مجله تاپ‌ناز‌

فواید موسیقی برای کودک + آثار مثبت گوش دادن به آهنگ برای رشد مغز و ذهن کودک

فواید موسیقی برای کودک

فواید موسیقی برای کودک و گوش دادن به آهنگ بسیار زیاد است و می تواند تاثیرات خوب و مثبت بر ذهن و رشد مغزی کودک داشته باشد.

موسیقی نقش مهمی در فرهنگ ما دارد و تاثیر آواز و موسیقی بر بسیاری از جنبه های زندگی مشاهده می شود. موسیقی نقش مهمی در فرهنگ دارد و می توانید تاثیر شنیدن آواز و موسیقی را بر جنبه های مختلف زندگی خود مشاهده کنید. امروزه والدین به صورت فریزی برای آرام کردن کودک از موسیقی استفاده می کنند و همچنین به منظور نشان دادن عشق و شادی و مشغول کردن کودک استفاده از مهارت موسیقی می تواند انتخاب خوبی باشد.

 

فواید گوش دادن به موسیقی برای کودک

آموزش موسیقی به کودک از سن پایین می تواند باعث بهبود مهارت یادگیری در فرزند شود و همچنین آموختن الفبای موسیقی به کودک باعث می شود که کودک بتواند الفبای اصلی را خیلی راحت یاد بگیرد. به طور کلی داشتن یک تجربه موسیقی غنی شامل آواز خواندن، گوش دادن به حرکت درآمدن می تواند تاثیر خوبی در پیشرفت و یادگیری کودک داشته باشد. باید توجه داشته باشید که در واقع موسیقی تنها شامل آواز خواندن یا بازی با ابزار نمی باشد و آموختن موسیقی باعث تقویت مجموعه ای از مهارتهای چندگانه می شود. مثلا می توان گفت وقتی که تمام افراد از چشم و گوش خود به خوبی دیگر عضلات کوچک و بزرگ استفاده می کنند به این ترتیب یادگیری موسیقی از تمام یادگیری های دیگر در زندگی پشتیبانی می کند و به طور کل یاد گرفتن را آسان تر می کند.

فواید موسیقی برای کودک

نقش موسیقی در رشد و تکامل

بیشتر کشورهای توسعه یافته به نقش موسیقی در روند پرورش استعدادهای کودک و حتی رشد شخصیتی او پی برده اند و برای آموزش نکات تربیتی کودکان از فرآیند موسیقی استفاده می کنند. به همین دلیل در ادامه در مورد نقش و فواید موسیقی بر رشد و تکامل کودک می خوانید:

 

نوزاد و موسیقی

نوزاد کلودی آهنگ را خیلی قبل تر از کلمات تشخیص میدهد و سعی دارد تا صداها را تقلید کند و حتی پیش از اینکه به صورت فیزیکی کامل رشد کرده باشد شروع به حرکت با موسیقی می کند. یک موسیقی با پیش زمینه ای آرام می تواند برای نوزاد بسیار آرام بخش باشد مخصوصا وقتی که در خواب است. توصیه می شود که از آهنگهای ساده و کوتاه و دارای ریتم و صدای های نرم برای کودک استفاده کنید و از این نوع موسیقی در موقع حمام کردن، لباس پوشیدن و یا غذا دادن به نوزاد بهره ببرید.

مطلب پیشنهادی: موسیقی درمانی چطور به ما کمک می‌کند تا زندگی بهتری داشته باشیم ؟

کودکان نوپا و موسیقی

اغلب کودکان نو پا علاقه زیادی به حرکات موزون همراه با موسیقی دارند و در واقع کلید موسیقی برای این کودک تکرار آهنگها به حساب می آید و آنها را تشویق به استفاده بیشتر از حافظه می کند. پیشنهاد می شود که برای کودک خود یک آهنگ آشنا را بخوانید و از کلمات خنده دار به جای یکی از کلمه های شعر استفاده کنید و به آنها اجازه دهید تا ریتم ها را با دست زدن به وسایل مختلف دنبال کنند.

 

مهد کودکی ها و موسیقی

باید توجه داشته باشید که مهد کودکی ها از خواندن آواز لذت می برند و آنها از توانایی خود هیچ نوع آگاهی ندارند و بیشتر سعی می کنند تا با خواندن سر و صدا ایجاد کنند. مهد کودکی ها معمولا از آهنگ ها و کلمات تکراری هم لذت می برند و پیشنهاد می شود که از آنها بخواهید تا ریتم های موسیقی را دنبال کنند. آنها از ریتمهای خیلی کودکانه لذت می برند و از آهنگهایی که راجع به چیزهایی که با آن آشنا هستند مانند اسباب بازی، بفازی کردن و حیوانات خیلی لذت می برند. کودکان از ضربه زدن با انگشت های خود هم لذت می برند و به همین منظور پیشنهاد می شود که به کودک خود یاد بدهید از سازهای واقعی برای تولید صدا استفاده نمایند.

