مجله تاپ‌ناز‌

چگونه هنگام طوفان گرد و خاک و هوای خاکی سالم بمانیم؟

هوای گرد و خاکی، طوفان رد و خاک، حفظ سلامت در خاک

حفظ سلامت هنگام طوفان گرد و خاک

ورود گرد و خاک به بخش های بدن مانند ریه، چشم و بینی می تواند باعث بروز بیماری های مختلف شود. اما با بعضی از راهکارهای ساده می توان میزان آسیب این پدیده اب و هوایی را کم کرد.

طوفان شن و گرد و خاک یکی از پدیده های طبیعی غیر قابل پیش بینی است. در اثر این پدیده باد با قدرت زیادی ذره های گرد و خاک را همراه خود حمل می کند و این اتفاق باعث می شود طوفان ایجاد شود، دید افقی کاهش پیدا کند و افراد به انواع بیماری و مشکلات تنفسی و بینایی دچار شوند.

افراد سالمندان و کودکان بیشتر در معرض بیماری های تنفسی و آلرژی ها هستند و مبتلایات به بیماری های چشمی، خانم های باردار و مبتلا به بیماری های مزمن مانند سرطان که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده است باید بیشتر از دیگران مراقب باشند و در این هوای آلوده قرار نگیرند.

همچنین بخوانید : بهترین غذاهای ضد آلودگی هوا لازم برای بدن

هوای گرد و خاکی، طوفان رد و خاک، حفظ سلامت در خاک

کارشناسان به افرادی که در معرض ریسک سلات هستند توصیه می کند تا وقتی که شرایط هوا مساعد نشده است از منزل خارج نشوند. همچنین استفاده از پنجره های دو و یا سه جداره، استفاده از عایق های پلیمری کنار پنجره، استفاده از ماسک فیلتر دار، عینک، لباس های پوشیده و کلاه در هنگام خروج از منزل و قرار داشتن در معرض آلودگی از موارد تاثیر گذار در این زمینه است.

هنگام گرفتار شدن در طوفان شدن و ماسه نباید در مناطق کم ارتفاعف دامنه کوه و حفره های قرار بگیرید، زیرا امکان این است که زیر انبوهی از شن و ماسه مدفون شوید.

اگر به صورت ناگهانی در معرض طوفان قرار گرفتید و ماسک و یا عینک در اختیار نداشتید می توانید یک دستمال پارچه ای و یا چد لایده دستمال کاغذی را مرطوب کنید و جلوی بینی خود قرار دهید تا میزان ورود مواد آلوده به مجاری تنفسی کاهش پیدا کند.

هوای گرد و خاکی، طوفان رد و خاک، حفظ سلامت در خاک

استفاده از ماسک های فیلتردار یکی از بهترین راه های کاهش ورود گرد و غبار به مجاری تنفسی است.

پنجره های ماشین را بالا نگه دراید هواکش ها ماشین را ببندید تا گرد و غبار کمتری وارد خودرو شود.

اگر در مناطقی زندگی می کنید که سابقه آلودگی هوا، طوفان گرد و غبار دارد همیشه باید جعبه کمک های اولیه که حاوی ماسک، اسپری ضد آسم و دیگر وسایل امدادی باشد را به همراه خود داشته باشید.

در صورتی که احساس تنگی نفس، افزایش ضربان قلب، سرفه و مواردی مشابه را داردی بلافاصله به مراکز درمانی بروید.

 

هوای گرد و خاکی، طوفان رد و خاک، حفظ سلامت در خاک

بعد از رسییدن به خانه و یا محل کار، دست و صورت خود را بشویید و لباس ها را عوض کنید.

اگر به صورت ناگهانی طوفان شن آمد از وسایلی مانند کیف، کوله پشتی، کتاب و دیگر موارد به عنوان نوعی سپر برای جلوگیری از ورود خاک به مجاری تنفسی و چشم های خود استفاده کنید.

همچنین بخوانید : استفاده از دستگاه بخور در هوای آلوده برای سلامتی مضر است؟

مطالب مشابه را ببینید!