روش های سریع برای از بین بردن موریانه در منزل

از بین بردن موریانه در منزل

از بین بردن موریانه در منزل کار خیلی سختی است زیرا موریانه به تمام وسایل چوبی نفوذ می کند و قبل از اینکه خیلی دیر شود باید وسایل چوبی را بررسی کنید تا موریانه به آنها نفوذ نکرده باشد.

روش های دفع موریانه و از بین بردن آنها در منزل

به نظر می رسد که موریانه یکی از خطرناک ترین آفات در منزل باشد که می تواند یک خانه را در عرض چند سال به صورت کامل نابود کند. بدترین بخش قضیه این است که موریانه در چند ماه ها و سال های اول فعالیت قابل تشخیص نستند و این یعنی که نمی توانیم وجود آنها را بفهمیم.

وقتی که متوجه شویم خانه پر از موریانه شده است شاید خیلی دیر شده باشد. خانه شما خیلی با ارزش است و ممکن است شانس دوباره ای برای سرمایه گذاری مجدد به دلیل این آفت نداشته باشید پس این خیلی مهم است که برای محافظت از منزل خود گام هایی بردارید و اقدامات لازم را انجام دهید.  قبل از اینکه به صورت مستقیم روش های کنترل موریانه را انجام دهیم، باید در مورد آنها اطلاعاتی داشته باشیم.

نشانه های وجود موریانه در منزل شما  :

چطور باید فهمید که منزل موریانه دارد و مورد حمله این موجودات کوچک قرار گرفته است؟ یکی از نکات طلایی و مهم این است که بدانید آیا در منزل شما موریانه وجود دارد؟

1. آسیب دیدن چوب ها :

اگر منزل شما از چوب ساخته شده باشد باید خیلی مراقب باشید چوب در پشت و در زیر سطوحی مانند کف و دیوار موریانه نزده باشد. باید هفته ای یک بار سازه های چوبی و کف خانه را بررسی کنید که آسیبی بوجود نیامده باشد. موریانه ها به درختان آسیب می زنند و آنها را می جوند. با گدشتن سال ها، چوب دچار آسیب می شود و ضعیف می شود.

2. بال موریانه :

موریانه ها دارای بال هستند و شما ممکن است بال هایی را نزدیک پنجره، در و دیگر نقاط منزل ببینید. وقتی موریانه ها محلی مناسب برای کندن چوب را پیدا می کنند، بال های خود را باز می کنند، زیرا دیگر نیازی به این بال ها ندارند. بال های موریانه شبیه به بال مورچه هستند، اگر این بال ها را دیدی باید خیلی سریع برای نابودی آنها اقدام کنید.

3. مشاهده تونل های گِلی :

گِل می تواند در نزدیکی درختان یا انبارها و یا جایی که زمین خانه شما را به هم وصل می کند، پیدا شود. موریانه ها نیاز به دمای خاصی دارند تا بتوانند زندگی کنند. موریانه ها در مکان هایی که رطوبت وجود دارد رشد می کنند. لوله ها و تونل ها برای آنها مناسب هستند. می توانید یک قسمت از لوله را بردارید تا ببینید آایا موریانه ها در حال ییرون رفتن هستند یا خیر.

4. فضله های قهوه ای رنگ:

به موریانه ها با دقت نگاه کنید، فضله موریانه ممکن است به شکل قرص های قهوه ای تیره و یا رنگ جوب باشد. این فضله ها نزدیک چوب ضعیفی پیدا می شوند که موریانه آن را تخریب کرده است و چیزهای وجود دارند که موریانه ها را می کشند.

روش های موثر از بین بردن موریانه در منزل

درمان گرما و سرمایی:

تغییر دمای اطراف کلونی یک روش طبیعی برای خلاص شدن از موریانه ها است که از هیچ ماده سمی نیز استفاده نمی شود.

  • درمان گرمایی:

درمان های گرمایی توسط متخصصین کنترل آفت انجام می شود و می توانند برای کل خانه و یا فقط برای مبلمان مورد استفاده قرار گیرند.برای رفع مشکل خانگی تان، یک متخصص برای بازرسی به خانه تان خواهد آمد تا ببیند موریانه ها در کجا قرار دارند و توصیه می کنند که چه چیزهایی باید از خانه شما بیرون برده شوند.

وسیله گرمایشی نصب خواهد شد تا درجه حرارت خانه شما بین 120-140 درجه فارنهایت را حداقل برای 35 دقیقه افزایش دهند.برای حل مشکل مبلمان ها، آیتم های آلوده را می توان در یک محفظه حرارتی قرار داد و تا 4 ساعت در معرض همان حرارت قرار داد.

  • درمان سرمایشی:

درمان های سرمایشی معمولا برای مبل و اثاثیه مورد استفاده قرار می گیرند ؛ نیتروژن مایع یک قاتل طبیعی برای موریانه ها است که می تواند برای آفات به کار رود.این روش معمولا توسط یک متخصص انجام می شود که نیتروژن مایع را به مناطق آلوده پمپ می کند.اگر در جایی زندگی می کنید که در آن زمستان به زیر 20 درجه فارنهایت می رسد، می توانید مبلمان خود را در خارج از منزل قرار دهید.این دما برای موریانه ها خیلی پایین است تا زنده بماند و بیشتر یا همه موریانه ها در این دما بمیرند.

