مجله تاپ‌ناز‌

درد دنده در بارداری | دلیل دنده درد زن باردار چیست و چطور درمان می شود؟

درد دنده در بارداری
بارداری در بدن تغییراتی ایجاد می کند. بعضی از تغییرات ممکن است برای جنین خطرناک باشد، در حالی که بعضی ها می توانند برای مدت کوتاهی نگران کننده باشند. یکی از این دردها درد دنده خانم های باردار می باشد که در طول سه ماهه سوم ایجاد می شود. در حالی که درد عوارض جانبی ندارد، محل درد می تواند باعث اضطراب شود.

درد دنده در بارداری

درد دنده در زمان بارداری طوری است که حس می کنید دنده های شما در حال تغییر مکان هستند. در این حالت در منطقه حس درد می کنید و در هنگام نشستن، خم شدن و یا خم شدن رو به جلو حس درد می کنید. هنگام سرفه، نفس عمیق، خندیدن و یا عطسه کردن حس درد می کنید. درد ممکن است در زمان های مختلفی بروز کند و شدن آن هم قابل تحمل و یا غیر قابل تحمل باشد. معمولا درد دنده به مادر و جنین آسیب نمی رساند. درد و ناراحتی پس از تولد نوزاد به طور خودکار از بین می رود.

در آخرین هفته های بارداری، زمانی که نوزاد تقریبا آماده است، ممکن است حس کنید در قسمت های فوقانی شکم فضایی برای جنین وجود ندارد. همانطور که رحم رشد می کند و به اندام های داخلیی فشار وارد می کند، در دنده ها درد تجربه می کنید.

درد معمولا در پایان سه ماهه دوم بارداری و در طول سه ماهه سوم، تا زمانی که نوزاد شروع به فرود در ناحیه لگن به سمت پایین می کند، احساس می شود.

درد دنده در بارداری

چه هنگامی درد در دنده خطرناک است؟

اگر قبل از بارداری به سلامت خود توجهی نکنید درد دنده ممکن است خطرناک شود. هر گونه مشکل مزمن که قبل از بارداری وجود داشته باشد در هنگام بارداری بدتر هم می شود::

درد زیر دنده راست می تواند نشانه از اختلالات هپاتولوژیک باشد ( که شامل بیماری های کبد، ابتهاب کیسه صفرا و پنومونی راست روده است).
درد زیر دنده چپ می توند نشانه رخم، اختلالات دستگاه گوارش، گاستریت، پنومونی سمت چپ و فتق دیافراگم باشد.

ممکن است دلایل دیگری هم برای درد دنده در دوران بارداری وجود داشته باشد.

 

دلیل درد دنده در بارداری چیست؟

در حقیقت، در حین بارداری، ممکن است دچار درد شدید شوید.

1. رشد کودک و رحم:
هنگامی که کودک رشد می کند، رحم گسترش می یابد و فضای بیشتری را در رحم می گیرد. به مرحله ای می رسیم که تمام اعضای بدن به سوی دنده ها فشار می آورند، فشار عضلات را ایجاد می کنند و تنفس دشوار می شود. کسانی که جنین های بزرگتر دارند، در طول بارداری بسیار مستعد به شکستگیهای دنده هستند.

2. حرکات جنین و موقعیت داخل رحمی:
موقعیت و حرکات جنین فشار ثابتی بر روی دنده ها ایجاد می کند که  باعث ناراحتی و درد در دنده ها می شود (تكان خوردن جنين در بارداري از چه هفته ای؟). فرکانس حرکات هر روز افزایش می یابد، سخت تر و قوی تر می شود. همچنین، موقعیت جنین فشار بیشتری بر روی قفسه سینه ایجاد می کند و باعث درد می شود.

3. افزایش سایز سینه:
همانطور که سینه ها رشد می کنند، وزن افزایش می یابد (جلوگیری از افزایش وزن در بارداری ) فشار بیشتری بر روی قفسه سینه و دنده ها وارد می شود. این حالت نه تنها وضعیت شما را تغییر می دهد، بلکه باعث می شود شانه ها به سمت پایین بیایند و باعث درد در دنده ها و پشت می شود.

4. عفونت های دستگاه ادراری:
درد دنده یکی از عوارض جانبی UTI است (عفونت ادراری در بارداری). همانطور که عفونت ادراری به سمت کلیه ها گسترش می یابد، باعث سوزش و افزایش دفعات ادرار و درد و ناراحتی در دنده ها می شود.

