مجله تاپ‌ناز‌

لخته خون در پا ؛ نشانه های لخته خون در پا که خطرناک است

لخته خون در پا

لخته خون در پا بعد از چند روز خود به خود از بین می رود ولی گاهی این لخته خون باقی می ماند و نشانه های خطر در بدن ظاهر می شوند. اما لخته خون خطرناک چه نشانه هایی دارد؟

10 نشانه لخته خون در پا که ممکن است خطرناک شوند

لخته خون در پا ممکن است است یک مشکل شایع باشد، ولی در یک دوره زمانی، این لخته می تواند برای سلامت خطرناک باشد. در بعضی از موارد، زمانی که شرایط برای مدتی طولانی حل نشده باقی بماند و یا لخته خون نتواند به صورت کامل حل شود، ممکن است تجزیه شود و به دیگر اندام ها مانند ریه ها برود و مشکلاتی ایجاد کند.

این مساله ممکن است باعث پیچیدگی شناخته شود و به عنوان امبولیسم ریوی P.E شود، در این بخش در ورد نشانه های لخته خون خطرناک به شما می گوییم.

نشانه های وجود لخته خون در پا

1. تورم در قورک

درد و تورم قوزک پا ممکن است به سوی ناحیه ساق پا برود و ممکن است هنگام لخته خون در پا اتفاق بیفتد. این امر به این دلیل اتفاق می افتد که این ناحیه دارای استخوان و بافت هایی می باشد که چگالی بالاتری دارند که به صورت معمول برای بدن برای تمیز کردن لخته های شکل گرفته در این مناطق مشکل می باشد.

 

2. قرمزی پاها در ناحیه قوزک

یکی از نشانه های اولیه وجود لخته خون در پا قرمز شدن ناحیه قوزک پا نسبت به پوست عادی می باشد، رنگ پریدگی آن می باشد. این امر به دلیل کاهش جریان خون اتفاق می افتد که باعث می شود که پا سردتر باشد.

در دیگر بیماران، تغییر رنگ پوست جزیی (که شبیه لکه های تیره به نظر می رسد) ممکن است خودش را در منطقه آسیب دیده نشان دهد. تغییر رنگ پوست اغلب به دلیل مجموعه ای از خون زیر پوست باشد. معمولا تغییر رنگ با بزرگ شدن لخته خون بیشتر می شود.

 

3. بی حسی پا

از دست دادن حس پا در بیمار ممکن است نشان دهنده وجود لخته خون می باشد. بی حسی به عنوان تغییرانی در احساس مانند سروش، و سوزن سوزن شدن شناخته می شود. بی حسی به دلل فشردگی، سوزش و یا آسیب چند شاخه از یک عصب باشد.

پزشک به اطلاعات مفصل دیگری از علایم مرتبط با انواع مختلف آزمایش ها نیاز دارد تا درمان مناسب را شناسایی کند. دوره پزشکی برای خارش و بی حسی پارستزی است.

 

4. افزایش ضربان قلب 

وجود لخته خون در پا موجب افزایش ضربان قلب می شود. معمولا بدن مکانیزمی برای بیرون کردن مواد خارجی دارد. در این حالت هم بدن تلاش می کند تا از شر لخته خون خلاص شود. این باعث می شود که قلب بیشتر کار کند که به همین دلیل ضربان قلب افزایش پیدا می کند.

افزایش فعالیت قلب باعث ایجاد اثرات روان شناختی مثل اضطراب می شود که ممکن است با گذر زمان بدتر هم شود. علاوه بر این، افزایش مداوم ضربان قلب ممکن است منجر به تعدادی از مشکلات پزشکی می شود.

5. تغییر دمای غیر معمول بدن

لخته خون در پا باعث افزایش ناگهانی در دمای محیط آسیب دیده در هنگام لمس می شود. در بعضی از موارد، این نشنه خود را با سوزش با احساس داغ شدگی در ناحیه متاثر نشان می دهد. افزایش یکباره دما معمولا با افزایش شدید خارش پیش می رود.

6. خستگی 

افرادی که لخته خون در پایشان دارندف به احتمال زیاد خستگی را تجربه می کنند که اغلب در مراحل بعدی خود را نشان می دهد. این اتفاق زمانی می افتد که فرآیندهای دفاعی بدن در کار فرانر از محدودیت های عادی کار می کنند تا لخته خون را از بین ببرند.

این خستگی به صورت قابل توجهی بی سابقه است، به این معنی که حتی وقتی فرد درگیر هیچ نوع فعالیت فیزیکی هم نباشد ممکن است باز خسته شود.

 

7. تب درجه پایین

تب می تواند یک نشانه دیگر از لخته خون باشد. وقتی که لخته خون متلاشی شود و وارد جریان خون بشود، تب می تواند اتفاق بیفتد. اثر حاصل یک تب درجه پایین می باشد که با دمای نسبتا زیاد پای آسیب دیده ترکیب می شود.

در بعضی از موارد، حضور لخته خون در پا ممکن است باعث التهاب شود که ممکن است باعث تب شود. به صورت معمول، تب می تواند با عرق کردن و یا لرزش ایجاد شود. همچنین ممکن است باعث سردرد، از دست دادن اشتها و کمبود آب بشود.

در موارد نادر تب، علائم نمایش دیگری مانند عدم ثبات روحی، تشنج، گیجی و توهم نیز می شود. تب همیشه خاص نیست. این بیماری می تواند در میان بیماران مختلف به صورت متفاوتی ارائه شود.

 

8. تحریک پذیری پوست

پوست اطراف لخته می تواند مقداری حساس شود. حساسیت پوست نشانه این است که معمولا در مراحل بعدی بخته شدن خون در پا بیشتر می شود. همچنین در این مرحله رگ ها به دلیل رشد لخته، در پوست هم قابل رویت هستند. در بعضی از موارد حساسیت ممکن است در هر دو پا رخم دهد، حتی اگر در اصل یک پا را تحت تاثیر بگذارد.

 

9. بزرگ شدن رگ ها

بزرگ شدن رگ هم می تواند به دلیل لخته خون باشد. این نشانه می تواند نواحی نزدیک به پا و ران را هم تحت تاثیر قرار دهد.  معمولاً، شرایط لزوماً باعث پیچیدگی یا مشکلات بیشتر نمی شود، اما وقتی که بزرگ شدن رگ باعث بروز مشکلاتی در رگ های اطراف می شوند، امکان بروز خلسه داخلی وجود دارد در نتیجه، می تواند منجر به تغییر رنگ پوست شود.

 

10. ناراحتی کف پا

وجود ناراحتی در پا می تواند یکی از نشانه های لخته خون باشد، درد در پا با ناراحتی در منطقه آسیب دیده همراه می شود. درد هنگامی اتفاق می افتد که جریان خون کند و یا مسدود می شود به طوری که بافت های اطراف اکسیژن کافی را از خون می گیرند.

مطالب مشابه را ببینید!