از بین بردن موریانه در منزل

برای از بین بردن موریانه در خانه چه باید کرد؟

سیل موریانه ها را می کشد:

به سادگی موریانه ها را از بین ببرید تا از شر آن ها خلاص شوید اگر شما یک باغ دارید و یک لوله کوچک گِلی را می بینید، آن را حفاری کنید و در آنجا آب بریزید.

خورشید:

اگر نور خورشید به اندازه کافی به منزل شما نفوذ نکند، احتمال دارد که موریانه ها خانه شما را خراب کنند. نور خورشید به طور طبیعی نقش مهمی در کشتن موریانه ها ایفا می کند.اجاره دهید نور کافی برسد.

نمک موریانه ها را می کشد:

نمک می تواند یک روش موثر و طبیعی برای کشتن موریانه ها باشد شما فقط باید یک شیشه پر از نمک و آب گرم را تهیه کنید بله، باید خیلی شور باشد.سرنگ را بردارید و با آب شور پر کنید. به تمام مناطق آسیب دیده تزریق کنید موریانه ها با از دست دادن آب بدنشان می میرند.

 از بین بردن موریانه های چوب

چگونه می توان موریانه های چوب خشکی و زیرزمینی را کشت؟

راه های بی شماری برای کشتن موریانه ها وجود دارد موریانه های مختلف، به روش های متفاوتی نیاز دارند.شما می توانید چیزهایی را از بازار محلی بگیرید و یا خودتان درست کنید که در این بخش از نمناک راه های دیگری برای کشتن چوب خشک و زیرزمینی وجود دارد.

کشتن و از بین بردن موریانه های چوب خشک :

1. برق:

این روش ممکن است عجیب به نظر برسد، اما این یکی از موثرترین روش های ریشه کنی موریانه ها است.حفر سوراخ ضروری نیست، اما اگر این کار را انجام دهید، موثرتر خواهد بود.

2. روغن پرتقال:

روغن پرتقال، عصاره پوست پرتقال است. در آب حل نمی شود.شما باید با این روغن بسیار مراقب باشید چون برای انسان ها خطرناک است.اگر این روغن را از طریق اشتباه مصرف کنید، ممکن است از مشکلات شکمی رنج ببرید.هم چنین پوست و یا چشمان شما را تحریک می کند.

روغن پرتقال برای درمان انواع حشرات از طریق تخریب غشا سلولی شان مورد استفاده قرار می گیرد ؛ شما باید یک سوراخ کوچک در چوب خراب شده را حفر کنید و روغن را در فضاهای خالی آن بریزید.نتایج در عرض یک یا دو هفته دیده خواهد شد.

3. نور خورشید:

همانطور که قبلا بحث شد، نور خورشید راهی برای کشتن موریانه ها است.موریانه ها عاشق تاریکی هستند و نور برایشان مضر است به عنوان مثال، اگر میز یا صندلی تان آلوده شده باشد، شما می توانید آن ها را در نور خورشید بیرون ببرید و آن را بگذارید 2-3 روز بیرون بمانند.

کشتن و از بین بردن موریانه های زیرزمینی:

1. اسید بوریک:

اسید بوریک یک حشره کش طبیعی است که حشرات را از بین می برد و سیستم عصبی آن ها را متوقف می کند. شما می توانید چوب را با اسید بوریک اسپری بکنید. لطفا ً مراقب باشید این اسید اگر استنشاق شود می تواند سمی باشد.شما باید هنگام استفاده از اسید از ماسک و دستکش استفاده کنید. حیوانات و کودکان خود را از این ماده دور نگاه دارید.

2. نماتدها:

نماتدها گونه ای از کرم ها هستند که به دنبال میزبانی مانند موریانه ها در نظر گرفته می شوند. آن می تواند در شکل اسپری یافت شوند که موریانه ها را در حدود 48 ساعت می کشد ؛ نماتدها برای گیاهان، انسان ها و حیوانات خانگی مضر نیستند.

آن ها فقط بر روی حشرات تمرکز می کنند و فوری کلونی شان را نابود می کنند. به یاد داشته باشید که نماتدها باید بلافاصله استفاده شود. اگر شما بلافاصله از آن ها استفاده نمی کنید، آن را در یخچال نگه دارید و از آن ها هم در صبح زود یا بعد از غروب آفتاب استفاده کنید.

3. بمب های حشرات:

این مورد حاوی مایع حشره کشی است که می کنند و در قوطی موجود باشند ؛ وقتی اسپری روی زمین پاشیده شود، روی زمین و مناطق دیگر نبز می رود. پس از اینکه موریانه ها در تماس با این ماده سمی قرار گیرند، می میرند با این حال، بمب ها در چوب نفوذ نمی کنند و یا به لانه های موریانه ها نمی رسند.زمانی که از بمب حشره استفاده می کنید، ماسک بزنید.

