عرق زیاد و لاغری | آیا عرق کردن زیاد باعث چربی سوزی می شود؟

عرق زیاد و لاغری | آیا عرق کرد نزیاد باعث چربی سوزی می شود؟
این سوال در ذهن خیلی ها ایجاد می شود که آیا عرق کردن بیشتر باعث لاغری و کاهش وزن بیشتر می شود؟ فردی که کمتر عرق می کند کمتر لاغر می شود؟ برای کاهش وزن سریع باید خیلی عرق کرد؟

آیا هر چه بیشتر عرق کنیم بیشتر لاغر می شویم؟

بعضی ها بر این باور هستند که با سوزاندن کالری مقدار عرق هم بیشتر می شود. خیلی ها به این معتقد هستند که هر چه بیشتر عرق کنید بیشتر هم چربی سوزی می کنید و به همین دلیل کاهش وزن بیشتری دارید ولی آیا این قضیه درست است؟

 

عرق کردن و کاهش وزن با ورزش

با ورزش بدن دچار مکانیزمی به نام عرق می شود و اینگونه اب از طریق غده های عرق دفع می شود و اگر دمای بدن بالا باشد کمتر می شود. کمیت غدد تعرقی افراد با ژن هایشان تعیین می شود که در افراد متخلف است. مطالعات نشان می دهد که هر چه بیشتر عرق کنید در واقع غدد عرق بیشتری دارید پس این مسئله رابطه ای با باغری و کاهش وزن شما ندارد.

 

دلیل بیشتر عرق کردن مردان نسبت به خانم ها

به صورت متوسط کل بدن 2 تا 4 میلیون عده دارد، معمولا زنان نسبت به مردان غده عرق بیشتری دارند ولی غدد مردان فعال تر است به علاوه در کل استیل متفاوتی هم دارند.

مردان اب بیشتری در بدنشان دادرند و اسید عرقشان بیشتر است که به دلیل تفاوت هورمون ها می باشد.
خانم ها مکانیزم بیشتری برای خنک کردن بدنشان دارند وقتی به زنان و مردان ورزشکار توجه کنید می بینید که مردان خیلی بیشتر عرق می کنند و زنان هم صورتی قرمز دارند که این اتفاق به دلیل گشاد شدن مویرگها و گرما می باشد.
عرق زیاد و لاغری | آیا عرق کرد نزیاد باعث چربی سوزی می شود؟

عوامل که مقدار عرق را تعیین می کنند

  • آب و هوا رطوبت و گرما موجب تعرق زیاد می شود
  • شدت ورزش
  • مصرف الکل و قهوه سیگار کشیدن
  • غذاهای تند چون دمای بدن را بالا برد
  • مقدار چربی بدنتا

حالا آیا واقعا با عرق کردن لاغر می شویم؟

ثابت شده که افراد چاق نسبت به افراد لاغر بیشتر عرق می کنند، چربی های اضافه دمای بدن را بیشتر می کنند و مانند یک کت عمل می کنند وقتی راه می روید عرق می کنید یعنی تعرق به معنی سوزاندن کالری نیست لاغری با فاکتورهایی مانند بافت های چربی و حجم ماهیچه ها رابطه دارد یعنی آب و مواد معدنی از راه عرق دفع می شود.

این خیلی مهم است که در هنگام ورزش عرق خود را پاک کنید زیرا باعث سوختن کالری بیشتر نمی شود اگر در طول ورزش عرق زیاد می کنید نسبت به فردی که کمتر عرق می کند چربی کمتر می سوزانید.

چرا عرق باعث لاغری نمی شود ولی ورزش لاغر می کند؟

فعالیت های ورزشی و ایروبیک باعث لاغری افراد می شود این نه به خاطر تعرق زیاد ی که هنگام ورزش می کنید بله به خاطر درگیر بودن عضلات بدن با حرکات ورزشی.
ورزشهای سنگین مثل دو در 30 ثانیه 300 کالری می سوزاند.
فراموش نکنید میزان تعرق شما به دلیل دمای بدنتان است برای تعرق بیشتر کارهای ساده ای مثل جلوی اوجاق ایستادن ،سونا رفتن ،در وسط روز زیر نور آفتاب خوابیدن را میتوانید انجام دهید اما این کارها به اندازه ورزش موجب لاغری نمی شود.

چه ورزشی چربی سوز است

اگر می خواهید لاغر شوید تنها به تعرق بسنده نکنید و با انجام ورزش های سخت به هدفتان برسید ، ورزش هایی مثل:

1. ایروبیک

2. پیاده روی

3.شنا

4.دوچرخه سواری

5.رقص

6.بوکس

7. اسکی

8. دو

اگر هر کدام از این فعالیت ها را انجام دهید ماهیچه های شما انرژی را از چربی های می گیرند و با داشتن یک رژیم مناسب لاغر می شوید.

مطالب مشابه را ببینید!