مجله تاپ‌ناز‌

دانه شنبلیله ؛ خواص شگفت انگیز دانه شنبلیله برای سلامت

دانه شنبلیله

تمام خواص شگفت انگیز دانه شنبلیله

دانه شنبلیله چه فوایدی دارد؟

شنبلیله می تواند باعث کاهش قند خون شود. دانه شنبلیله اسید آمینه ای به نام هیدروکسی ایزولوسین دارد که اسید آمینه ترشح انسولین را تسریع می کند.

شنبلیله گیاهی است که بیشتر در نواحی اطراف دریای مدیترانه و جنوب آسیا رشد می کند. این گیاه یکی از گیاهان بومی کشور ایران استف در این مطلب بعضی از خواص این گیاه را بیان می کنیم.

با دانه شنبلیله سوزش سر دل را درمان کنید

دانه شنبلیله از مقدار زیادی موسیلاژ تشکیل شده است؛ موسیلاژ التهاب روده و معده را با پوشاندن جدار معده و روده کاهش می دهد، برای رفع سوزش سر دل باید یک قاشق چای خوری دانه شنبلیله را به غذاهایشان اضافه کنند، همچنین می توانید یک قاشق چای خوری از پودر دانه شنبلیله را در کمی آب و آبمیوه حل کنید و آن را قبل از هر وعده غذایی میل کنید. این گیاه ملین است و باعث هضم بهتر غذاها هم می شود.

با شنبلیله دیابت را نباود کنید

شنبلیله باعث کاهش قند خون می شود، طبق مطالعاتی که انجام شده مصرف روزانه 500 میلی گرم شنبلیله، تری گلیسرید را کاهش می دهد و HDL یا چربی خوب خون را افزایش می دهد. در دانه شنبلیله اسید آمینه ای به نام هیدروکسی ایزولیسین وجود دارد که این اسید آمینه ترشح انسولین را سریع تر می کند.

موهای ضخیم و پرپشت با دانه شنبلیله

پودر دانه شنبلیله تاثیر زیادی در ضخیم شدن و پرپشت شدن موها دارد.

با شنبلیله شیردهی را افزایش دهید

شنبلیله دارای تستوفن است که باعث افزایش میزان پرولاکتین در زنان شیرده می شود و ترشح شیر را آسان می کند؛ برای افزایش شیر زنان شیرده، انها باید روزی 3 بار کپسول 500 میلی گرمی شنبلیله را مصرف کنند.

با شنبلیله تب را کنترل کنید

شنبلیله گیاهی تب بر است؛ برای کاهش تب باید روزی 2 قاشق چای خوری دانه شنبلیله را با چای سبز دم کنید و سپس این دمنوش را با یک قاشق چی خوری عسل و مقداری آب لیموی تازه میل کنید، این دمنوش را روزی 3 بار استفاده کنید.

دانه شنبلیله

بهبود گرگفتگی بدن در زمان یائسگی

گرگرفتگی در زمان یایسگی به دلیل کاهش میزان هورمون های زنانه، مانند استروژن اتفاق می افتد، شنبلیله دارایدیوسژنین که خاصیت شبه استروژنی دارد، پس گرگرفتگی در زمان یائسگی را از بین می برد؛ فیتوکمیکال های موجود در شنبلیله تبدیل به پیش ساز هورمون های جنسی مانند DHEA در بدن می شوند و تعادل هورمونی در بدن زنان ایجاد می کند.

درمان پوکی استخوان با شنبلیله

دلیل شیوع پوکی استتخوان در خانم ها بعد از سنین یائسگی، کاهش مقدار هورمون استروژن در بدن است؛ زیرا استروژن به جذب کلسیم کمک شایانی می کند با کاهش یافتن این هورمون، تراکم کلسیم استخوانی کم می شود پس پوکی استخوان در خانم های یائسه بروز پیدا می کند، فیتواستروژن‌ها که مواد گیهی سرشار از استروژن هستند مانند شنبلیله، رازیانه، بذر کتان، نقش موثری در درمان پوکی استخوان دارند.

روش تهیه دمنوش تخم شنبلیله

یک قاشق چای خوری تخم شنبلیله کوبیده را در یک قوری آب جوش بریزید و بگذارید نیم ساعت دم بکشد، می توانید به آن مقداری لیمو ترش و عسل هم اضافه کنید.

موارد منع مصرف شنبلیله

افرادی که به بادام زمینی حساسیت دارند، ممکن است بدنشان به شنبلیله واکنش نشان دهد، پس این اشخاص باید در مصرف این ماده احتیاط کنند. شنبلیله سطح قند خون را کاهش میدهد، استفاده از دوزهای بالای این گیاه باعث افت شدید قند خون می شود، پس مبتلایان به دیابت باید با فاصله از داروهای خود از شنبلیله استفاده کنند.

تنفس پودر آن می تواند آسم و علائم آلرژی در افراد ایجاد کند، خانم های باردار هم باید شنبلیله مصرف نکنند.

بخوانید : تخم شنبلیله و خواص عالی شگفت انگیز تخم شنبلیله

مطالب مشابه را ببینید!