 

بخوانید : برای از بین بردن عفونت و تسکین درد دستگاه ادراری چه باید کرد؟

5. تغییرات هورمونی:
هورمون های آرامش دهنده و پروژسترون بر تمام عضلات، رباط ها و مفاصل لگن و ستون فقرات تاثیر می گذارند. بنابراین، این دردها در نهایت به قفسه سینه و پشت منتقل می شود. برخی از دلایل دیگر برای درد دنده در دوران بارداری عبارتند از:

– ضایعات و آسیب های ناشی از شکستگی دنده
– فتق دیسک ستون فقرات، که همچنین به عنوان یک دیسک تلقی می شود
– آرتروز
– استئوكندروزیك، شرطی كه بر پیشرفت رشد استخوانی تأثیر می گذارد
– اختلال اسکلتی عضلانی
– مایالژی یا درد عضلانی
– تومور بدخیم در قفسه سینه
– درد های مختلف در قلب ناشی از انفارکتوس میوکارد و ایسکمی

صرف نظر از اینکه چه چیزی باعث آن می شود، درد دنده نباید نادیده گرفته شود. با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که این درد بی ضرر است.

بخوانید : تغییرات هورمونی بدن زن در دروان بارداری

چه زمانی برای درد دنده  باید به دکتر مراجعه کنید؟

معمولا در مراحل آخر حاملگی درد دنده را تجربه می کنید. اگر علایم زیر را همراه با درد دارید با پزشک خود مشورت کنید:
– حالت تهوع
– سردرد
– سرگیجه

درد دنده در بارداری معمولا بعد از پایین آمدن رحم در هفته های آخر بارداری از بین می رود. همانطور که به زمان زایمان نزدیک می شوید، فضای موجود در شکم افزایش می یابد و فشار دنده ها کاهش می یابد.

چه چیزی می تواند باعث کاهش درد دنده در بارداری شود؟

اگرچه هیچ درمانی برای این درد وجود ندارد، می توانید اقداماتی برای تسکین موقتی انجام دهید.

1. لباس های گشاد بپوشید:
از پوشیدن لباس های تنگ اجتناب کنید زیرا فشار را افزایش می دهند و درد کمر را تشدید می کنند. لباس های گشاد به نفس کشیدن راحت کمک می کنند. همچنین از سوتین سفت استفاده نکیند زیرا بر قفسه سینه فشار وارد می کند کنید.

2. به پشت تکیه دهید:
هنگامی که به پشت تکیه می دهید درد دنده کاهش می یابد. این حالت همچنین فشار سینه های سنگین را از بین می برد. کشش به پشت فضای شکم را گسترش می دهد و موجب کاهش فشار عضلات قفسه سینه می شود.

3. از بالشت برای حمایت استفاده کنید:
از بالشت استفاده کنید تا فشار وارد شده به دنده ها کاهش یابد.

4. استراحت کنید:
به مدت طولانی در حالت نشسته یا ایستاده باقی نمانید. راه بروید و یا از ورزش های آرام لذت ببرید.

5. دریافت ماساژ:
از همسر خود بخواهید پهلوها و قسمت دنده را ماساژ دهد تا به کاهش استرس و تنش عضلانی کمک کند.

6. حمام آب گرم:
دوش گرم، عضلات دردناک را تسکین می دهد و آرام می کند. این تسکین درد دنده را کاهش می دهد.

7. ورزش:
از تمرینات سبک مانند یوگا و شنا لذت ببرید.

آیا می توانید از درد دنده در بارداری جلوگیری کنید؟

بله، در بعضی موارد، با قعال بودن و انجام تمرینات خفیف، می توانید از درد دنده جلوگیری کنید. ورزش از افرایش اضافه وزن جلوگیری می کند که می تواند به کاهش درد دنده کمک کند. باید رژیم غذایی متعادل بخورید و یک شیوه زندگی سالمی داشته باشید.

در هنگام بارداری ممکن است عوارض جانبی داشته باشید. اگر درد شدید یا ناگهانی دارید باید با پزشک خود مشوریت کنید. پزشک تعیین می کند و درمان مناسب را به شما پیشنهاد می کند. داروهای مسکن درد را بدون مشاوره با پزشک خود نباید مصرف کنید، نباید فعالیت بدنی شدید داشته باشید و به شکم خود نباید فشار وارد کنید.

مطالب مشابه را ببینید!