامات بعدی را انجام دهید. مثلا اگر علت افسردگی تشخیص داده شود ابتدا باید افسردگی تان را برطرف کنید یا اگر علت اختلافات زناشویی شما باشد باد در صدد رفع این اختلافات برآیید.

درمان‌های دارویی

انواع و اقسام درمان های دارویی برای رفع این مشکل وجود دارد که می توانید به تشخیص پزشک از آن استفاده کنید. روش‌هایی مانند تزریق استروژن برای زنان یائسه یا رفع علت‌های زمینه ای جسمی در این زمینه مهم و کارآمد هستند. بنابراین حتما با یک پزشک در این زمینه مشورت کنید.

به عنوان یک مرد برای رفع مشکل آنورگاسمی همسرتان چه باید بکنید؟

اگر همسر شما به هر دلیل تجربه رسیدن به اوج لذت جنسی را ندارد به او کمک کنید دلیلش را پیدا کند. اگر دلایل جسمی داشت آن را به کمک پزشک رفع کنید و اگر دلایل روحی داشت کمک شما به شدت در رفع آن موثر است. از طرف دیگر سعی کنید به نیازهای جنسی همسرتان توجه کنید، از او بپرسید چه فانتزی های جنسی دارد؟ چطور ارضا می شود و دلش می‌خواهد چه نوع رابطه‌ای را تجربه کند؟ حتما حتما حتما عشق بازی و معاشقه قبل از رابطه را جدی بگیرید، زنان باید از نظر روانی و بدنی آماده رابطه جنسی باشند و این کار با معاشقه امکان پذیر است.

به عنوان یک زن برای رفع مشکل آنورگاسمی چه باید بکنید؟

هیچ کس به اندازه خودتان نمی تواند به شما کمک کند، ریشه عدم ارضا شدنتان را بیابید، از یک مشاور و پزشک کمک بگیرید تا ریشه های جسمی و روانی آن را پیدا کنید، برای خودتان وقت بگذارید و به این موضوع و رفع مشکلاتی که آن را به وجود اورده است اهمیت بدهید و این موضوع را دست کم نگیرید. بدون خجالت از نیازهای جنسی تان با همسرتان صحبت کنید، هیچ اشکالی ندارد گاهی شما رابطه جنسی و نوع آن را در رابطه هدایت کنید.

منبع: lovesradio.com

مطالب مشابه را ببینید!