فواید موسیقی برای کودک

کودکان مدرسه ای و موسیقی

توجه داشته باشید که اغلب کودکان در سنین مدرسه از آهنگ هایی که شامل شمردن،تلفظ نمودن و یا به یاد داشتن یک توالی از اتفاقات باشد لذت می برند. اغلب کودکان در این سنن بیان و ابراز علاقه و حتی عدم علاقه خود را نسبت به موسیقی نشان خواهد داد.

 

نوجوانان و موسیقی

بهتر است بدانید که اغلب نوجوانان از موسیقی استفاده می کنند تا دوستان هم سلیقه خود را بیابند و یا حتی خود را از والدین و همچنین بچه های کم سن و سال جدا نمایند. نوجوانان در این سنین معمولا دوست دارند دور یکدیگر جمع شوند و پس از مدرسه و کلاس همراه دوستان خود موسیقی گوش بدهند و همچنین علاقه فراوانی به آموختن یک نوع ساز به خصوص نیز دارند. به طور کلی می توان گفت که در هر سن و دوره ای از زندگی موسیقی تاثیرات مبتنی بر تکامل و یادگیری در انسان را نشان خواهد داد و تجربه آن برای کودکان می تواند زندگی آن ها و تمامی کسانی که دوست دارند را لذت بخش تر نماید.

فواید موسیقی برای کودک

مزیت های موسیقی در زندگی کودکان

همانطور که می دانید موسیقی نقش چشمگیری در روند رشد و تکامل کودکان دارد و به همین منظور در ادامه سعی داریم شما را با برخی از فواید موسیقی برای کودکان آشنا نماییم با ما همراه باشید:

بخوانید: آیا گوش دادن به موزیک هنگام ورزش کردن مفید است و تاثیری دارد؟

به راه انداختن خلاقیت در کودکان

بهتر است بدانید که موسیقی به دلیل جذابیت فراوانی که دارد خود ایجاد علاقه خواهد کرد و فرد را به تدریج به سمت و سوی خود می کشاند و با وجود اینکه در کشور ما حتی یک کتاب در زمینه آموزش موسیقی به کودکان در مدارس ارائه نشده است و حتی در سطوح مختلف دیگر نیز این واحد درسی وجود ندارد می توان گفت که هر کودک به طور میانگین روزانه بیش از ۱.۵ ساعت موسیقی گوش خواهد داد.

 

کنترل خودمداری در کودکان

توجه داشته باشید که به دلیل رابطه استاد شاگردی که در موسیقی وجود دارد می تواند خودمداری در کودکان را کنترل نماید و به طور کلی کودک یاد می گیرد در اغلب کارهای خود خودخواه نباشد و به نظر بزرگ تر ها نیز احترام بگذارد. بهتر است بدانید که وقتی کودک برای یادگیری موسیقی از استاد یا والدین خود کمک می گیرد در واقع این امر باعث خواهد شد تا رابطه سالم تری بین والدین و کودک برقرار گردد.

 

موسیقی به کودک شخصیتی بزرگ منشانه القا خواهد کرد

توجه داشته باشید زمانی که کودک آهنگی را می نوازد یا آهنگ و صدای خواننده ای را تقلید می کند خود به خود احساس شخصیتی بزرگ تر از سن واقعی اش به او القا خواهد شد البته به شرط اینکه مقلد شخصیتی وی به درستی انجام گردد.

 

برنامه ریزی در کودکان

به طور کلی می توان گفت که تمامی کار موسیقی بر روی نظم و ترتیب انجام خواهد گرفت و نواختن یک آهنگ یا یادگیری آن مستلزم یک برنامه و اصول خاص خواهد بود برای مثال اگر کودک بخواهد آهنگی بنوازد بایستی بداند که در کجای کارش از ملودی استفاده کند و چه زمانی ریتم بزند و در نهایت چه وقتی شروع به خواندن بکند. در واقع هنگامی که کودک دید که با برنامه ریزی و نظم خاصی پیش می برد به تدریج به این نظم در سایر کارها نیز پی خواهد برد.

 

بالا رفتن خزانه لغت در کودکان

توجه داشته باشید که از طریق موسیقی می توان خزانه لغت کودک را تقویت نمود و به طور کلی گوش دادن به آهنگ و خواندن اشعار آن می تواند دایره لغات را افزایش دهید و کودک با خواندن هر آهنگ به طور تقریبی ده لغت به خزانه لغات وی اضافه خواهد شد و به دلیل جذابیتی که دارد در حافظه کودک ماندگار خواهد بود.

مطلب پیشنهادی: دلیل لذت بردن از گوش دادن به موسیقی چیست؟

آشنایی با فرهنگ خود و سایر فرهنگ ها

به طور کلی کی از فواید موسیقی برای کودکان این است وقتی که کودک آهنگی را گوش می دهد به زبان آن نیز آشنا می شود و فرض کنید کودک چندین آهنگ از قومیت های مختلف در ایران را گوش دهد و سرانجام وی خواهد فهمید که قومیت های مختلف در کشور زندگی می کنند و به تفاوت ها پی می برد و یا حتی هنگامی که یک آهنگ خارجی گوش دهد با زبان آن نیز آشنا خواهد شد و می فهمد که فلان کشور با چه زبانی تکلم دارد.

مطالب مشابه را ببینید!