روش های دفع و از بین بردن موریانه ها با تله هایی که خودتان می توانید درست کنید:

1. روش تله مقوایی:

شما به نوارهای پهن مقوایی احتیاج دارید ؛ مقوا را مرطوب کنید و آن ها را در جایی که موریانه ها معمولا ً یافت می شوند ، بپوشانید.موریانه ها از سلولز تغذیه می کنند پس زمانی که این مقوا با هجوم موریانه ها آلوده می شود، ممکن است آن را بیرون بکشید و آن ها را آتش بزنید.

این فرآیند باید چندین بار تکرار شود تا بهترین نتایج بدست آید.درک کنید که این فقط یک راه حل سریع است و ممکن است مشکلات بزرگ موریانه ها را حل نکند. در این حالت ممکن است به روش های درمانی دیگری نیاز داشته باشید.

2. طعمه موریانه ها:

بازار پر از سیستم های طعمه گذاری موریانه ها است ؛ نیازی نیست مواد شیمیایی را در خاک بریزید. تنها چیزی که شما نیاز دارید طعمه موریانه ها هستند که می توانید به طور مستقیم در زمین قرار دهید. موریانه از آن تغذیه خواهند کرد و خواهند مرد.

طعمه ها می توانند یک ابزاری است که نمی تواند کل موریانه ها را بکشد، اما می تواند جاهایی که موریانه ها زندگی می کنند را نشان دهد ؛ طعمه ها می تواند در مکان هایی بکار رود که آفت کش ها و مواد شیمیایی ممکن است برای خاک و یا گیاهان خطرناک باشند.

روش های طبیعی برای خلاص شدن از شر موریانه ها در خانه:

در اینجا 5 روش ساده برای کشتن موریانه ها به طور طبیعی وجود دارد:

 

1. حذف رطوبت:

تمام سازه های چوبی را خشک نگه دارید نگذارید رطوبت به درون چوب ها نفوذ کند. لحظه ای که به درون آن نفوذ کند، احتمال هجوم موریانه ها نیز وجود دارد.

 

2. استفاده از روغن نئیم :

روغن نئیم ترکیبی به نام آزادیراچتین دارد که باعث مرگ موریانه ها می شود. موریانه هایی که با این ماده تماس پیدا می کنند، سریع کشته می شوند. روغن نئیم برای چشم، پوست و بدن انسان ازاردهنده است والبته غیر سمی است و برای سلامت مشکلی ایجاد نمی کند. این روغن را باید به روش روغن پرتقال اعمال کنید. باید آن را جایی بریزید که وریانه به صورت مستقیم با ان تماس دارد.

3. استفاده از سرکه و آب لیمو :

سرکه می تواند برای کشته شدن موریانه به کار گرفته شود. اضافه کردن لیمو به مخلوط، آن را حتی موثر تر هم می کند چون دارای دی لیمونن است، همان سم مخصوص موریانه ها که در روغن پرتقال پیدا می شود.

یک فنجان سرکه را با نصف عصاره لیمو مخلوط کنید و آنها را در یک بطری اسپری بریزید و مستقیم روی موریانه ها و مناطق آلوده اسپری کنید. این راه حل هیچ خطری برای شما ندارید و برای کشتن موریانه ها بسیار مفید است.

“از بین بردن موریانه” به روش خانگی

4. استفاده اسپری بوراکس :

این گزینه برای استفاده در فضای باز انجام می شود؛ نصف فنجان پودر بوراکس و یک گالن آب داغ در یک سطل را ترکیب کنید. مخلوط را به هم بزنید تا وقتی که کل پودر حل شود و سپس مخلوط را در ظرف پمپ بریزید. مناطق آلوده را اسپری کنید، آنها را خشک کنید و دو بار دیگر این کار را نجام دهید.

5. استفاده از توپ های بوراکس :

یک فنجان پودر بوراکس با 1/8 فنجان شکر و نصف فنجان آرد را در یک کاسه ترکیب کنید. مقداری آب اضافه کنید و مخلوط کنید. خوب مخلوط کنید و اضافه کنید تا یک خمیر نرم ایجاد شود. با استفاده از دست خود توپ هایی را با سایز یک زیتون ایجاد کنید. سه توپ را در هر منطقه ای که موریانه ها را دیدید، قرار دهید. آنها را با مقداری آب به صورت منظم اسپری کنید تا بویش آنها را به آفت ها جذب کند. وقتی که توپ واقعا سخت شد آنها را تعویض کنید. باید مکانی را پیدا کنید که تعداد زیادی موریانه در آنجا وجود دارد. اگر بدانید لانه این موریانه ها کجاست، بهتر است پودر بوراکس را مستقیم روی محل بریزید. پودر را به صورت مرتب با پودر تازه عوض کنید.

منبع نمناک

همچنین بخوانید : موریانه | اطلاعاتی در مورد موریانه و انواع این حشره و روش از بین بردن موریانه در منزل

مطالب مشابه را ببینید!